Pirmo reizi vēsturē britu zinātniekiem izdevies izaudzēt cilvēka zobus laboratorijas apstākļos. Šis atklājums, kuru veikuši pētnieki no Karaļa koledžas Londonā, nākotnē varētu ļaut pacientiem atjaunot zaudētos zobus bez implantiem un plombām, ziņo "The Independent".
Projekts ilga vairāk nekā 10 gadus, kuru laikā pētnieki izstrādāja materiālu, kas rada apstākļus, kuros šūnas uzsāk zobu veidošanās procesu. Atšķirībā no protēzēm un implantiem, laboratorijā radītie zobi, kas izgatavoti no pacienta paša šūnām, spēs ieaugt žoklī un atjaunoties tāpat kā dabīgi.
Viens no pētījuma autoriem, Šjuečens Čans, paskaidro: "Mūsu tehnoloģija ļaus radīt zobus, kas uzvedīsies kā īsti — augs, pielāgosies un netiks noraidīti no organisma puses."
Nākotnē zinātnieki apsver divus veidus, kā izmantot šo metodi. Vienā gadījumā zobs pilnībā tiek veidots laboratorijā, pēc tam to pārstāda. Otrā gadījumā tā sākotnējais veidols tiek ievietots tieši žoklī, kur tas turpina augt.
Doktore Ana Angelova-Volponi, Londonas Karaļa koledžas atjaunojošās zobārstniecības nodaļas vadītāja, paziņoja, ka šī tehnoloģija spēj "veikt revolūciju zobārstniecībā" un pilnībā mainīt pieeju zobu ārstēšanai.
Pētnieki plāno uzlabot tehnoloģiju un uzsākt izmēģinājumus. Viņi ir pārliecināti, ka nākotnē tas atbrīvos miljoniem cilvēku no sāpēm, dārgām operācijām un nepilnīgām ārstēšanas metodēm.