Drošības līmenis rīt, 9.maijā, gaidāmajos Otrā pasaules kara beigu piemiņas pasākumos būs aptuveni tāds pats kā iepriekšējos gados, šodien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu žurnālistiem pastāstīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP).
Jaunā paaudze daudzos gadījumos ir krietni radikālāka savās nostādnēs nekā veterāni, - vērtējot situāciju saistībā ar Otrā pasaules karā kritušo piemiņas pasākumiem 8. un 9.maijā, intervijā Latvijas Radio norādīja politologs Ivars Ījabs.
Lielākā daļa jeb 79% rīdzinieku uzskata, ka piemineklis "Padomju armijas karavīriem - Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem" jeb Uzvaras piemineklis Pārdaugavā ir jāsaglabā, liecina tirgus un socioloģisko pētījumu centra SKDS aptauja, kas veikta pēc Rīgas domes pasūtījuma.
Aptuveni pusotras nedēļas laikā par aicinājumu nedalīt Otrā pasaules kara upurus savējos un svešajos parakstījušies 174 cilvēki, informē viena no aicinājuma autoriem Olga Procevska.
Informējot sabiedrību par Uzvaras parka vēsturi un pārveidojot parku par aktīvās atpūtas zonu, ir jāsper drosmīgi soļi ceļā uz tajā esošā pieminekļa pārveidi vai nojaukšanu. Šī ir viena no sabiedriskajai apspriešanai izvirzītajām idejām, ar ko noslēdzās Nacionālās apvienības (NA) rīkotā diskusija par pieminekli Latvijas un Rīgas „atbrīvotājiem”.
Latvijas Universitātes doktora grāda pretendente Olga Procevska un Tartu Universitātes pētnieks Dr. Mārtiņš Kaprāns izplatījuši uzsaukumu visiem Saeimas frakciju politiķiem un valsts augstākajām amatpersonām, kā arī pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem, aicinot 8.maijā Brāļu kapos un citās Latvijas vietās pieminēt visus Otrajā pasaules kara upurus, nedalot tos savējos un svešajos.
Saeimas Sabiedrības saliedētības komisija šodien vienojās atbalstīt Valsts prezidenta Andra Bērziņa vēstījumu saistībā ar gaidāmo Nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas dienu, lai veicinātu vienotu sabiedrības attieksmi pret vēsturiskiem notikumiem un datumiem, informēja Saeimas Preses dienestā.
Apvienības "Saskaņas centrs" (SC) vairāki deputāti iesnieguši priekšlikumu atteikties no idejas, kas paredz aizliegumu izmantot bijušās PSRS, Latvijas PSR un nacistiskās Vācijas simboliku attiecināt arī uz publiskiem izklaides, svētku, piemiņas, sporta un atpūtas pasākumiem, aģentūru LETA informēja Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā.
Saeimas deputāti šodien atcēla steidzamību likuma grozījumu projektam, kas paredz aizliegumu izmantot bijušās PSRS, Latvijas PSR un nacistiskās Vācijas simboliku attiecināt arī uz publiskiem izklaides, svētku, piemiņas, sporta un atpūtas pasākumiem.
Incidents, kas šogad pie Brīvības pieminekļa izcēlās starp leģionāru gājiena dalībniekiem un antifašistiskās organizācijas aktīvistiem, licis Saeimai meklēt stingrākus aizliegumus izmantot PSRS un nacistisko simboliku publiskos izklaides, svētku un atpūtas pasākumos.
Drošības policija (DP) nesāks kriminālprocesu saistībā ar nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK līdzpriekšsēdētāja Raivja Dzintara izteikumiem par 9.maiju un Latvijas ienaidniekiem.
Partijas "Vienotība" Saeimas frakcijas deputāti rosina aizliegumu izmantot bijušās PSRS, Latvijas PSR un nacistiskās Vācijas simboliku attiecināt arī uz publiskiem izklaides, svētku, piemiņas, sporta un atpūtas pasākumiem.
Biedrība "9.maijs.lv" Rīgas domē iesniegusi saskaņošanai divus vērienīgus publiskus pasākumus 8.maijā un 9.maijā no plkst.9 līdz 23 pie pieminekļa "Padomju armijas karavīriem - Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem" un tam apkārt esošajā Uzvaras parkā, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā.
Ja vairums latviešu atbalsta 16.marta oficiālu atzīmēšanu, bet nepiekrīt 9.maija oficiālai atzīmēšanai, tad absolūtais vairums krievvalodīgo respondentu atbalsta 9.maija atzīmēšanu, bet nepiekrīt 16.marta atzīmēšanai, secināts Latvijas sociālās atmiņas monitoringā.
Saeimas Sabiedrības saliedētības komisija šodien pieņēma aicinājumu par 16.martu un 9.maiju, ar ko aicina sabiedrību, politiķus, plašsaziņas līdzekļus un abos datumos rīkoto pasākumu organizatorus ar sapratni un bez provokācijām izturēties pret kritušo karavīru godināšanu pasākumos, kuri iepriekšējos gados sabiedrībā raisījuši lielu spriedzi.
Ik gadu, 9. maijā, uzbango asas diskusijas par Uzvaras laukuma un tā pieminekli, kas vieniem simbolizē nacistiskās Vācijas sabrukumu, savukārt otriem kārtējo Latvijas okupācija.
Nacionālā apvienība "VL! – TB/LNNK” (NA) sagaida Rīgas mēra Nila Ušakova publisku atvainošanos par to, ka Rīgas domes pārraudzībā izdots tūristu ceļvedis, kurā pilsētu raksturojošu vērtību sarakstā iekļautas „9.maija manifestācijas pie Uzvaras pieminekļa”.