Paaugstinātas globālās spriedzes, ASV triecienu Irānai un Donalda Trampa vārdu par "pasaules kara slieksni" laikā eksperti atkal runā par iespējamām drošām patvēruma vietām globāla konflikta gadījumā.
Pētnieki ir nosaukuši sešas vietas, kas teorētiski varētu mūs glābt no katastrofas, no kurām divas atrodas Apvienotajā Karalistē. Sarakstu publicē britu laikraksts Metro.
1. Vudnortona, Vusteršīra, Apvienotā Karaliste
Zem Anglijas laukiem atrodas tuneļu tīkls — bijusī slepenā BBC bāze. Tas tika iegūta Otrā pasaules kara sākumā un bija paredzēts radio apraides atbalstam krīzes laikā. Tagad tas tiek izmantota kā tehniskā personāla apmācības centrs, taču bāze joprojām ir gatava ārkārtas situācijām. Ir zināms, ka pazemes patvertnē var izmitināt aptuveni 90 darbinieku, tostarp žurnālistus, un tajā ir pat atpūtas iespējas.
2. Pindars, Londona
Dziļi zem Aizsardzības ministrijas ēkas pašā Londonas sirdī atrodas vēl viens bunkurs — valdības krīzes centrs Pindars. Tas tika uzcelts Aukstā kara beigās un joprojām ir pilnā kaujas gatavībā. Komplekss ir paredzēts, lai ilgstoši izmitinātu galvenās valdības un militārās amatpersonas. Neapstiprināti ziņojumi liecina, ka tuneļi to savieno ar premjerministra rezidenci un citām vietām Vestminsterā.
3. Pītersa kalns, Virdžīnija, ASV
Apalaču kalnos atrodas viens no AT&T slepenajiem sakaru centriem, kam ir galvenā loma ASV valdības ārkārtas situāciju plānošanā. Objekts var uzņemt vairākus simtus cilvēku, un tā modernizācija ir ieguldīti vairāk nekā 60 miljoni dolāru. Tas tiek uzskatīts par iespējamu izlūkdienestu personāla glābšanās punktu uzbrukuma gadījumā Vašingtonai.
4. Reivnrokas komplekss, Pensilvānija, ASV
Šī milzīgā pazemes pilsēta tika uzcelta 20. gadsimta 50. gados un daudzus gadus ir palikusi noslēpumā. Kompleksā var uzņemt līdz 5000 cilvēku, tajā ir kilometriem gari tuneļi, un to aizsargā milzīgas sprādziena izturīgas durvis. Valdības darbinieki šeit var strādāt kara gadījumā, bet ģimenes locekļiem tur ieeja netiks atļauta. Komplekss tiek regulāri modernizēts, tostarp atjaunināts pēc 11. septembra.
5. Šaienas kalnu komplekss, Kolorādo, ASV
Ziemeļamerikas Aerokosmiskās aizsardzības pavēlniecības (NORAD) štābs tika uzcelts aukstā kara laikā un joprojām ir stratēģisks objekts. 600 metru dziļumā zem klintīm atrodas autonoma infrastruktūra ar rezervuāriem, ģeneratoriem un savu klimatu. Komplekss var nodrošināt aptuveni 1000 cilvēku dzīvību mēnesi un ir aprīkots ar modernām uzraudzības un sakaru iekārtām.
6. Camp Century, Grenlande
Dziļi ledājā Grenlandē atrodas aizmirsta ASV militārā bāze no Aukstā kara laikiem — Camp Century. Kādreiz bāzē bija paredzēts izvietot simtiem raķešu slepenā projekta Iceworm ietvaros, un tajā atradās slimnīca, laboratorijas, kinoteātris un dzīvojamās telpas. Ledus segas kustības dēļ 1967. gadā pamestā vieta ir atkal piesaistījusi interesi ģeopolitiskās nestabilitātes apstākļos. Šodien to pēta NASA zinātnieki, un tā atkal tiek uzskatīta par potenciālu patvērumu.
Lai gan lielākā daļa šo vietu ir ierobežotas vai neiespējamas plašai sabiedrībai, to pastāvēšana pati par sevi liecina, ka valdības un organizācijas gatavojas iespējamajam sliktākajam scenārijam. Pieaugot bruņotu konfliktu un kodolieroču draudiem, arvien svarīgāks kļūst jautājums par drošību globālā kara laikā.