Aug slodze – aug magnija patēriņš

© F64

Jauna mācību gada sākums nav viegls ne skolēniem un studentiem, ne skolasbērnu vecākiem un skolotājiem. Dažam drīz vien izdodas mobilizēties zināšanu apguvei un atgriezties ierastajā režīmā.

 Citam nepieciešams ilgāks laiks, lai pakārtotu savu dzīvi mācībām, jo sevišķi, ja gatavošanās skolai nav bijusi pakāpeniska, bet sasteigta, viss nepieciešamais gādāts pēdējā brīdī un ir nācies strauji pārslēgties no brīvlaika laiskošanās uz skarbo ikdienu ar tās daudzajiem pienākumiem.

«Skolas gaitu uzsākšana vai atsākšana ļoti bieži ir saistīta ar lielu garīgas, fiziskas un emocionālas slodzes pieaugumu. Šajā periodā bērniem netrūkst stresa situāciju – jauns dienas režīms, jauni mācību priekšmeti un skolotāji, jaunie klasesbiedri... Sākas arī sporta nodarbības, kuras vasarā varbūt nebija tik aktīvas un regulāras. Sava spriedzes deva tiek arī vecākiem un pedagogiem. Līdz ar to organisms patērē vairāk magnija,» stāsta ārsts Kaspars Ivanovs, SIA Lotos pharma dibinātājs un valdes priekšsēdētājs.

– Kāpēc magnijs ir vajadzīgs, un kā izpaužas tā trūkums?

– Magnijs ir minerālviela, kas iesaistīta ļoti dažādās organisma norisēs, tostarp tas piedalās nervu impulsu pārvadē. Tas tiek tērēts jebkuras, pat vissīkākās kustības laikā un ir nepieciešams kā fiziskam, tā garīgam darbam. Kad organismam nedaudz sāk pietrūkt magnija jonu – nervu impulsu stabilizētāju un nomierinātāju, tas izpaužas kā nervozitāte, viegla aizkaitināmība, tas, ko ikdienā sauc par stresošanu. Ja magnija deficīts ir izteikts, nervu šūnas it kā aizmieg un rodas hronisks nogurums – tāds, kas turpinās jau divas nedēļas un ilgāk. Magnija trūkums var novest arī pie zināmiem miega traucējumiem, koncentrēšanās spēju krituma, atmiņas pasliktināšanās. Tas ietekmē arī sirds un asinsvadu sistēmu, iekšējos orgānus u.c. Ļoti jūtami magnija trūkums izpaužas muskuļu darbā, izraisot krampjus, kas visbiežāk novērojami kāju ikros un nereti parādās pēc tam, kad muskuļiem bijusi lielāka slodze nekā parasti vai arī tikušas nodarbinātas atšķirīgas muskuļu grupas, piemēram, cilvēks, kurš parasti staigā pa asfaltu, ir kādu dienu nostaigājis pa pludmales smiltīm, un vakarā – krampji klāt. Kad magnija šūnā ir maz, tā vietā nāk magnija antagonists – kalcijs un šūna kļūst pārlieku uzbudināma. To varētu salīdzināt ar kaučuka bumbiņu: tik tikko pieskaroties, sākas pamatīga lēkāšana – muskuļu krampji, un tos nevar apturēt ar gribas palīdzību. Savukārt magnijs aizsargā nervu šūnu no pārāk spēcīgiem impulsiem, kuru pārvadi nodrošina kalcijs. Bieži vien pirmais uzlabojums, kuru cilvēki ievēro, sākot lietot magnija produktus, ir tieši tas, ka krampji vairs neatkārtojas. Pēc tam viņi atzīst, ka kļuvuši mierīgāki, labāk guļ; jūt, ka ir vairāk spēka un uzlabojas pašsajūta. Tas ir likumsakarīgi, jo magnijs piedalās visās šūnā notiekošajās reakcijās, kur tiek veidota enerģija, tas nozīmē – ja tev trūkst magnija, tu nevari sintezēt enerģiju.

– Vai magniju nav iespējams pietiekamā daudzumā uzņemt ar uzturu?

– Protams, magnijs ir uztura produktos, piemēram, šokolādē, kviešu klijās, ķirbju un saulespuķu sēkliņās, diedzētos kviešu graudos, sojā, arbūzos, riekstos, zaļumos, auzu pārslās, žāvētos augļos un citur, taču salīdzinoši nelielā koncentrācijā. Ja mēs pastiprināti nodarbinām muskuļus un smadzenes, tad der padomāt par uztura bagātināšanu ar speciāliem magnija produktiem, kāds ir arī mūsu ražotais Magnemix.

