Par termiņuzturēšanās atļauju kvotām un diskusijas kvalitāti

Diskusija ap un par kvotu ieviešanu termiņuzturēšanās atļauju (TUA) izsniegšanai pret nekustamā īpašumu iegādi ir radījusi valstī jaunas politizētas kaislības, sašķeltību, pārspīlējumus unpat vienpusīgi tendētus melus. Diemžēl diskusiju gaitā kvotu aizstāvjiem nav radušies jauni analītiski argumenti. Drīzāk otrādāk.

Tā vien liekas, ka cīņas karstumā drīz vien tiks ierosināts atjaunot okupācijas laika likumus par spekulācijas aizliešanu, jo cīņa pret spekulatīviem darījumiem ir dominējošais kvotu aizstāvju arguments. Ne valdība, nedz arīpolitiskie spēki nav veikuši dziļu ekonomiski-politiskuanalīzi un nav nodevuši publiskai apspriešanai pilnu informāciju par līdzšinējo TUA ieguvēju tiešo un netiešo ieguldījumu apjomiem un ietekmi uz Latvijas etnisko sastāvu. Turklāt valdībai pirms lēmuma pieņemšanas jādara zināms plašai sabiedrībai jaunā likuma ietekmes uz budžetu finansiālais apjoms. To prasa pašas valdības noteiktā kārtība.

Ekonomiski pārliecinošākie argumenti sastopami auditorkompānijas DELOITTE Latvija pētījumā. Tomēr arī tie ir nepietiekami tik ekonomikai nozīmīga likuma pieņemšanai. Diemžēl Latvijas praksē reti kad pirms likuma pieņemšanas tiek veikts nopietns pētnieciskais darbs. Argumenti bieži vien ir nevis racionāli, bet emocionāli – pat iracionāli un intuitīvi. Atsauces uz pasaules praksi ir nezināšanas, nevis zināšanu vai rūpīgas rezultāts.

Šāda prakse ir nekavējoties jāpārtrauc. Un tāda attieksme ir kategoriski nepieļaujama ekonomiski nozīmīgu likumu grozījumos. Tikai tad, kad gatavojamie grozījumi likumā būs vispusīgi izvērtēti, tie nodrošinās stabilitāti un investīciju pieplūdumu ilgākā periodā.

Nosvērta, bet nepabeigta ir Valsts Prezidenta pozīcija. Tas ir pareizi, jo viņam vēl būs jāsaka gala vārds. Valsts Prezidentam „šķiet pilnīgi neloģiski, ka cilvēki savu politisko interešu dēļ ceļ priekšā jautājumus, kas ir būtiski nākotnes attīstībai.” Nākotnes attīstība ir visa TUA jautājuma kvintesence, jo runa nav tikai par zaudējumiem būvindustrijai, bet gan par zaudējumiem, ko rada investīciju klimata apzināta pasliktināšanās un nestabilitāte, kura ietekmē valsts, ne atsevišķas nozares, attīstību.

Uz iespējamajiem riskiem, ieviešot TUA kvotas, aģentūrai LETA norādīja arī KNAB, uzsverot, ka jebkuri ierobežojumi situācijā, kad pieprasījums pārsniedz piedāvājumu, var radīt labvēlīgu augsni korupcijai. Lai to novērstu, likumdevējiem ir jānodrošina skaidri nosacījumi un caurskatāms uzturēšanās atļauju piešķiršanas process, kā arī jābūt stingram to valsts amatpersonu darbības kontroles mehānismam, kuras kvotu ieviešanas dēļ var tikt pakļautas lielas naudas spiedienam.

Gan Valsts Prezidents, gan KNAB norāda uz to, ka ar šo jautājumu it jāstrādā un sistēma ir jāpilnveido, bet to nevar izdarīt virzot likuma grozījumus steidzamības kārtā. Nav dzirdēts neviens loģisks arguments, kādēļ likuma grozījumi jāpieņem steidzamības kārtībā. Kādu signālu valsts šādi dod investoriem? Naivi ir domāt, ka dažu investoru steiga pabeigt iesāktos darījumus, aizmidzinās pārējo modrību un un augošo piesardzību.

Diskusiju dēļ jau šobrīd iesaldēti projekti, kuru vērtība ir mērāma ne tik daudz naudā kā zaudētās darba vietās un emigrējošos bezdarbniekos. Jaunie grozījumi nozīmē draudus ne tikai uzņēmumiem, bet arī tajos nodarbinātājiem cilvēkiem. Daudzi negrib saprast, ka valsts un tās iedzīvotāju labklājība rodas no uzņēmēju (gan pašmāju, gan ārzemju) darbības, investīcijām tautsaimniecībā (tai skaitā nekustamajos īpašumos) un pārdomātas valsts ekonomiskās politikas. Valsts bagātība vai nabadzība ir atkarīga no valdības, uzņēmēju un visu valsts iedzīvotāju līdzsvarotas sapratnes un sadarbības kopējo (nevis tikai savējo vai savas grupas) interešu vārdā.

Viedokļi

Šo rindu autors ir Greenpeace biedrs. Esmu viens no 3 miljoniem cilvēku uz zemeslodes, kas parakstījuši vēstījumu pasaules valstu valdībām, aicinot pārtraukt dziļjūras ieguvi (deep sea mining). Čakli sekodams līdz konferences norisei, ar savu parakstu protestējot pret Francijas valdības liegumu Greenpeace kuģim Arctic Sunrise iebraukt Nicas ostā, biju jau atmetis domu rakstīt Latvijas mēdijos par šīs konferences mērķiem un vājo rezultātu. Bet man par milzīgu prieku un patīkamu pārsteigumu, Latvijas Ārstu 10. kongresa atklāšanas plenārsēdē Pasaules latviešu ārstu un zobārstu asociācijas prezidents, Halifaksas (Kanāda) universitātes profesors, reimatologs Juris Lazovskis (viņš arī mana skolotāja, izcilā latviešu internista Ilmāra Lazovska dēls) savā lekcijā pieskārās gan ANO Okeāna konferencei, gan nepieciešamībai aizliegt dziļjūras ieguvi. Ārsti visā pasaulē ir ne tikai sabiedrības daļa, kas rūpējas ne tikai par cilvēka veselību, bet ir nozīmīgākā ļaužu grupa, kas cenšas saglabāt zemeslodes ekosistēmu nākamajām paaudzēm.

Svarīgākais