Rīga, Doma laukumā, no 29. novembra sācis darboties Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņš, un tas būs atvērts līdz 2025. gada 2. janvārim.
"Mani amerikāņu draugi stāsta - mūsu Ziemassvētku tirdziņā Doma laukumā cenas ir tādas pašas kā Ņujorkas Ziemassvētku tirdziņos! Godātie ekonomisti, lūdzu, pastāstiet, kā tas funkcionē: Ņujorka, dārgākā pilsēta ar minimālo algu tūkstošos. Kādā jēgā viņi tur tik lēti tirgo tās cūku ribas ar kartupeļiem?" vietnē "X" taujā Žaklīna.
Mani amerikāņu draugi stāsta- mūsu ZS tirdziņā Doma laukumā cenas ir tādas pašas kā Ņujorkas ZS tirdziņos!
— Žaklīna (@Zaklina2022) December 5, 2024
God ekonomisti, lūdzu pastāstiet kā tas funkcionē, Ņujorka, dārgākā pilsēta ar minimālo algu tūkstošos.
Kādā jēgā viņi tur tik lēti tirgo tās cūku ribas ar patatoes uc?�
Jānis: Tev žēl, ka Latvijas mazie uzņēmēji nopelna?
Mūziķis Andris Kivičs: Tās cenas pie mums ir priekš tūristiem. Vidējam letiņam tas nav. 2 parastas mednieku desiņas ar ēdamkaroti skābu kāpostu- 12 eiro Var jau paņemt, atmosfēra un lampiņas, bet pašizmaksa tur ir ap 50 centiem.
Krists: Mēroga ekonomija. Ņujorkā Tu vari kļūt bagāts pat ar nelielu peļņas daļu uz vienību, kamēr Latvijā ar tādu pašu peļņas daļu- bads. Klientu skaits ir ievērojami mazāks, izmaksas, lai preci tur nogādātu, arī būtiski atšķiras, nemaz nerunājot par citiem būtiskiem aspektiem.
Wiss: Tad, kad te samaksā par dalību tirdziņā, un pie pārējām mūsu cenām, tam tirgotājam, lai nebeigtu eksistēt, ir jāliek cena tāda, kāda tā ir.
Oggy: Viss ir ļoti vienkārši. Ja ir aitas, tad būs arī cirpēji. Ja cilvēki pērk, tad jau viss ir kārtībā.
Aleksis: Viss saistīts ar pirktspēju. Kur ir liela cilvēku plūsma, cenas var būt zemākas, jo paņem uz apgrozījumu. Savukārt mazākos tirgos, kur pircēju ir maz, nākas uzlikt lielāku uzcenojumu, lai segtu izmaksas. Piemēram, lauku veikalos cenas dažkārt ir augstākas nekā Rīgā.
Anna: Ja ir muļķi, kas pērk par tādu cenu, kāpēc gan nepārdot?
Jau rakstījām, ka TV3 ir pētījis cenas Baltijas valstu Ziemassvētku tirdziņos - vai tie ir pa kabatai ikvienam?