Mamma vīlusies: Dēlam skolā joprojām jāmācās krievu valoda

© Depositphotos

Skolās no 2026./.2027. mācību gada sāks pakāpeniski atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves pamatizglītībā, to paredz valdībā akceptētās izmaiņas Ministru kabineta noteikumos "Par valsts pamatizglītības standartu un pamatizglītības programmu paraugiem". Skolām noteikts pienākums krievu valodu pakāpeniski aizstāt ar vienu no Eiropas Savienības (ES) oficiālajām valodām.

Savukārt pērn maijā stājās spēkā grozījumi Izglītības likumā, kas paredz tiesības skolēniem, kuri apgūst vispārējo pamatizglītības programmu, rakstveidā atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves jau tagad.

Taču, kā ziņo vecāki, "uz papīra" daudz kas izskatās skaisti, bet realitāte ir cita.

"Dēlam skolā joprojām jāmācās krievu valoda. Loģiski, ka priekšmetā viņi divnieku karalis, jo negrib un nesaprot kādēļ tas jādara. Jā, viņam šajā vecumā ir nostāja par karu un ruskij mir radīto pasauli toreiz un atkal. Bet skola atsakās meklēt risinājumu kaut vecāki arī to vēlas," vietnē "X" raksta Aggy. Viņa piebilst, ka sapulcēs šis jautājums no daudzu vecāku puses aktualizēts, bet skola neliekoties ne zinis.

Astra: Meita pamatskolā 3 gadus mācījās krievu valodu, šogad sāka mācīties vācu kopā ar tiem, kas jau mācījās vācu kā trešo svešvalodu, jo skolai citi varianti nebija.

Zane: Daudzi te par to, ka valodas noder. Piekrītu. Bet nevar bērnam uzspiest to, ja riebjas. Tāpat neko neiemācīsies. Meitai riebās ne pati valoda, bet tas, ko tā simbolizē.

Vinnta: Man arī šķita, ka mūsu milzīgajā skolā būs ļoti daudz to, kuri atteiksies, bet beigu galā tie bija vien kādi 30 skolēni. Un tāpat risinājums bija vien tas, ka šie skolēni sāka mācīties vācu valodu kopā ar tiem, kuri jau vairākus gadus to apguva un pēc tās pašas programmas.

Skalbe: Saprotu vecāku un bērnu vēlmi, bet skolai droši vien grūti/neiespējami atrast tos, kuri mācīs citu svešvalodu

Liene: Domāju, ka problēma tāda, ka skola nevar dabūt vācu vai kādas citas valodas skolotāju. Zinu, ka viena top Rīgas ģimnāzijām ar lielām grūtībām dabūja papildus vācu valodas skolotāju. Vienkārši nav skolotāju!

Citi

Pārbaudot 20 mūsu pašu lielveikalos pirktus medus paraugus, tikai seši no tiem bijuši atbilstoši medus standartam – secinājusi biškopības biedrība. Medus stendā atrodam ne tikai Latvijā, bet arī Ķīnā ražotu produktu, kuru nevarot saukt par autentisku, vēsta "Bez Tabu".

Svarīgākais