"Runāja mana drauga balsī!" Jauns krāpšanas veids šokē cilvēkus

© Depositphotos

Kāds iedzīvotājs sociālajā tīklā "Facebook" brīdina citus par jaunu krāpšanas veidu.

Facebook lietotājs stāsta, ka viņam zvanīts no sveša numura un viņa drauga balsī tika lūgts aizdot lielu naudas summu.

"Šodien saņēmu zvanu no nepazīstama mobilā tālruņa numura, paceļu un tur mans tuvs draugs raudot saka, ka viņam esot milzu problēmas - esot bijusi avārija, tā notikusi viņa vainas dēļ, ir uzbraukts meitenei - pats tagad slimnīcā ar lauztām ribām…

Es, protams, jau sakreņķējos, saku ka šausmas - kā lai palīdz, jo pats šodien esmu ārpus Rīgas - Koknesē. No kreņķiem jau aizmirsts, ka zvans ir no sveša numura.
“Draugs” saka - steidzami vajag 25 000 Eiro, lai netiktu ierosināta krimināllieta.
Te nu man uzreiz skaidrs, simtiem reižu dzirdēts un lasīts. Pasaku - tūlīt atzvanīšu! Uzreiz zvanu draugam - viņam viss kārtībā. Vēl neesmu pabeidzis runāt ar draugu, redzu ienākošu zvanu no cita nepazīstama mobilā numura. Paceļu.
Atkal “draugs” ar izmisuma pilnu un pārmetošu balsi - “kāpēc Tu met nost klausi, man tādas milzīgas problēmas”! Es atbildu - tūlīt šie abi mobilie numuri tiks nodoti policijai. Zvans pārtrūkst.
PATS BRIESMĪGĀKAIS - no abiem numuriem zvanīja “draugs” mana reālā drauga balsī!!!
Krāpniecības shēmas turpina izmantot mākslīgo intelektu jaunos augstumos."
Viņš arī piebilst, ka bijis neizpratnē, kur pēc šādiem krāpšanas mēģinājumiem vērsties.
"Un vēl lūgums par padomu, kur ziņot par tādiem gadījumiem? Zvanīju uz 112 - izstāstu, man tiek vaicāts - vai mēģināju uz tiem numuriem atzvanīt. Saku nē, paldies - arī atzvanot varu uzrauties uz kādas citas shēmas (arī tak dzirdēts). Tiek iedots Valsts Policijas info numurs - sazvanu, numurus nepaprasa - vnk lai neuzticu savus sensitīvos datus un informāciju svešiniekiem, lai pastāstu par šo situāciju kolēģiem, draugiem, ģimenei. Viss.
Padomāju, varbūt manam mobilo sakaru operatoram (BITE) šāda informācija būs noderīga - var kādu bloku uzlikt, lai no šiem numuriem netiek zvanīts arī citiem klientiem. Sazvanīju tikai pēc darba (pēc 15 min mūzikas klausīšanās autoatbildētājā). Nu tur gan pateicās, palūdza nosaukt abus numurus, cikos zvanīts un pastāstīja, ka šāda shēma kļūst izplatīta ASV."
Tikmēr komentāros cilvēki dalās ar stāstiem, kā rīkojušies iespējamās krāpšanas gadījumos (neceļot telefonu, nobloķējot numuru, u.tt) gan mēģina rast atbildi uz jautājumu, kā krāpnieks zināja konkrētā cilvēka drauga balsi.
"Kā lai es to zinu? Kolēģi izteica pieņēmumus - varbūt draugam zvanījuši un lūguši atbildēt uz kādu aptauju (un viņš tiešām apstiprināja, ka šonedēļ ir zvanījuši, bet viņš atteica - varbūt MI pietiek ar vienu teikumu?). Tāpat bija minējumi, ka varbūt kāds algoritms izrēķināja, kam viņš biežāk zvana, it sevišķi pēc darba (tātad tuvs cilvēks) utt. Un kāpēc tieši 25 000, nevis 1000 vai 2000? Varbūt atkal kādi algoritmi? Vai mans telefons vai viņa vispār ir droši pēc šā? Jautājumu ir ļoti daudz! Es pats šausmās," pauž ieraksta autors.
Vēl kāds komentētājs piebilst:
"Par šo Elviss Strazdiņš (krāpnieku atmaskotājs - red. piez.) stāstīja jau pasen. Tehnoloģijas spēj "runāt" jebkura cilvēka balsī. Ieraksta autors ir rīkojies gudri, sakot, ka atzvanīs, un sazvanot īsto cilvēku."

Citi

Drošības jostu lietošana var izglābt dzīvību, kā arī mazināt traumu smagumu. Drošības jostu lietošana arī autobusos ir obligāta. To paredz noteikumi. Taču realitātē autobusos piesprādzējas vien retais. Nesenā traģēdija uz Ventspils šosejas varbūt koriģēs daudzu ieradumu nepiesprādzēties.

Svarīgākais