Proteīnu pulveru lietošanas riski

© Ekrānuzņēmums

Olbaltumvielu jeb proteīna pulveris ir viens no iecienītākajiem uztura bagātinātājiem starp cilvēkiem ar sportisku dzīvesveidu, taču tam var būt arī nepatīkamas blakusparādības, raksta portāls "Postimees".

Ir daudzi, kuriem proteīna pulveris ir palīdzējis muskuļu masas veidošanā, taču tajā pašā laikā tiek apšaubīta olbaltumvielu drošība un ilgtermiņa ietekme uz veselību.

Proteīna pulvera iekļaušanai ēdienkartei var būt gan plusi, gan mīnusi.

Olbaltumvielas var izraisīt gremošanas traucējumus

Dažiem cilvēkiem, lietojot proteīna pulveri, var rasties gremošanas problēmas, piemēram, vēdera uzpūšanās, gāzes un krampji, īpaši, ja viņi ir jutīgi pret produkta sastāvdaļām.

Lietojot lielos daudzumos, olbaltumvielu pulveris var saasināt nieru un aknu bojājumus

Tiem, kuriem ir nieru un aknu slimības, vajadzētu būt īpaši uzmanīgiem attiecībā uz to, cik daudz olbaltumvielu viņi patērē. Vairāki pētījumi gan liecina, ka olbaltumvielu lietošana nerada risku cilvēkiem bez aknu vai nieru slimībām.

Olbaltumvielu pulvera iedarbība lielā mērā ir atkarīga no tā kvalitātes

Ne visi proteīna pulveri ir vienlīdz kvalitatīvi un veselīgi. Daži var saturēt pievienotus cukurus, konservantus un potenciāli neveselīgas piedevas.

Citi

Lai tuvotos Eiropas Savienības (ES) noteiktajiem vides un klimata mērķiem, no šī gada bioloģisko atkritumu šķirošanu visā Latvijā ir obligāta, tomēr līdzšinējā Rīgas pieredze, kur šķirošana bijusi obligāta jau kopš 2021. gada, liecina, ka var šķirot, bet var arī nešķirot, vēsta "Aizliegtais paņēmiens".

Svarīgākais