Konfidenciālo līgumu dēļ nevar pilnvērtīgi atklāt finansējumu C hepatīta ārstēšanai

 
©F64 Photo Agency

Nacionālais veselības dienests, ņemot vērā konfidenciālos līgumus ar zāļu ražotājiem, nevar sniegt pilnvērtīgu informāciju par finansējumu C hepatīta ārstēšanai.

Oficiālā statistika liecina, ka 2018. gadam atvēlētais valsts budžeta finansējums C hepatīta medikamentiem ir 15 miljoni, taču šāgada astoņos mēnešos izlietoti jau 15,9 miljoni eiro, to starpā ir nauda, ko budžetā ieskaita farmācijas firmas. To finansiālo pienesumu NVD nedrīkst atklāt, tā esot konfidenciāla informācija.

Konfidenciāli dati

Līdz ar to nav iespējams uzzināt ne faktus, ne arī objektīvu skaidrojumu, kāda ir situācija veselības budžetā saistībā ar C hepatīta ārstēšanai paredzētajām zālēm. Tā kā nav iespējams uzzināt, cik ir ražotāju līdzfinansējums no iztērētajiem 15,9 miljoniem eiro, tas neļauj saprast situāciju kopumā, vai C hepatīta ārstēšanā pietiek naudas, vai ir budžeta deficīts, vai tomēr paliek pāri un gada beigās ar valdības lēmumu to novirzīs kaut kādiem citiem mērķiem, par ko uztraucas mediķi un pacientu organizācijas.

Neatkarīgā rakstīja, ka Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijā infektologi vērsa deputātu uzmanību faktam, ka pašlaik visi C hepatīta pacienti ar aknu bojājumiem jeb fibrozi F2, F3, F4 stadijā (pēdējās divas ir smagākās fibrozes stadijas, smagāka slimība, kas neārstējoties var iestāties, ir aknu ciroze vai pat aknu vēzis) praktiski saņem ārstēšanos ar jaunākajiem medikamentiem, kuri izārstē C hepatītu 97-99 procentos gadījumu, pateicoties lielākam valsts budžeta finansējumam. Taču ārstēšanu nevar par valsts budžeta naudu saņemt C hepatīta pacienti ar F0-F1 stadiju. Ārsti norāda, ka šiem pacientiem viņi ir spiesti pateikt, ka jāgaida veselības stāvokļa pasliktināšanās. Infektologi un pacientu biedrības aicina atcelt ierobežojumus un piešķirt ārstēšanu visiem.

Zāļu ražotājiem izraksta rēķinus

Saeimas sēdē pagājušajā nedēļā NVD speciālists minēja, ka pašlaik ir izlietoti 15,9 miljoni eiro, taču 9 miljoni ir farmācijas firmām izrakstītie rēķini. No diskusijas Saeimā izrietēja, ka nodrošināt ārstēšanu lielākam skaitam pacientu pašlaik nevar, jo nav skaidrs, cik šo pacientu varētu būt un cik naudas tas prasīs no budžeta. Cik liela daļa no farmācijas līdzdalības eiro ir atgūti budžetam, šāda informācija netika sniegta, taču divas dienas pēc Saeimas sēdes NVD izplatīja paziņojumu, ka masu medijos publicētais ir nepatiesa informācija, visticamāk, nepatiesa tā daļa, ka NVD it kā nespējot atgūt šo naudu. NVD Neatkarīgajai paskaidroja, ka rēķinu apmaksa no zāļu ražotāju puses netiek kavēta. Saskaņā ar savstarpēji noslēgto līgumu NVD izraksta rēķinu reizi ceturksnī, ņemot vērā aptiekās faktiski izsniegto zāļu apjomu. Gandrīz puse no zāļu ražotājiem nosūtītajiem rēķiniem jau ir apmaksāta, turklāt pirms noteiktā rēķina apmaksas termiņa.

Ražotāji palīdz, jo budžetā nav naudas

«Līgums ar zāļu ražotājiem par finansiālo līdzdalību valsts kompensējamo zāļu nodrošināšanā iedzīvotājiem tiek noslēgts, ņemot vērā ierobežotos valsts budžeta līdzekļus,» skaidro NVD speciāliste Evija Štālberga. «Tas attiecas uz gadījumiem, kad nepieciešams nodrošināt inovatīvus medikamentus, kuru izmaksas ir ļoti augstas - viena pacienta ārstēšanas izmaksas gadā var sasniegt vairākus desmitus tūkstošu eiro. Šīs sadarbības ietvaros dienests veic aptiekām apmaksu par noteiktu kompensējamo zāļu nodrošināšanu pacientiem, savukārt rēķinu pēc tam nosūta zāļu ražotājiem, kuri sedz savu izdevumu daļu.»

NVD sniedz šādu piemēru: zāles X maksā 1000 eiro. Pieejamā valsts finansējuma ietvaros NVD par šo summu var kompensēt zāles sešiem pacientiem. Ja zāļu ražotājs piekrīt finansiālajai līdzdalībai, NVD apņemas segt zāļu izmaksas 600 eiro apmērā, bet zāļu ražotājs - 400 eiro apmērā. Pacients saņem zāles aptiekā, NVD samaksā aptiekai 1000 eiro un pēc tam nosūta rēķinu zāļu ražotājam 400 eiro apmērā. «Līdz ar to, saņemot no zāļu ražotāja 400 eiro, tie nav papildu līdzekļi, kurus varētu novirzīt lielāka pacientu skaita ārstēšanai vai citu slimību diagnožu pacientu ārstēšanai,» uzsver E. Štālberga.

Iztērēts vairāk, nekā ir

Tātad deviņi miljoni ir NVD izrakstītie rēķini visiem zāļu ražotājiem atbilstoši noslēgtajiem līgumiem par 2018. gada pirmo pusgadu. Savukārt, kāda ir situācija ar C hepatītu, cik līdz gada beigām ir palicis finansējums, to NVD nepaskaidro. Lai nerastos pārpratumi, te ir publicēta NVD atbilde uz Neatkarīgās jautājumu, cik eiro ir budžetā valsts kompensējamām zālēm C hepatīta ārstēšanā līdz gada beigām: «C hepatīta ārstēšanai šī gada 8 mēnešos ir izlietoti 15,9 miljoni eiro (t.sk. ietverta ražotāja līdzdalība, kas ir konfidenciāla). Gadam plānotā summa - 15 miljoni eiro. Ņemot vērā, ka finansiālās līdzdalības līgumi ir konfidenciāli, precīzu informāciju par visu zāļu ražotāju finansiālās līdzdalības apmēru NVD diemžēl nav tiesīgs sniegt (atbilstoši MK noteikumiem Nr. 899).