Latvijas fiziķe atklāj ko būtisku par joda izmantošanu pret radiāciju

© pexels.com

Medicīnas fiziķe Agnese Katlana kanāla TV24 raidījumā "Uz līnijas" skaidroja, kāpēc nav pamata visiem Latvijas iedzīvotājiem pirkt joda tabletes.

Kā atklāj medicīnas fiziķe, jods piepilda vairogdziedzeri ar neradioaktīvo jodu, jo šai vielai ir tendence uzkrāties vairogdziedzerī.

Viņa atzīmē, ka cilvēki ar joda profilaksi vēlas panākt to, ka pirms radioaktīvās vielas nonāk pie cilvēka, viņa vairogdziedzeris ir piepildīts ar stabilo jodu, lai tur nevarētu uzkrāties nekas no radioaktīvā joda.

Tomēr viņa atzīmē, ka šāda profilakse nepasargā no radioaktīvā joda ieelpošanas, kas skars citus orgānus.

Medicīnas fiziķe gan atzīmē, ka joda profilakse tiek ieteikta gadījumos, ja iespējams saņemt ļoti lielu radiācijas devu, ko Latvijas iedzīvotāji nevarētu saņemt, ja kodolavārija notiktu Ukrainā.

"Īsti nav pamata, jo jāņem arī vērā, ka joda profilaksei jeb paaugstinātai joda lietošanai var būt arī blakusparādības un nav īsti arī efekta," norāda speciāliste. "Nav pamata tagad visiem Latvijas iedzīvotājiem izdalīt vai pirkt joda tabletes."

Sākums

Santa no Ādažiem jau vairākus gadus vasaras sezonā piekopj sauļošanos bez apģērba. Tas esot kā piedzīvojums un reizē arī saplūšana ar dabu. Tomēr beidzamais oficiālās nūdistu pludmales Saulkrastos apmeklējums izvēršas murgā. Un miermīlīgās atpūtas vietā pat jāiesaista tiesībsargājošās instances, vēsta "Bez tabu".

Svarīgākais