No šodienas VID sāk pieņemt iedzīvotāju gada ienākumu deklarācijas par 2018.gadu. Iedzīvotāji, kuriem gada ienākumu deklarācijas iesniegšana nav obligāta, deklarāciju par pagājušo gadu var iesniegt jebkurā laikā līdz 2022.gada 16.jūnijam.
Valsts ieņēmumu dienestā (VID) līdz piektdienas plkst.15 iedzīvotāji iesnieguši 51 208 gada ienākumu deklarācijas, informēja VID pārstāvji.
Ja no algota darba ienākumiem ir maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), gada ienākumu deklarāciju var iesniegt brīvprātīgi, lai saņemtu atpakaļ pārmaksāto IIN par attaisnotajiem izdevumiem, kā arī gadījumā, ja ir izveidojusies nodokļa pārmaksa saistībā ar gada diferencētā neapliekamā minimuma un progresīvās nodokļa likmes piemērošanu.
Taču - ak, vai - daudzi secinājuši, ka ne viss no valsts ko atgūs, bet paši ir valstij parādā. Summas dažādas - no viena centa līdz pat vairākiem simtiem. Un šāds "svieciens" no valsts izraisījis dusmu vētru soctīklos.
Piemēram, Ilona S facebook raksta: "Vot, mēs nabaga latvieši ejam, strādājam pa minimālām algām.... A te šodien es pēkšņi valstij parādā 260 eiro par ko??? Par to, ka es godīgi strādāju fizisku darbu? Par to, ka es uzturu savi ģimeni? Par to, ka es valstij neprasu palīdzību? Par to, ka domāju, kā izdzīvot šeit Latvijā??? Vai jāņem cilpā jalien??? Vai jāpamet Latvija. Kad beidzot valsts domas par iedzīvotājiem? Nē par savām resnām dirsām???"
Viņas teiktajam piekrīt daudzi komentētāji.
Tikmēr šīs tēmas sakarā interneta dzīlēs parādījušies ar virkne joki un asprātības.
Kopš 2018.gada progresīvās IIN likmes un diferencētā neapliekamā minimuma lielums ir atkarīgs no kopējiem gada laikā gūtajiem ienākumiem, tātad - ne tikai algas. Gadījumos, kad gada laikā gūtie ienākumi ir svārstīgi, var veidoties gan nodokļa piemaksa, gan nodokļa pārmaksa. Ja, rezumējot gada ienākumus, izrādās, ka IIN nav samaksāts pilnā apmērā, trūkstošo nodokļa daļu nepieciešams iemaksāt budžetā. Savukārt, ja izrādās, ka ir samaksāts lielāks IIN, nekā nepieciešams, tas tiek atmaksāts. Lai noskaidrotu, vai izveidojusies nodokļa piemaksa vai pārmaksa, katram iedzīvotājam individuāli ir jāaizpilda sava gada ienākumu deklarācija. Ja nodoklis ir jāpiemaksā valsts budžetā, tad gada ienākumu deklarācija ir jāiesniedz obligāti.
Budžetā piemaksājamo IIN summu var samazināt vai pilnībā izlīdzināt, pievienojot gada ienākumu deklarācijai čekus, kvītis vai bankas maksājuma uzdevumu vai konta izrakstu par attaisnotajiem izdevumiem. VID atzīmē, ka 2018.gadā summa, no kuras viena persona var atgūt daļu nodokļa par attaisnotajiem izdevumiem, ir pieaugusi līdz 600 eiro, ievērojot nosacījumu, ka attaisnotie izdevumi nepārsniedz 50% no strādājošā gada ienākumiem pirms nodokļu nomaksas.