Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija sākusi reklamēt cēlajā finanšu pratības vārdā nosaukto taupību, kas līdz šim ietilpa banku biznesa zīmolā.
Šodien Saeimas deputāti beidzot kvorumam pietiekamā skaitā ieradās uz Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdi, lai lemtu par ātros kredītus ierobežojošiem grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Šodien no 13 deputātiem uz komisijas sēdi ieradās 7, kas ir pietiekami, lai balsojums notiktu. Tādējādi beidzot pēc divu nedēļu pārcelšanas sēde šodien notika. Grozījumi gan guva daļēju atbalstu.
Ātros kredītus regulējoša likuma grozīšana devusi iespēju Saeimas deputātu grupējumiem pārmesties uz retoriku, kas vēl tiešāk atbilst situācijai dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām.
Jau otro nedēļu pēc kārtas uz Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdi, kurā bija paredzēts skatīt likumprojektu "Grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā" neieradās vajadzīgais deputātu skaits, neveidojot kvorumu. Atkārtoti tika bloķēta likumprojekta tālāka virzība otrajam lasījumam Saeimā un likti šķēršļi, lai varētu pieņemt "ātro kredītu" ierobežojošus likumus.
Latvijas Banka rosinās ierobežot nebanku kredītu procentu maksājumus līdz 0,12% dienā, otrdien intervijā Latvijas Radio teica Latvijas Bankas valdes loceklis Harijs Ozols.
Pēdējā laikā ir samazinājies tādu krāpniecības gadījumu skaits, kad uz sveša vārda tiek ņemti nebanku kredīti, pastāstīja Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš.
Saeima grib ar likumu samazināt ātro kredītu procentu likmes no 0,55% dienā līdz 0,07% dienā. Nozares pārstāvji apgalvo, ka tādā gadījumā nekādu ātro kredītu vairs Latvijā nebūšot vispār.
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) 2018.gada 12.jūnijā pieņēma lēmumu patērētāju kolektīvo interešu pārkāpuma lietā ar kuru AS „Mogo” (turpmāk – Sabiedrība) ir piemērota soda nauda 80 000 EUR apmērā par pieļautiem sistemātiskiem patērētāju spējas atmaksāt kredītu izvērtēšanas pārkāpumiem.
Saeima vērtēs likumu grozījumus, paredzot, ka turpmāk kredītdevējiem - gan kredītiestādēm, gan nebanku kredītdevējiem - būs pienākums pārliecināties par potenciālo aizņēmēju ienākumiem un spējām atdot aizņēmumu.
Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) informatīvi izglītojošā kampaņa par atbildīgu aizņemšanos Sauc lietas īstajos vārdos valstij izmaksā aptuveni 80 tūkstošus eiro. Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija (LAFPA), paužot bažas par nodokļu maksātāju naudas lietderīgu izmantošanu, uz to vērš Valsts kontroles uzmanību.
Liepājniece Olita (vārds ir mainīts) atklāti pastāstījusi par to, kā viņa iekļuva "ātro kredītu" apburtajā lokā. Diemžēl, tas ir tikai viens no negatīvās pieredzes stāstiem.
Iespējams, ka nākamajā gadā ātro kredītu nozarei varētu uzlikt jaunu nodevu, tādējādi vēl vairāk pasargājot patērētājus, ka tie nenokļūst nemitīgi augošos parādos, šorīt intervijā LTV raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK).
Liels sabiedriskās domas pētījums, kuru šī gada februārī veica preču un pakalpojumu cenu salīdzināšanas portāls Gudriem.lv, parādīja, ka no visiem patēriņa kreditēšanas veidiem, iedzīvotāji visbiežāk izvēlas ātro kredītu. Savukārt patēriņa kredītu respondenti pārsvarā ir izvēlējušies neparedzētu izdevumu segšanai, lai arī īpaši neuzticas šī kredīta veida reklāmām, secina aptaujas veicēji.
Stājoties spēkā izmaiņām Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas stingrāk regulē nebanku kreditēšanas nozari, par trešdaļu sarukusi bezmaksas ātro aizdevumu izsniegšana, liecina Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas apkopotā informācija. Nebanku kredītdevēji arī vairs tikpat kā nepiedāvā iespēju aizņemties mazas summas.
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), atsaucoties uz izmaiņām Patērētāju aizsardzības likumā, brīdinājis vērsties pret nebanku kredītdevēju praksi piemērot augstākas kredīta pagarināšanas maksas, nekā to pieļauj likums.
Tā dēvētos ātros kredītus Latvijā patērētāji izmanto daudz un tirgus ir pieaugošs - pagājušajā gadā tas palielinājies par 20%, intervijā Latvijas Radio sacīja Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktore Baiba Vītoliņa.
«Atdod tik, cik paņem», «Pirmais aizdevums bez maksas» – šādas un līdzīgas reklāmas vilina potenciālos kredītņēmējus. Ar šā gada 1. janvāri ātro kredītu nozare ir saņemta stingrākos grožos, Neatkarīgā pēta, vai jaunās likuma normas tiešām tiek ievērotas.