"Kaut kas nenormāls vienkārši!"; sabiedrība šūmējas par "Rail Baltica" izmaksām

© Dmitrijs Suļžics/MN

Starptautiskās "Rail Baltica" dzelzceļa līnijas pirmās projekta kārtas izmaksas Baltijā var sasniegt 15,3 miljardus eiro, no tiem Latvijā 6,4 miljardus eiro, savukārt kopējās projekta izmaksas Baltijā var sasniegt 23,8 miljardus eiro.

Valdība pēc ilgām diskusijām vienojās par ceļa karti "Rail Baltica" projektam, taču vēl nav rasta pilnīga skaidrība par finansējuma piesaisti. "Rail Baltica" projekta pārvaldība ir ļoti neskaidra, un nav saprotams, kas ir projekta saimnieks, šādu viedokli pauda premjere Evika Siliņa.

"Rail Baltica" projekta virzība ir apdraudēta, jo aprēķinātās izmaksas septiņu gadu laikā ir pieaugušas četrkārtīgi un var radīt 10-19 miljardu eiro budžeta deficītu atkarībā no projekta tvēruma, secinājušas Igaunijas, Latvijas un Lietuvas augstākās revīzijas iestādes savā kopīgajā ziņojumā.

Dzelzceļa "Rail Baltica" Latvijas posma pamattrases būvniecības izmaksas varētu sasniegt 8,7 miljardus eiro, kas ir par 4,55 miljardiem eiro vairāk, nekā tika prognozēts 2022. gadā, norādīts Valsts kontroles (VK) ziņojumā par "Rail Baltica" Latvijas posma tvēruma izmaiņu pieņemšanas gaitu.

2022. gada aplēses par pamattrases būvniecību bija 4,15 miljardi eiro, 2021. gadā - 3,46 miljardi eiro, kamēr 2017. gadā - vien 1,24 miljardi eiro.

Naudas tēriņi milzīgi, kaut kas iesākts, un milzu neskaidrība, vai un kā šis milzu projekts noslēgsies. Un, protams, atbildīgie arī miglā tīti...

"Kaut kas nenormāls vienkārši! Un tas notiek visu mūsu acu priekšā - bez normāla skaidrojuma un pamatojuma, kur un kā rodas šīs summas! Cik žurnālisti taujā, ministrs vien mētā rokas un iztēlojas kā no gaisa nokritis…" vietnē "X" diskusiju par "Rail Baltica" izmaksām aizsāk Dagne.

Kārlis: Neesmu celtniecības spečuks, bet jauno projektu dzīvokļu cenas gan neliecina, ka būvniecības nozarē cenas būtu pieaugušas par 500%. Arī inflācija nav bijusi tik milzīga.

Aigars: Savādi, vairākus gadus dzīvojām ar sajūtām, ka Briškens dzīvo Zaķusalā. Enerģiski žestikulēja un līdz elpas trūkumam runāja kā neviens cits politiķis.

Man: Tas noteikti nevar būt tāpēc, ka strādā neprofesionāļi. Tas noteikti nav tāpēc, ka vadošos amatos tiek likti savējie. Tas noteikti nav tāpēc, ka korupcijas līmenis ir augsts. Tas noteikti nav tāpēc, ka "beigās" nav no kā prasīt atbildību.

Solvita: Kāds pārsteigums. No kurienes vakar ieradāties Latvijā? Mums te tā visu laiku notiek un iedomājieties, ir tāda televīzija, kur Briškenu visu laiku rāda un slavē.

Gints: Kā politiķi, tā ierēdņi un iedzīvotāji, kopā sabiedrība, ar šo naudu rīkojas tik bezrūpīgi, it kā mums Daugavā plūstu nevis ūdens, bet jēlnafta!

Māris: Nu bet tauta, taču balsoja par JV, kur problēma? Viss visus apmierina.

Gints: Visa tā RB ir viena milzu shēma, kā no nodokļu maksātājiem izpumpēt naudu par labu būvnieku kartelim.