Bēgļu krīze Eiropā

13.okt
Afganistānas pagaidu valdība, ko pēc varas sagrābšanas izveidojusi radikālo islāmistu kustība "Taliban", brīdinājusi ASV un Eiropas sūtņus, ka centieni vērst sankcijas pret talibu režīmu apdraud drošību un var izraisīt ekonomisko bēgļu vilni.
 
4.okt
Lietuvā pirmdien īpaši izveidotās grupās un klasēs sāk mācīties gan šogad valstī ieradušos nelegālo migrantu, gan Lietuvā uzņemto afgāņu tulku ģimeņu bērni, paziņojusi Izglītības, zinātnes un sporta ministrija.
 
3.okt
Ar pastāvīga žoga celtniecību uz robežas ar Baltkrieviju nedrīkst kavēties arī saistībā ar iespējamo simtiem tūkstošu afgāņu bēgļu pieplūdumu, ņemot vērā talibu nākšanu pie varas Afganistānā, atzīst Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) līdzpriekšsēdētājs, Saeimas deputāts Armands Krauze.
 
3.okt
Nacionālās apvienības (NA) Saeimas deputāti sagatavojuši grozījumus Patvēruma likumā, piedāvājot to papildināt ar normu, kas paredzētu, ka personas, kuras sākotnēji ir nelikumīgi šķērsojušas Latvijas robežu un tām ir atteikta bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršana, tiek sauktas pie atbildības.
 
2.okt
ANO Palestīniešu bēgļu lietu aģentūra (UNRWA) paziņojusi, ka saskārusies ar nopietnu budžeta krīzi un tai steidzami vajadzīgi 120 miljoni dolāru (103 miljoni eiro), lai turpinātu sniegt nepieciešamākos pakalpojumus izglītībā, veselības aprūpē un citās svarīgākajās dzīves jomās, paziņojis tās vadītājs Filips Lazarīni.
 
1.okt
Kopš augusta Latvijā caur Baltkrieviju mēģināja iekļūt simtiem irākiešu, kuru vidū bija arī divas sievietes, kuras Baltkrievijas–Latvijas robežu kopā ar citiem cilvēkiem nelegāli šķērsoja 11. augustā. Pēc tam, kad robežsardze viņas nogādāja atpakaļ Baltkrievijas teritorijā, viņu radiniekiem faktiski nav informācijas par šo sieviešu likteni. Tagad divi vīrieši – Nauzads un Šimals – ir atbraukuši uz Latviju, lai meklētu savas sievas, vēstīts Iļjas Kozina materiālā LTV Panorāmā.
 
29.sep
Noslēdzoties karantīnas režīmam patvēruma meklētāju centrā “Mucenieki”, arvien vairāk nelegālo migrantu izmanto iespēju aizmukt.
 
22.sep
Administratīvā rajona tiesa septembra vidū, pretēji Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) lēmumam, uzdevusi piešķirt bēgļa statusu Latvijā kādai Baltkrievijas režīma opozicionārei, liecina pieņemtais tiesas spriedums.
 
21.sep
ASV prezidenta Džo Baidena administrācija pirmdien paziņoja, ka tā divkāršos nākamajā finanšu gadā uzņemamo bēgļu skaitu līdz 125 000, pieaugot spiedienam no to cilvēku puses, kas bēg no Afganistānas un citām valstīm.
 
16.sep
Pēc atkārtotas testēšanas Covid-19 konstatēts trīs patvēruma meklētāju centra "Mucenieki" iemītniekiem, informēja Pilsonības un migrācijas un lietu pārvaldē.
 
15.sep
Kopš augusta sākuma patvēruma meklētāju izmitināšanas centru Muceniekos patvaļīgi atstājuši 85 patvēruma meklētāji, taču aptuveni puse vēlāk aizturēti Lietuvā un Polijā un nogādāti atpakaļ Latvijā, infprmēja Valsts robežsardzē.
 
15.sep
Vācijas Iekšlietu ministrija izdevusi uzturēšanās atļaujas aptuveni 2600 aktīvistiem, māksliniekiem, zinātniekiem, žurnālistiem un citiem cilvēkiem no Afganistānas, kuriem pēc talibu nākšanas pie varas draudētu briesmas savā valstī.
 
15.sep
ASV otrdien paziņoja, ka ir evakuējušas no Uzbekistānas apmēram 500 "militāru un civilu" Afganistānas pilsoņu, un Uzbekistāna pavēstīja, ka tās teritorijā tagad nav afgāņu bēgļu.
 
4.sep
„Vai mums jāsāk baidīties staigāt pa Jūrmalas ielām?” – šādu jautājumu telefoniski uzdeva kāda sieviete, jo viņa bija dzirdējusi, ka jaukajā kūrortpilsētā esot izmitināti Irākas „bēgļi”, kas „nocelti” no Baltkrievijas–Latvijas robežas. Šādas runas izskanēja arī kādā diskusiju raidījumā. Nu nevar būt – tāda bija pirmā doma, – mūs taču par to informētu, vai ne?!
 
2.sep
Daļa Latvijā patvērumu lūgušo ārzemnieku ir izvietoti Iekšlietu ministrijas (IeM) telpās Jūrmalā, aģentūrai LETA apstiprināja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP).
 
2.sep
Tadžikistāna ceturtdien brīdinājusi, ka tai nav nepieciešamās infrastruktūras, lai izmitinātu lielu skaitu bēgļu no Afganistānas, un vainoja starptautiskās organizācijas nepietiekamā atbalstā.
 
28.aug
Pirmdien Polija paziņoja par plāniem būvēt dzeloņstiepļu žogu gar Baltkrievijas robežu, un pirmie 6 kilometri žoga jau ir uzbūvēti. Žogu gar Baltkrievijas robežu būvēs arī Lietuva, kas jau ir izvēlējusies būvētāju. Pagaidām visneskaidrākā situācija par iespējām būvēt žogu gar Baltkrievijas robežu ir Latvijā.
 
26.aug
Valstīm, kas bijušas iesaistītas NATO misijā Afganistānā, ir pienākums pret tiem afgāņiem, ko apdraud talibi, un tām šie afgāņi būtu jāuzņem kā bēgļi, ceturtdien paziņoja Eiropas Komisija (EK).
 
26.aug
Saeimas priekšsēdētājas biedre, Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas (EPPA) Latvijas delegācijas vadītāja Inese Lībiņa-Egnere (JV), Ukrainā apmeklējot okupētās Krimas pussalas pierobežu, apliecināja nelokāmu Latvijas atbalstu Krimas suverenitātei un teritoriālajai integritātei.
 
25.aug
Pašvaldību atsaucība par iespējām sniegt izmitināšanu bēgļiem ir augsta, tomēr Latvijā trūkst kritērijiem atbilstošu ēku, lai potenciālos patvēruma meklētājus izmitināt, šodien žurnālistiem pēc Operatīvas vadības centra (OVC) sanāksmes sacīja Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs.