Pagājušais gads bija karstākais gads pasaulē, kāds ir reģistrēts, okeāni sasila, ledāji kusa biedējošā ātrumā, un tas liek zinātniekiem satraukties un meklēt atbildes uz jautājumiem, kāpēc tā notiek.
Iepriekš vēstījām, ka novembris uz planētas izrādījās otrs siltākais vēsturē. 2024. gads būs ne tikai karstākais gads, kāds ir reģistrēts, bet arī pirmo reizi sasniegs 1,5 °C sasilšanas robežu, ko 2015. gadā Parīzē vienojās uzturēt gandrīz visas pasaules valstis.
Medijam CCN zinātnieki nosauc iemeslus, kāpēc Zeme sasilst.
Zinātnieki norāda, ka planētas sakaršanu izraisījuši vairāki faktori, galvenokārt piesārņojums no fosilā kurināmā sadedzināšanas un dabiskā globālā klimata parādība "El Niño". Tomēr tie nav vienīgie iemesli, kāpēc planēta sakarst.
Jaunā pētījumā, kas publicēts žurnālā "Science", nosaukts vēl viens pārsteidzošs un daudziem negaidīts iemesls, kāpēc planēta sakarst. Izrādās, ka pie vainas ir mākoņi.
Precīzāk sakot, straujo Zemes sasilšanas pieaugumu izraisījis zemo mākoņu trūkums virs okeāniem. Zemo mākoņu trūkums nozīmē, ka planēta "ir satumsusi", ļaujot tai absorbēt vairāk saules gaismas, sacīja Helge Geslings, ziņojuma autors un klimata fiziķis no Alfrēda Vegenera institūta Vācijā.
Šo parādību sauc par "albedo", un tā saistīta ar virsmas spēju atspoguļot saules enerģiju atpakaļ kosmosā. Saskaņā ar ziņojumu, Zemes "albedo" kopš 1970. gadiem ir samazinājies, daļēji pateicoties sniega un ledus kušanai, padarot zemi un ūdeni tumšāku, tādējādi tie absorbē vairāk saules enerģijas, uzsildot planētu.
Zinātnieki pētīja NASA satelītu datus, laikapstākļu datus un klimata modeļus un atklāja, ka zemo mākoņu skaita samazināšanās dēļ planētas "albedo" pagājušajā gadā samazinājās līdz rekordzemam līmenim.
Tas, ko pētījums vēl nevar skaidri izskaidrot, ir iemesls, kāpēc tas notiek. "Tas ir tik sarežģīts zvērs, un to ir tik grūti saprast," sacīja Geslings. Viņš uzskata, ka tas, iespējams, ir vairāku faktoru kopums. Pirmais ir kuģošanas radītā piesārņojuma samazināšana, ko nosaka noteikumi, kuru mērķis ir samazināt nozares kaitīgās sēra emisijas. Lai gan tas ir bijis ieguvums cilvēku veselībai, šāda veida piesārņojums arī palīdzēja atdzesēt planētu, padarot gaišākus mākoņus.
Iespējams, šo parādību ir veicinājušas arī dabiskās klimata atšķirības, tostarp mainīgie okeāna modeļi. Zinātnieks norāda arī uz trešo, satraucošāku faktoru - pašu globālo sasilšanu. Zema līmeņa mākoņiem ir tendence parādīties vēsā un mitrā atmosfērā. Planētas virsmai uzkarstot, tas var izraisīt to retināšanu vai pilnīgu izkliedēšanu, izveidojot sarežģītu atgriezeniskās saites cilpu - zemie mākoņi globālās sasilšanas dēļ pazūd, un to izzušana veicina turpmāku sasilšanu.
Marks Zalinka, atmosfēras zinātnieks no Lourensa Livermora Nacionālās laboratorijas, kurš nebija iesaistīts pētījumā, sacīja, ka "fakts, ka mākoņiem ir galvenā loma šajā stāstā, ir loģisks, jo tie būtībā darbojas kā Zemes sauļošanās līdzeklis. Nelielas mākoņu segas izmaiņas var krasi mainīt Zemes "albedo"."