Vienotības "nezinīši"

Mani sajūsmina un reizē uzjautrina šis bērnišķais naivums, ar kādu partija VIENOTĪBA kā no konveijera katru dienu aplaimo publiku ar satriecošiem priekšvēlēšanu solījumiem.

Un atkal ir izcēlusies VIENOTĪBAS Rīgas domes frakcija, kas, kā no ābeles nokritis nogatavojies ābols, pēkšņi paziņo par gatavību sakārtot zemes gabalu “piespiedu nomas” problēmu zem dzīvojamām mājām. Jāatzīmē, ka šoreiz VIENOTĪBAS biedri gatavojas to veikt tikai Rīgā, kaut gan ar šo problēmu saskaras visā Latvijā.

Varētu uzsist uz pleca VIENOTĪBAS vīriem un sievām par šo brīnišķo ideju, taču latvju zemes galvenajam tiesiskuma spēkam, kura gaišākie prāti plaši pārstāvēti arī Rīgas domē, jau nu vajadzētu savā arsenālā iekļaut arī kaut nedaudz zināšanu un profesionalitātes. Tāpēc paskaidroju - Zemes īpašuma tiesību atjaunošana īpašniekiem zem daudzstāvu dzīvojamām mājām, skolām un bērnudārziem ir uzskatāma par vienu no lielākajām kļūdām un netaisnībām, ko pieļāva vēl LR Augstākā Padome. Šodien tas ir radījis dziļu konfliktu starp pašvaldībām, daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem un zemes īpašniekiem. Rīgā vairāk nekā 30 procenti no daudzdzīvokļu mājām atrodas uz privātas zemes un ap 1400 Rīgas Namu pārvaldnieku apsaimniekotajām mājām ir līgumi ar privātajiem zemes īpašniekiem..

Lindermaņa partijas biedri to varbūt varētu nezināt, bet VIENOTĪBAI gan būtu jāzina, ka visa pilsētai piederošā zeme, kas saistīta ar konkrētām mājām, bez maksas tiek nodota iedzīvotājiem un tiek ieguldīts milzīgs juridiskā dienesta darbs, lai panāktu pēc iespējas izdevīgākus noteikumus attiecībās ar privātajiem zemes īpašniekiem. Tieši valsts neapdomātās politikas dēļ, paceļot zemes kadastrālās vērtības, tai skaitā zem daudzdzīvokļu mājām, vēl vairāk tika saasināta šī situācija.

Jau pirms dažiem gadiem Rīgas dome ierosināja mainīt likumdošanu, kas:

1. Dotu tiesības pašvaldībai izmantot pirmpirkumu tiesības, ja viens privātīpašnieks pārdod zemi otram (šodien šādu tiesību nav);

2. Noteikt, ka pašvaldība savu funkciju veikšanai ir tiesīga iegūt zemi zem daudzdzīvokļu mājām īpašuma maiņas ceļā;

3. Grozīt likumdošanas aktus, lai Nekustamā īpašuma nodoklis par zemi tiktu iekļauts zemes nomas maksas 6% apjomā.

Beidzot mēs esam sadzirdēti un pie Tieslietu ministra, galvām kūpot, jau strādā darba grupa, kurā darbojas arī Rīgas domes speciālisti, šīs sarežģītās situācijas risināšanai. Taču risinājums nenāk viegli.

Diemžēl, partijas VIENOTĪBA Rīgas domes deputāti šo problēmu ir ieraudzījuši tikai tagad – 3 mēnešus pirms vēlēšanām un, kā jau teicu, ar pārsteidzošu naivumu to pasniedz kā jaunatklājumu! Es varu teikt – mēs - Rīgas domē šo vēsturisko netaisnību zinām, risinām un arī atrisināsim bez liekas gaisa tricināšanas. Savukārt VIENOTĪBAS Rīgas domes frakcijas deputātus - nezinīšus aicinu uzmundrināt savus partijas biedrus Saeimā būt izlēmīgākiem un pēc iespējas ātrāk pieņemt nepieciešamos likumu grozījumus.

PRIEKŠLIKUMS: NEVIS RUNĀSIM, BET STRĀDĀSIM RĪDZINIEKU LABĀ!

Viedokļi

Premjerministre Evika Siliņa atzinusi, ka viņa ar saviem ministriem un Baltijas valstu premjeriem apspriedusi RB būves izbeigšanu un visi secinājuši, ka tāds lēmums dārgi maksāšot Praktiski lēmējiem bija jāizšķiras starp dārgu un nesamaksājami dārgu lēmumu nākotnē. Latvijai dārgais- nozīmētu ES atmaksāt nedaudz vairāk par vienu miljardu EUR vai nākotnē maksāt aptuveni 5 miljardus, lai būvi pabeigtu. Pie pēdējiem vēl būtu jāpieskaita sākotnējais miljards, ja būvi nepabeidz laikā, t.i. 2030. gadā. Eksperti gan saka, ka Latvijai nekādi neesot iespējams iekļauties grafikā un tuvākais varētu būt 2035. gads.

Svarīgākais