Pārāk ilga sēdēšana bērnībā var vēlāk dzīvē izraisīt asinsspiediena problēmas

© Pixabay

Pārmērīgi liels mazkustības laiks bērnībā palielina sistolisko asinsspiedienu, savukārt trīs stundas ikdienas fiziskās aktivitātes var mazināt šo risku, atsaucoties uz revolucionāru pētījumu, kas aptver bērnību līdz jaunam pieaugušo vecumam, vēsta scitechdaily.com.

Jaunajā pētījumā atklāts, ka vairāk nekā sešas stundas dienā pavadot mazkustīgās aktivitātēs, pārejot no bērnības uz jaunu pieaugušo vecumu, sistoliskais asinsspiediens var palielināties par 4 mmHg. Tomēr vienlaikus konstatēts, ka regulāra piedalīšanās vieglās fiziskās aktivitātēs ievērojami samazina šo asinsspiediena paaugstināšanos.

Pētījumu veica kopīgi Bristoles un Ekseteras universitātes Apvienotajā Karalistē, un Austrumsomijas universitāte. Atklājumi tika publicēti akadēmiskajā žurnālā “Cachexia, Sarcopenia un Muscle”.

Šajā pētījumā tika novēroti 2513 bērni no Bristoles Universitātes apkopotajiem datiem, no 11 līdz 24 gadiem. Sākotnēji bērni sešas stundas dienā pavadīja mazkustīgi, sešas stundas dienā iesaistījās vieglās aktivitātēs un aptuveni 55 minūtes dienā veica vidēji enerģisku fizisko aktivitāti.

Pēcpārbaudē jauniešu vecumā deviņas stundas dienā tika pavadītas mazkustīgi, trīs stundas dienā vieglās fiziskās aktivitātēs un aptuveni 50 minūtes dienā aktivitātēs ar paaugstinātu slodzi.

Vidējais asinsspiediens bērnībā bija 106/56 mmHg, kas pieauga līdz 117/67 mmHg jaunībā, daļēji normālas fizioloģiskās attīstības dēļ.

Pastāvīgs mazkustīguma palielinājums vecumā no 11 līdz 24 gadiem bija saistīts ar vidēji 4 mmHg lielu sistoliskā asinsspiediena paaugstināšanos. Piedalīšanās vieglās fiziskajās aktivitātēs no bērnības pazemināja galīgo līmeni par 3 mmHg, bet iesaistīšanās augstākas slodzes vingrinājumus nedeva asinsspiedienu pazeminošu efektu.

Tas ir būtiski, jo par pieaugušajiem ir ziņots, ka sistoliskā asinsspiediena pazemināšanās par 5 mmHg samazina sirdslēkmes un insulta risku par desmit procentiem,” apgalvo Endrjū Agbaje, klīniskās medicīnas asociētais profesors Epidemioloģijas un bērnu veselības katedrā Austrumsomijas Universitātē.

"Mēs jau iepriekš esam pierādījuši, ka paaugstināts asinsspiediens un hipertensija pusaudža gados palielina priekšlaicīgu sirds bojājumu risku jaunā pieaugušo vecumā. Bērnības mazkustīguma identificēšana kā potenciāls paaugstināta asinsspiediena un hipertensijas cēlonis ar vieglām fiziskām aktivitātēm kā efektīvu pretlīdzekli piešķir lielu nozīmi sabiedrības veselībai,” saka Agbaje.

Svarīgākais