Demogrāfiskās situācijas uzlabošanai Latvijā izvirzīti trīs rīcības virzieni, kas ietver atbalstu ģimenēm, kvalitatīvas dzīves vides un iedzīvotāju migrācijas un reemigrācijas veicināšanu, paredz Labklājības ministrijas (LM) sagatavotais informatīvais ziņojums par demogrāfiskās politikas attīstību.
Ziņojumā kā galvenie demogrāfiskās situācijas izaicinājumi Latvijā identificēti sabiedrības novecošanās, iedzīvotāju skaita un dabiskā pieauguma samazināšanās, kā arī iedzīvotāju migrācija. Plašāk lasīt šeit.
Lielāki pabalsti, elastīga bērnu pieskatīšana, mājokļu atbalsts ģimenēm - tie ir galvenie rīki, ar kuriem Labklājības ministrija cer uzlabot demogrāfisko politiku.
Par plāna iespējamo efektivitāti viedoklis ir demogrāfam Ilmāram Mežam: “Konkrēti par šo plānu, tur ir daži vai vairāki labi soļi, bet tā ir varbūt desmitā vai vēl mazāka daļa no tā, ko būtu tu vajadzīgs darīt, no tā, ko dara mana mīļā Igaunija."
Uz raidījuma "360 Ziņas" jautājumu, vai nav tā, ka visi šie plānotie pasākumi ir nedaudz par vēlu un vilciens jau ir aizgājis, Ilmārs Mežs uzskata, ka Latvijai nav vairs cerību, ka dzimušo skaits jebkad būs lielāks par mirušo skaitu: “Es neloloju cerības, ka mēs varam pieaudzēt dzimušo skaitu. Mēs katru gadu tajā bedrē gāžamies diezgan lielā ātrumā, bet mēs noteikti varam samazināt dzimušo kritumu. Labāk vēlu nekā nekad.”
Demogrāfa izteikumus vietnē "X" komentējis ekonomists Pēteris Strautiņš: "Ja mēs šo paziņojumu lasām burtiski, tad atteikšanās no imigrācijas = lēmums par pakāpenisku valsts likvidāciju. Varbūt ne gluži, jo sabiedriskajos procesos diez vai ar 100% drošību var teikt "nekad". Taču ļoti skaidrs viedoklis, paldies."
Ja mēs šo paziņojumu lasām burtiski, tad atteikšanās no imigrācijas = lēmums par pakāpenisku valsts likvidāciju. Varbūt ne gluži, jo sabiedriskajos procesos diez vai ar 100% drošību var teikt "nekad". Taču ļoti skaidrs viedoklis, paldies. pic.twitter.com/UPyddHMCwc
— PStrautins (@PStrautins) July 24, 2025
Arī citiem ir ko teikt demogrāfijas sakarā: