Zinātnieki brīdina, ka dzeltenais drudzis, kura ir nāvējoša slimība, kuru pārnēsā odi, var izraisīt jaunu globālo pandēmiju, vēsta "The Sun".
Dzelteno drudzi izraisa Flavivirus ģints vīruss. Dzeltenā drudža inkubācijas periods ilgst 3-5 dienas. Lielākā daļa saslimšanas gadījumu norit bez acīmredzamiem simptomiem, taču slimības simptomi var būt drudzis, drebuļi, muskuļu sāpes un nogurums. Smagos gadījumos vīruss var izraisīt iekšējo orgānu asiņošanu, aknu mazspēju un dzelti (ādas un acu dzeltēšanu). Šis vīruss var izraisīt arī vairāku orgānu, tostarp nieru un sirds, mazspēju, un var būt letāls.
Tiek uzskatīts, ka katru gadu ar šo vīrusu inficējas aptuveni 200 000 cilvēku pasaulē, bet no vīrusa mirst vidēji 30 000 inficētie.
Vīrusa galvenais pārnesējs ir Aedes aegypti odi. Atšķirībā no citām odu pārnēsātām slimībām, šis vīruss viegli izplatās starp cilvēkiem. Tas ir tāpēc, ka inficēto cilvēku asinīs atrodas liels vīrusa daudzums, ko odi, sūcot asinis uzņem, var nodot citiem cilvēkiem.
Vēsturiski dzeltenais drudzis ir bijis endēmisks Āfrikas daļā, Dienvidamerikas un Centrālamerikas daļā. Šobrīd zinātnieki brīdina, ka Āfrikā novērots slimības uzliesmojums, pie kā vainojama nepietiekamā vakcinācijas aptvere.
Starptautiska zinātnieku grupa brīdina, ka, lai gan dzeltenais drudzis vēl nav plaši izplatījies Āzijas un Klusā okeāna reģionā, piemēram, Ķīnā, Indijā, Japānā, Austrālijā un Dienvidaustrumāzijā, šobrīd risks ir augstāks nekā jebkad agrāk.
Bažas par globālas pandēmijas iespējamību pirmais izteica epidemiologs H. R. Kārters 1923. gadā, kad viņš brīdināja, ka dzeltenais drudzis var izplatīties arī visā Āzijas un Klusā okeāna reģionā.
"Bažas par to, ka dzeltenais drudzis izplatīsies Āzijas un Klusā okeāna reģionā, ko Kārters izteica pirms 100 gadiem, joprojām ir tikpat aktuālas," sacīja pētījuma autori, "šādas katastrofas iespējamība tagad varētu būt vēl lielāka nekā Kārtera laikā." Iemesls, kāpēc varētu izcelties globāla pandēmija ir tas, ka ik gadu palielinās cilvēku skaits, kuri dodas tūrisma braucienos uz šiem reģioniem, bet vakcinācijas aptvere nav tik liela.
"Ja dzeltenais drudzis sasniegs jaunu apgabalu, tas varētu ātri izplatīties," brīdina zinātnieki.
Pētījumā, kas publicēts 24. aprīlī, uzsvērts, ka dzeltenā drudža pandēmija varētu būt daudz sliktāka nekā, piemēram, Covid-19 pandēmija.
Slimību profilakses un kontroles centrs rekomendē vakcinēties pret dzelteno drudzi visiem ceļotājiem, kuri plāno doties uz vietām, kur šis vīruss ir izplatījies. Viena vakcīna spēj radīt imunitāti visa mūža garumā pret šo vīrusu.