Valdība šodien plānojusi izskatīt Veselības ministrijas sagatavoto plānu HIV infekcijas, B un C hepatīta izplatības ierobežošanai. Taču plāna izdošanās faktiski ir pilnībā atkarīga no valdības izpratnes un ieinteresētības šo jautājumu risināšanā, jo plāna realizēšanai nepieciešami papildu ievērojami naudas līdzekļi, piemēram, nākamgad tie ir 17 miljoni eiro.
Nākamgad paredzamais finansējums C hepatīta pacientu ārstēšanai ir divreiz mazāks nekā šim gadam, taču Veselības ministrija cer uz valdības saprātu un lūgs piešķirt naudu papildus. Šogad C hepatīta ārstēšanai, tostarp jaunajām bezinterferona zālēm, atvēlēti vairāk nekā desmit miljonu eiro, savukārt 2018. gadam iezīmēti vien pieci miljoni eiro.
No 1383 pacientiem ar C hepatītu, kuri pēdējos divos gados vērsās pie hepatologa, vismaz pusei jau bija smagi aknu bojājumi. Taču valsts spēj nodrošināt efektīvu ārstēšanu tikai daļai šo pacientu. Situācija varētu uzlaboties šogad, jo ar valdības lēmumu piešķirti papildu līdzekļi bezinterferona terapijai.
Pagaidām nav atklāts neviens gadījums, kad kāds būtu inficējies ar C hepatītu, saņemot asinis no tiem 25 asins donoriem, par kuriem pērnā gada beigās Valsts asinsdonoru centrā (VADC) bija bažas, pastāstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja.
Jaunais gads sācies ar izmaiņām C hepatīta pacientu ārstēšanas jomā – turpmāk pacienti ar 1. un 4. genotipa C hepatītu saņems tikai jaunākās paaudzes jeb bezinterferona terapiju.
Lietuva, Igaunija un Polija C hepatīta pacientu ārstēšanā ir soli priekšā Latvijai, jo jau ir atteikušās no C hepatīta pacientu prioritizēšanas (nosakot, kurš pirmais saņems ārstēšanu ar jaunākās paaudzes medikamentiem) vai plāno to tuvākajā laikā izdarīt, nodrošinot visiem pacientiem līdzvērtīgas iespējas saņemt bezinterferona terapiju. Šajās valstīs notiek plānota pāriešana uz bezinterferona terapiju, izņemot pacientus, kuriem C hepatīta vīrusa genotipa dēļ tā nav efektīva.
Veselības ministrija bijušā veselības ministra Gunta Belēviča iecerēto Valsts asinsdonoru centra (VADC) reformu apturējusi, jo iebilda reģionālās slimnīcas, tā prasītu ievērojamus papildu līdzekļus, turklāt reforma nebija pamatota ar aktuāliem datiem un nebija veikta izmaksu analīze.
Daugavpils slimnīca veikusi iekšējo pārbaudi saistībā ar vairāku pacientu inficēšanu ar hepatītu B, aģentūru LETA informēja SIA "Daugavpils reģionālā slimnīca" valdes loceklis Reinis Joksts.
Veselības ministre Anda Čakša ierosinājusi disciplinārlietu pret Valsts asinsdonoru centra (VADC) direktori Ivetu Ozoliņu par iespējamu amata pienākumu nekvalitatīvu pildīšanu. Gada laikā VADC nosūtījis 195 vēstules slimnīcām ar lūgumu informēt pacientus, kuri, iespējams, varētu būt inficējušies ar C hepatīta vīrusu asins pārliešanas laikā.
Man C hepatītu atklāja pirms vairākiem gadiem, samaksāju valstij virs 1000 LVL par neefektīgo ārstniecības kursu, kurš deva tikai īslaicīgus rezultātus un paliekošas, zāļu izraisītās komplikācijas.
Veselības ministrija (VM) plāno nākamgad visus no par tā sauktajām "deputātu kvotām" piešķirtos 520 000 eiro kompensējamo medikamentu un materiālu apmaksāšanai novirzīt C hepatīta ārstēšanai, aģentūrai LETA pastāstīja veselības ministres Andas Čakšas biroja vadītāja Dace Preisa.
C hepatīta pacientu apvienība satraukta par finansējuma samazinājumu nākamajā gadā jaunajai un efektīvajai terapijai un aicina atbildīgās iestādes finansējumu starp veco un jauno terapiju sadalīt balstoties uz pacientu vajadzībām.
Šogad ārstēšanos ar valsts kompensētajiem jaunās terapijas medikamentiem pabeidzis 81 C hepatīta pacients, par 71 pacientu ārsti var pavisam droši apgalvot, ka viņi ir pilnībā izārstējušies no hepatīta.
Pirmā pusgada laikā iztērēta jau lielākā daļa no C hepatīta ārstēšanai pieejamā finansējuma, šodien diskusijā "Par dzīvi bez C hepatīta" sacīja Nacionālā veselības dienesta (NVD) Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta direktore Signe Bokta.
Šodien, 28.jūnijā, Ministru kabineta sēdē apstiprināti Veselības ministrijas izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par ar noteiktām slimībām slimojošu pacientu reģistra izveides, papildināšanas un uzturēšanas kārtību.*
No šodienas C hepatīta slimniekiem medikamenti tiks kompensēti 100% apmērā, kā arī HIV/AIDS pacientu ārstēšana tiks sākta agrākā slimības stadijā atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām.
No 2016. gada 1. janvāra Latvijā simt procentu apmērā tiks kompensēta C hepatīta ārstēšana. Veselības ministrija ir pieņēmusi lēmumu, ka ārstēšana pilnībā tiks apmaksāta visiem pacientiem, neatkarīgi no izmantotās terapijas, proti, medikamentiem – standarta vai visjaunākajiem. Tieši tāpēc par ārstēšanos visos gadījumos lems ārstu konsilijs, kuram būs jānoteic, vai uzsākt terapiju ar standarta medikamentiem vai pacientam nozīmēt jaunāko terapiju, kas izmaksu ziņā ir daudzkārt dārgāka.
Nedēļas garumā, no 20. līdz 27.novembrim, norisināsies Eiropas HIV un hepatīta testēšanas nedēļas akcija, kuras laikā Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina ikvienu interesentu veikt anonīmu, konfidenciālu un bezmaksas HIV un C hepatīta ekspresstestu.
Valdība, lemjot par nākamā gada budžetu, pieņēmusi lēmumu 4,2 miljonus eiro novirzīt kompensējamo medikamentu apmaksai C hepatīta un HIV/AIDS pacientiem. Veselības ministrijā Neatkarīgajai apliecina, ka šāds Ministru kabineta lēmums ir zināms un pašlaik ministrija kopā ar Nacionālo Veselības dienestu veic ekonomiskos aprēķinus.