Kāpēc bērniem nevajadzētu dot ēst medu un līdz kādam vecumam?

© Ģirts Ozoliņš/MN

Medus satur daudz antioksidantu, un tas parasti ir labs veselībai. Bet kāpēc bērniem, kas jaunāki par vienu gadu, to nevajadzētu dot ēst?

Lai gan lielākā daļa pieaugušo var ēst medu bez problēmām, tas ir stingri aizliegts zīdaiņiem, kas jaunāki par vienu gadu.

Galvenais iemesls, kāpēc medus ir bīstams zīdaiņiem, ir tas, ka tajā ir baktērijas Clostridium botulinum. Šīs baktērijas var radīt toksīnu bērna resnajā zarnā, izraisot retu, bet nopietnu stāvokli, kas pazīstams kā zīdaiņu botulisms.

Zīdaiņi netiek galā ar C. Botulinum gremošanas sistēmas nenobrieduma dēļ. Pirmajā dzīves gadā mazuļa gremošanas sistēma vēl tikai attīstās.

Nokļūstot bērna zarnās, C. Botulinum sāk izdalīt toksīnu. Šis toksīns, nonākot asinsritē, izjauc neiromuskulāro transmisiju, izraisot muskuļu, kas kontrolē rīšanu un elpošanu, mazspēju. Galu galā tas var būt letāls.

Par laimi, zīdaiņu botulisms nav īpaši izplatīts, un medus izraisīts zīdaiņu botulisms ir vēl retāks. Katru gadu visā pasaulē tiek ziņots par aptuveni 5000 gadījumu. Turklāt, pēc ekspertu domām, tikai 15% izraisa medus lietošana.

Lai aizsargātu savu bērnu, ir svarīgi izvairīties no bērna barošanas ar medu. Ir jāpārbauda pārtikas produktu etiķetes.