Dienvideiropu ir pārņēmis ārkārtēja karstuma vilnis, gaisa temperatūrai dažos reģionos pārsniedzot +40 grādus, bet Andalūzijā, Spānijā, sasniedzot rekordaugstu +46 grādu līmeni. Varas iestādes izsaka ārkārtas brīdinājumus un ievieš ārkārtas pasākumus, lai aizsargātu iedzīvotājus un novērstu dabas katastrofas.
Saskaņā ar Spānijas valsts meteoroloģijas aģentūras datiem, gaisa temperatūra El Granado pilsētā (Huelvas province, Andalūzija) sasniegusi +46 grādus - tas varētu kļūt par jaunu jūnija rekordu kopš uzskaites sākuma. Iepriekšējais rekords tika uzstādīts 1965. gadā Seviljā, ziņo BBC.
Laika apstākļu brīdinājuma sarkanā pakāpe ir izsludināta ne tikai Spānijā, bet arī Itālijā, Portugālē, Grieķijā, kā arī Horvātijā, Francijā, Šveicē, Austrijā, Ungārijā, Slovēnijā, Beļģijā un Serbijā. Ekstremāla temperatūra rada bažas varas iestādēm: pieaug meža ugunsgrēku risks, palielinās slodze veselības aprūpes sistēmām, īpaši neaizsargāto grupu vidū.
Saskaņā ar Euronews ziņām, Itālijā karstums ir pārņēmis gandrīz visu valsti: 21 no 27 lielākajām pilsētām, tostarp Roma, Milāna un Neapole, ir izsludinājušas brīdinājumus. Vairāki reģioni, piemēram, Lacio, Toskāna un Kalabrija, ierobežo darbu ārpus telpām karstākajās diennakts stundās. Arodbiedrības aicina šos pasākumus paplašināt valsts līmenī.
Portugālē Lisabonā temperatūra pārsniedz 42 grādus.
Grieķijā ir izsludināts paaugstināts trauksmes stāvoklis: Atēnu dienvidos izcēlās liels meža ugunsgrēks, piespiežot evakuēt iedzīvotājus un slēgt ceļus. Dzēšanas operācijā iesaistīti vairāk nekā 130 ugunsdzēsēju, 12 lidmašīnas un 12 helikopteri.
Eiropas galvaspilsētu iedzīvotāji atzīst, ka šāda temperatūra kļūst arvien biežāka. "Tas nav normāli jūnijam. Šķiet, ka Madridē kļūst karstāks un karstāks," AFP citē Spānijas galvaspilsētas iedzīvotāju.
Klimatologi brīdina, ka šādi laikapstākļu notikumi ir tiešas klimata pārmaiņu sekas. Kļūst skaidrs, ka Eiropa arvien vairāk saskaras ar karstām un bīstamām anomālijām, kas apdraud ne tikai ekosistēmas, bet arī miljonu cilvēku ikdienas dzīvi.