– Kādēļ šāds nosaukums, un kāds ir šā produkta sastāvs?

– Tas ir jaunākās paaudzes produkts, kurā iekļauti trīs pasaulē visvairāk lietotie magnija savienojumi – viens neorganisks un divi organiski. Dažādi magnija savienojumi tiek uzņemti organismā atšķirīgi, un, lai nodrošinātu to vienmērīgu uzsūkšanos, ir izveidota šāda kompozīcija. Magnija oksīds ir neorganisks savienojums, kas, nonākot kuņģa skābajā vidē, sadalās, ātri uzsūcas un tajā pašā laikā neitralizē sālsskābi. Organiskie komponenti ir magnija citrāts un magnija laktāts. No vienas puses, organiskie sāļi ir ieteicamāki, jo tiem piemīt augstāka biopieejamība, tomēr daudziem cilvēkiem ir arī organisko sāļu nepanesība, tāpēc esam centušies izveidot sabalansētu magnija produktu, turklāt vienā kapsulā esam ielikuši divreiz vairāk šo aktīvo magnija jonu nekā pazīstamākajos ārzemju analogos, līdz ar to mūsu produkts jālieto retāk, kas ir gan ērtāk, gan finansiāli izdevīgāk.

– Cik ilgam jābūt Magnemix lietošanas kursam, lai sasniegtu vajadzīgo efektu, un vai tam ir kāda saistība arī ar gadalaiku?

– Magnemix vēlamais kursa ilgums ir 2–3 mēneši atkarībā no tā, cik liels magnija deficīta risks ir konkrētajam cilvēkam, cik magnija viņš ikdienā uzņem un cik daudz patērē. Kā zināms, sportistiem, kuri aktīvi trenējas, ir speciāls uzturs un uztura bagātinātāji, nereti magnijs viņiem papildus jāuzņem katru dienu. Arī citiem cilvēkiem mēdz būt situācijas, kad magnijs tiek pastiprināti tērēts, piemēram, jau minētās lielās garīgās un fiziskās slodzes gadījumā. Magnija jonu papildu uzņemšana ir lietderīga pārmaiņu periodos, kad cilvēkiem nākas mainīt savus paradumus, un jauna mācību gada sākums – septembris, oktobris – nenoliedzami ir tāds periods. Ir bijuši vairāki pētījumi, kuros secināts, ka bērniem, kuri papildus saņem magnija jonus saturošus produktus, ir lielāka koncentrēšanās spēja. Otrs periods, kad mēs atkal mainām paradumus, gatavojoties siltākam laikam, ir marts un aprīlis. Lai gan sezona nav galvenais noteicošais faktors, izvēloties laiku magnija produktu kursa uzsākšanai, tai tomēr ir sava ietekme uz organismu, jo tieši rudenī un pavasarī mūsu klimatam raksturīgas diezgan lielas gaisa temperatūras svārstības diennakts gaitā – auksti rīti un vakari, bet dienas vidū krietni siltāks, reizēm starpība sasniedz pat 15–20 grādu, kas organismam ne visai patīk un rada papildu slodzi, tātad arī lielāku magnija patēriņu. Ir vēl citas situācijas, kas saistītas ar pastiprinātu magnija izvadīšanu no organisma. Viens no veidiem, kā rodas magnija zudumi, ir sviedrēšanās, piemēram, pirtī. Par magnija papildu uzņemšanu vajadzētu padomāt arī cilvēkiem, kuriem jālieto urīndzenoši preparāti, tievētājiem un tiem, kuri ievēro speciālas diētas, kur ir maz magnija. Padomus par šiem jautājumiem vaicājiet ārstiem un farmaceitiem.

***

Ārsts

Kaspars Ivanovs, SIA Lotos pharma dibinātājs un valdes priekšsēdētājs:

– Magnija organismā nav daudz, un tā krājumi ir nepārtraukti jāatjauno. Ja magniju nesaņemam atpakaļ ar uzturu, tad der padomāt par speciālu magnija produktu lietošanu.

Promo raksts tapis sadarbībā ar SIA Lotos pharma

Svarīgākais