ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija pirmdien uzņēma 59 baltos Dienvidāfrikas pilsoņus kā bēgļus, apgalvojot, ka viņi saskārušies ar diskrimināciju un vardarbību dzimtenē, ko Dienvidāfrikas valdība gan stingri noliedz.
Lēmums uzņemt afrikānerus arī izraisījis jautājumus no bēgļu tiesību aizstāvjiem par to, kāpēc viņi tiek uzņemti apstākļos, kad Trampa administrācija ir apturējusi lielāko daļu bēgļu izmitināšanas operāciju.
No Dienvidāfrikas atlidojušajā afrikāneru grupā, kurā bija arī bērni, daudzi turēja rokās ASV karodziņus, kad divas amatpersonas sagaidīja viņus Dalesa starptautiskās lidostas angārā Vašingtonas tuvumā. Pēc tam viņi iekāpa citās lidmašīnās, lai dotos uz dažādiem galamērķiem ASV.
Bija gaidīta 49 afrikāneru ierašanās, bet ASV Valsts departaments pavēstīja, ka ieradās 59.
"Es gribu, lai jūs visi zinātu, ka tiešām esat laipni gaidīti un ka mēs respektējam to, ar ko jums vajadzēja tikt galā pēdējos gados," paziņoja valsts sekretāra vietnieks Kristofers Landavs.
Tramps pirmdien paziņoja reportieriem, ka uzņem afrikānerus Dienvidāfrikā "notiekošā genocīda" dēļ. Viņš sacīja, ka pēcaparteīda Dienvidāfrikā "tiek nogalināti" baltie fermeri un viņš plāno nākamnedēļ apspriest šo jautājumu ar Dienvidāfrikas vadību.
Trampa pausto situācijas raksturojumu ir apstrīdējusi Dienvidāfrikas valdība, eksperti un pat afrikāneru grupa "AfriForum", kura atzīst, ka valdība neuztver nopietni uzbrukumus balto fermeru saimniecībām.
Dienvidāfrikas valdība ir pavēstījusi, ka ASV apgalvojumi par balto minoritātes vajāšanu ir "pilnīgi nepatiesi" un radušies dezinformācijas un pavirša priekšstata par šo valsti dēļ. Tā minēja faktu, ka afrikāneri ir starp turīgākajiem un veiksmīgākajiem šīs valsts iedzīvotājiem.
Trampa administrācija ir nepatiesi apgalvojusi, ka Dienvidāfrikas baltajiem valdība atņem zemi saskaņā ar jaunu ekspropriācijas likumu, kas veicina "'rasistiski diskriminējošu īpašuma konfiskāciju".
Tramps arī apgalvojis, ka baltie fermeri Dienvidāfrikā ir tikuši nogalināti lielā mērogā jau 2018.gadā viņa pirmās prezidentūras laikā.
Konservatīvie komentētāji ir izplatījuši apgalvojumu par genocīdu pret baltajiem fermeriem, un Dienvidāfrikā dzimušais Trampa sabiedrotais Īlons Masks ir sociālajos medijos paziņojis, ka daži politiķi šajā valstī "aktīvi veicina balto genocīdu".
Dienvidāfrikā ir ļoti augsts vardarbīgās noziedzības līmenis, un afrikāneru lauku kopienās ir notikušas balto fermeru slepkavības. Valdība ir nosodījusi šīs slepkavības, bet raksturojusi tās kā daļu no noziedzības problēmām valstī.
Bēgļus izmitināt jaunos mājokļos ASV parasti palīdz dažādas izmitināšanas aģentūras, kuras par to saņem federālu atbalstu uz 90 dienām. Episkopālās baznīcas migrācijas dienests tomēr atteicies palīdzēt balto dienvidafrikāņu izmitināšanā, atsaucoties uz baznīcas ilgstošu "uzticību rasu taisnīgumam un izlīgumam" un "vēsturiskām saitēm ar Dienvidāfrikas Anglikāņu baznīcu".