Haizivis ir sākušas biežāk uzbrukt cilvēkiem. Straujās plēsēju uzvedības izmaiņas ir saistītas ar tūristu ekstrēmām izklaidēm.
Kā raksta "Mirror", eksperti norāda, ka haizivis parasti uzbrūk, reaģējot uz provokācijām - tūristu grūdieniem vai fizisku kontaktu. Secinājumi iegūti pēc incidenta pie Haderas krastiem Izraēlā, kur nesen haizivs nogalināja nirēju.
Pētījuma vadītājs profesors Ēriks Kluā no "Paris Sciences et Lettres" sacīja: "Es neiesaku, kā to dara daudzi ietekmīgi cilvēki sociālajos tīklos, pieķerties haizivs muguras spurai vai to glāstīt, demonstrējot, ka tas ir droši."
Slaveni cilvēki, kas ir mijiedarbojušies ar haizivīm, ir Ciara, Zaks Efrons un Vils Smits. Viņu ieraksti sociālajos tīklos sniedza kontekstu traģēdijai Haderā, kur peldētājs kliedza un lūdza palīdzību, kad haizivs uzbruka viņam mēģinājumā uzņemt selfiju.
Profesors Kluā norāda uz maldīgajiem priekšstatiem, kas cilvēkiem ir par haizivīm: "Cilvēki zina atšķirību starp Jorkšīras terjeru un pitbulterjeru, bet viņi nezina atšķirību starp melnspuru rifu haizivi un buļļa haizivi, kas ir to jūras ekvivalenti."
"Pastāv negatīva uztvere par haizivīm, kad redzam, ka tās ir atbildīgas par mazāk nekā desmit cilvēku nāvi gadā visā pasaulē, savukārt suņi ir atbildīgi par vairāk nekā 10 000 nāves gadījumiem un sabiedrībā tiek uztverti pozitīvi."
Pēc Kluā teiktā, haizivju agresīva uzvedība parasti ir cilvēka provokācijas, nevis dabiska plēsīga instinkta rezultāts. Haizivju ķeršanas video kļūst arvien populārāki sociālajos tīklos. Jūras biologs Deivids Šifmans sacīja, ka viņš bijis šausmās, redzot, kā cilvēki ķer haizivis aiz spurām.
Analizējot globālo "Shark Attack Files" datubāzi, pētnieki atrada vairāk nekā 300 incidentu, kas apstiprina vienu un to pašu haizivju uzvedības modeli — agresiju, reaģējot uz provokāciju.