C hepatīts: pusei pacientu jau smagi aknu bojājumi

© Ekrānšāviņš no avīzes

No 1383 pacientiem ar C hepatītu, kuri pēdējos divos gados vērsās pie hepatologa, vismaz pusei jau bija smagi aknu bojājumi. Taču valsts spēj nodrošināt efektīvu ārstēšanu tikai daļai šo pacientu. Situācija varētu uzlaboties šogad, jo ar valdības lēmumu piešķirti papildu līdzekļi bezinterferona terapijai.

Pagājušajā gadā C hepatīta pacientu ārstēšanā valsts sāka apmaksāt bezinterferona terapiju, kuras efektivitāte ir 99 procenti, proti, praktiski visi pacienti, kuri lieto šo terapiju, izārstējas, taču jāņem vērā, ka tā der tikai 1. un 4. vīrusa genotipam (C hepatīta vīrusam ir četri genotipi). Ierobežotā finansējuma apstākļos un ņemot vērā jaunās terapijas augstās izmaksas, tika nolemts pacientus prioretizēt, tas ir, terapiju nozīmēt atkarībā no pacienta veselības stāvokļa, konkrēti, aknu bojājumiem - ja pacientam noteikta F3 vai F4 aknu bojājuma stadija, viņš varēja pretendēt uz jaunās bezinterferona terapijas saņemšanu.

Saskaņā ar Veselības ministrijas datiem 2016. gadā bezinterferona terapija tika nozīmēta 228 pacientiem. 2017. gadā tika ieplānots mazāk naudas, pat zinot, ka arī pagājušajā gadā līdzekļu pietrūka pat tiem pacientiem, kuriem bija šie smagie aknu bojājumi. 2017. gadā bija plānots nodrošināt ārstēšanu vien 190 pacientiem, jo budžetā finansējums hepatīta ārstēšanai bija samazināts (!) par 1,5 miljoniem eiro salīdzinājumā ar 2016. gadu.

Valdība, lemjot par 22 miljonu eiro sadali veselības jomā (šo naudu veselības nozarei papildus ļauj izlietot Eiropas Komisija, palielinot budžeta deficītu), 5,5 miljonus eiro nolēma piešķirt C hepatīta ārstēšanai ar bezinterferona terapiju. Pēc Veselības ministrijas aprēķiniem, par papildus jau esošajiem 5,1 miljonu eiro (kopā vairāk nekā 10 miljoni eiro) varēs ārstēt vēl 203 pacientus (kopā 393 C hepatīta pacientus gadā). Dati gan liecina, ka Latvijā pacientu ar smagiem aknu bojājumiem ir vairāk, nekā tiek piešķirts finansējums medikamentiem, piemēram, dati par diviem gadiem (2015. un 2016. gadā pie ārsta vērsušies pacienti) rāda, ka F3-F4 aknu bojājuma stadija ir gandrīz 700 pacientiem. Lielākais pacientu ar smagāko F3-F4 slimības formu īpatsvars ir vecumā no 30 līdz 69 gadiem. 2016. gadā ārstniecības personu redzeslokā nonāca 1244 C hepatīta pacienti, no kuriem 228 tika diagnosticēta F4 slimības forma (jau aknu cirozes stadijā). Atbilstoši reģistra datiem, 426 personām C hepatīts tika diagnosticēts F3 fibrozes stadijā, kas ir aknu cirozes priekšstadija. Šos pacientus neārstējot, dažu gadu laikā viņiem tiks diagnosticēta aknu ciroze.

Pēc provizoriskiem datiem, 2016. gadā no C hepatīta vīrusa tika atbrīvoti 160 pacienti F3 stadijā. Šie cilvēki pilnībā ir atgriezušies darba tirgū un nerada risku citu cilvēku inficēšanai ar vīrusu. Ārstējot par trešdaļu pacientu vairāk, Veselības ministrija prognozē: mirstība ar C hepatītu samazināsies par astoņiem procentiem.

Tomēr Latvijā ir daudz C hepatīta pacientu, kuriem aknu bojājumi ir F0, F1 vai F2 stadijā, un daudziem no šiem pacientiem arī draud veselības stāvokļa pasliktināšanās. Pagaidām šiem pacientiem ārstēšanos ar bezinterferona medikamentiem valsts apmaksāt nevar. Ziņojumā valdībai gan Veselības ministrija norāda, ka pacientu ārstēšana tiks turpināta arī 2018. un 2019. gadā, pēc reģistrēto F3-F4 stadijas pacientu izārstēšanas ārstējot F2 stadijas pacientus.

Tajā pašā laikā Lietuva, Igaunija un Polija C hepatīta pacientu ārstēšanā jau ir atteikušās no pacientu prioritizēšanas. Šajās valstīs notiek plānota pāriešana uz bezinterferona terapiju, izņemot pacientus, kuriem C hepatīta vīrusa genotipa dēļ tā nav efektīva.

***

C hepatīta jaunatklātie gadījumi 2011.-2015. gadā

Kopā C hepatīts atklāts 7346 pacientiem

No tiem 67 bērniem vecumā līdz 17 gadiem (trim bērniem līdz gada vecumam)

Pacientu vecums pa gadiem (%)

Vecumā līdz gadam 0,04

1-6 gadi 0,3

7-14 0,3

15-17 0,4

18-29 18,4

30-39 29,1

40-49 21,9

50-59 16,8

60 un vairāk 12,9

Avots: Veselības ministrija

***

Drūma prognoze

Latvijas eksperti sadarbībā ar Slimību analīzes centru veica aprēķinus, kas norāda: ja Latvijā netiks nodrošināta pietiekami efektīva C hepatīta ārstēšana, pastāv risks, ka 2030. gadā ar C hepatītu Latvijā būs inficēti gandrīz 50 000 pacientu, no kuriem aptuveni 10% pacientu būs aknu ciroze, aknu ciroze dekompensētā stadijā, aknu vēzis vai nepieciešamība veikt aknu transplantāciju.

Pacienti ar aknu cirozi, dekompensētu aknu cirozi un aknu vēzi nav darbspējīgi, un viņu ārstēšanai tiek tērēti ievērojami valsts budžeta līdzekļi.

Svarīgākais