Centrālajā un Austrumeiropā novērojams ilgstošs nokrišņu trūkums, kas jau šobrīd apdraud lauksaimniecības nozari, upju pārvadājumus un pārtikas nodrošinājuma stabilitāti. Laika apstākļi, tostarp nakts salnas un sniegs aprīlī, var vēl vairāk pasliktināt situāciju.
Par plaša mēroga pavasara sausuma draudiem ziņo izdevums Politico, atsaucoties uz ekspertu viedokli. Pētnieki brīdina, ka pašreizējā situācija atgādina 2018. gada rekordsausuma sākumu, un lietus trūkums tuvāko nedēļu laikā var izraisīt katastrofālas sekas.
Paaugstināts sausuma līmenis jau ir fiksēts Polijā, Ukrainā, Balkānos, Vācijā, Īrijā, Zviedrijā un Grieķijā — šajās valstīs izsludināts oranžais brīdinājums. Tikmēr Spānijas piekraste jau ir pārgājusi sarkanajā zonā, un valstīm, kur ziemā bija sausums, vispār nav bijusi iespēja atjaunot augsnes mitrumu.
Ukrainai sausums ir divkāršs drauds: tas ne tikai apdraud pavasara sējas kampaņu, bet arī palielina plašu meža un lauku ugunsgrēku risku krievu raķešu atlūzu dēļ. Situācija ir īpaši bīstama eksporta potenciālam, jo Ukraina ir viens no galvenajiem graudu piegādātājiem pasaules tirgū.
Neraugoties uz klimata izaicinājumiem, Ukrainas lauksaimnieki 2025. gada pavasarī uzsāka sējas kampaņu, plānojot apsēt vairāk nekā 23 miljonus hektāru. No tiem 48% paredzēti graudaugu kultūrām.
Saskaņā ar Ukrainas Agrārās politikas un pārtikas ministrijas datiem, laikapstākļu anomālijas apdraud ražības samazinājumu, taču lauksaimniecības ražotāji cenšas samazināt riskus, izmantojot pielāgotas kultūraugu šķirnes. Martā Ukraina eksportēja lauksaimniecības produkciju vairāk nekā 2 miljardu dolāru vērtībā, kas liecina par ievērojamu eksporta potenciālu pat kara apstākļos.
Tajā pašā laikā zaudējumi lauksaimniecības sektorā, ko izraisījis Krievijas pilna mēroga iebrukums, jau pārsnieguši 80 miljardus dolāru, visvairāk cietusi dzīvnieku audzēšana. Eiropas Savienība gatavojas pārskatīt tirdzniecības nosacījumus ar Ukrainu — turpinājums preferenču piešķiršanai pēc 5. jūnija varētu palīdzēt stabilizēt nozari.
Ņemot vērā sarežģīto situāciju, Eiropas Komisija plāno jau jūnijā prezentēt īpašu Ūdens ilgtspējas stratēģiju, kas ļaus efektīvāk reaģēt gan uz sausumiem, gan plūdiem. Eksperti uzskata, ka bez sistemātiskiem risinājumiem klimata pārmaiņu sekas tikai pastiprināsies.