Operāciju izplāno ar 3D sirds modeli

SIRDS. P. Stradiņa slimnīcas sirds ķirurgs Edgars Freilibs demonstrē pirmoreiz Latvijā sirds operācijas plānošanā izmantotu speciāli 3D tehnoloģijā printētu sirds modeli. Tas ļāva sagatavoties sarežģītai operācijai un glābt pacientu © Foto: Imants PRĒDELIS

Sirds ķirurģijā operācijas taktiskā plānošana pirmo reizi Latvijā notikusi ar 3D printēto sirds modeli. Pacients pēc operācijas jau ir izrakstīts mājās.

P. Stradiņa slimnīcā sirds ķirurgu rokās nonāca 58 gadus vecs pacients pēc pārciesta infarkta. Viņam bija konstatēta reta sirds kambaru defekta patoloģija - izveidojies caurums starpsienā, kuru bija nepieciešams slēgt. Šādas operācijas notiek reti, un tās ir tehniski sarežģītas, ar augstu mirstības risku. Ja pacients netiek operēts, mirstības līmenis ir 100 procentu.

«Pēc izmeklējuma rezultātiem redzējām, ka defekta atrašanās vieta bija neparasta un ķirurģiski ļoti neparocīga,» stāsta sirds ķirurgs Edgars Freilibs, kas veica operāciju un tās tehnisko plānošanu, «tradicionālās diagnostikas metodes neļauj tik precīzi izprast problēmas novietojumu telpā, kā arī ir nepietiekamas, lai izprastu, kā labāk piekļūt problēmai. 3D sirds modelis bija ļoti svarīgs, lai jau pirms operācijas varētu izplānot, no kuras vietas piekļūt, kuru sirds kameru atvērt, lai pēc iespējas saudzīgāk veiktu ļoti sarežģīto operāciju.» Operācijas laikā tika veikta defekta slēgšana, vienas sirds vārstules rekonstrukcija un jauna sirds asinsvada izveide. Ķirurgiem izdevās novērst apdraudējumu pacienta dzīvībai. Pacients no slimnīcas tika izrakstīts jau 23. novembrī.

Sirds ķirurģijā operācijas taktiskā plānošana ar 3D printēto modeli Latvijā līdz šim vēl nebija izmantota. Līdz šim tas darīts zobārstniecībā un traumatoloģijā, tomēr vienkāršāku operāciju plānošanai. Trīsdimensionāla modeļa izveidei tika izmantoti datortomogrāfijas dati. 3D printēšanu un datu apstrādi veica uzņēmums Baltic3D.eu. Ārstam bija jānosaka, kādas struktūras, piemēram, hordas, muskuļus saglabāt digitālajā sirds modelī, kā arī to, kādā plaknē veikt šķērsgriezumu, caur kuru būtu iespējams ielūkoties sirds modeļa iekšpusē. Baltic3D.eu speciālista darbs pie 3D modeļa izveides ilga vairāk nekā 70 stundu, bet paša sirds modeļa 3D pritnēšana ar PolyJet tehnoloģijas multimateriālu 3D printēšanas iekārtu aizņēma 24 stundas.



Veselība

Jauns pētījums ir apstiprinājis, ka dzimumorgānu herpes ir visizplatītākā seksuāli transmisīvā slimība (STS) pasaulē, kas nav ārstējama un pavada saslimušo visa atlikušā mūža garumā, vēsta “The Science Alert”.

Svarīgākais