"Menstruāciju atvaļinājums" - iniciatīva, kas saceļ traci soctīklos

© Depositphotos

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par divu apmaksātu brīvdienu ieviešanu sievietēm menstruāciju laikā.

Kā iniciatīvas pārstāve norādīta Marija Uškanova, kura vēlas panākt, lai Darba likumā tiktu ieviesta norma, kas paredz tiesības sievietēm saņemt līdz divām apmaksātām brīvdienām menstruāciju laikā. Tas uzlabotu sieviešu veselību, labsajūtu un darba vidi, kā arī samazinātu stigmu par menstruācijām.

Šīs brīvdienas būtu piešķiramas pēc darbinieces izvēles un vajadzības, lai garantētu privātuma ievērošanu un vienkāršotu procesu. Darba devējam būtu pienākums šīs brīvdienas nodrošināt, saglabājot darbiniecei vidējo izpeļņu par šo periodu, līdzīgi kā tas tiek darīts slimības dienās, piedāvā Uškanova. Šo brīvdienu izmantošanu varētu fiksēt darba laika uzskaites sistēmā kā īpašu atzīmi - "menstruāciju atvaļinājums".

Idejas autore pārliecināta, ka rezultātā sievietes varētu atjaunot spēkus un atveseļoties no menstruāciju izraisītā fiziskā un emocionālā diskomforta, mazinot nepieciešamību lietot pretsāpju līdzekļus vai strādāt ne savā labākajā stāvoklī.

Šī iniciatīva izraisījusi plašas viedokļu sadursmes vietnēs "X".

"Pilnībā neesmu zinošs šajā jautājumā, tādēļ tīri lielākai izpratnei - tā ir, ka visas sievietes mēnešreižu laikā kļūst darba nespējīgas? Un kā tas darbojies līdz šim, ar tik daudz sievietēm vadošos un ļoti atbildīgos amatos?" taujā psihoterapeits Nils Konstantinovs.

  • Reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks: Viss jau labi, tas būtu lielisks kalendārs birojos pie sienas, ar uzvārdiem un sarkaniem krustiņiem un tā, lai var saplānot darbu plūsmu. Bet ja nositas nost no cikla, tad tak viss izjūk, kā streiks lidostā?
  • Strix: Kā kurai - viena iet dziedādama, otrā ierauj ibumetīnu un 4h iet dziedādama, bet vēl kāda 2 dienas vemj un ģībst no sāpēm un asins zuduma. Tās pirmās gan jau neizmantos 2 brīvdienas. Tās pēdējās varēs mazliet uzelpot.
  • Sarmīte: Pirms man piedzima bērni, man mēdza būt arī ļoti sāpīgas mēnešreizes. Atceros, ka reiz, braucot mikriņā uz darbu Saeimā, sapratu, ka nespēšu. Izkāpu pie Katedrāles un atgūlos uz apsniguša soliņa, jo vēsums mazināja sāpēs. Kad palika nedaudz vieglāk, braucu atpakaļ uz Pļavniekiem
  • Ksenija: Oj, kungi, nevajag te: ja vīriešiem būtu mēnešreizes, šīs brīvdienas eksistētu jau pirms mūsu ēras.
  • Oliniete: Lieliski! Vispirms mēs gribam būt vienlīdzīgas, mēs gribam būt uzņēmumu valdēs, mēs gribam visur dzimumu kvotas, bet mēs gribam arī, lai īpašajās dienās tomēr esam īpašas. Varu iedomāties, kāds haoss sāksies skolās un dārziņos, veikalos un slimnīcās, visās jomās, kur šobrīd nospiedošā vairākumā strādā sievietes.
  • Zane: Nu, pēc pāris ģībšanām no sāpēm publiskās vietās ar laiku jau iemācās kaut kā kājās noturēties. Bet nu pretsāpju tablešu kalni aknu stāvoklim noteikti atņem desmitgades.
  • Rudīte: Cik sieviešu, tik variantu. Vairumam nav nekādu sliktumu.
  • Sanita: Esmu no sāpēm ģībusi. Divreiz saukti ātrie. Pēdējos gados ir salīdzinoši labi. Agrāk vienu nedēļu mēnesī bija elle. Esmu raudājusi balsī, pretsāpju līdzekļi nelīdzēja.
  • Ansis: Tā nav 1.aprīļa ziņa?
  • Guntars: Pajautāju dzīvesbiedrei. Viņa smējās un teica, ka forši. Bet tad piebilda, ka, ja nopietni, tad kā darba devējs neņemtu darbā sievietes, kuras kādas dienas mēnesī nenāktu uz darbu un vēl prasītu par to maksāt. Ja nu vienīgi uz sava rēķina ņemtu brīvdienas.
  • Ģirts: Man nav iebildumu, ja sievietēm dotu brīvu vismaz vienu dienu. Tā pat viņām tajās dienās mentālais ir galīgi d***.
  • Kaija: Tak protams, ka ne. Tā ir pilnīgi debīla populistiska prasība.
  • Eivars: Emm. Tad jau būs jāalgo konsīlijs, kurš noteiks, ka balle beigusies un brīvdienas vairs nepienākas. Vai kā tas notiks?