Robežsardze: Ne visi Kinoloģijas centrā dzimušie kucēni ir derīgi dienestam

© Ekrānuzņēmums

Šobrīd Valsts robežsardzē dienesta pienākumus uz zaļās robežas, kā arī robežkontroles punktos līdzās kinologiem pilda aptuveni 100 suņu. Viņi visi ir ne tikai izgājuši speciālu apmācību kursu Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas centrā, bet arī tur dzimuši un speciālistu vadībā trenēti, gatavoti pirmajiem pārbaudījumiem. Vidēji gada laikā šajā centrā piedzimst 30 kucēni, no kuriem aptuveni 70% ir derīgi profesionālajam dienestam, raksta portālā "ReTV".

Lianna, Lori, Lagerta un citi vārdi, kas sākas ar buru “L”, doti septiņiem vācu aitu šķirnes kucēniem. Pirms aptuveni diviem mēnešiem viņi nāca pasaulē Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas centrā. Šajā metienā tās ir sešas suņu meitenes un viens suns, katrs ar savu raksturu un īpašībām. “Mums ir jāspēlējas, lai viņi ir droši, nebaidās no cilvēkiem. Redzat, ka viņi nebaidās, pēc tam tālāk būs jāpārvar kaut kāds šķērslītis, kas ir 15-20 centimetri augstumā, neliels,” stāsta Dace Kizikova, VRK Kinoloģijas centra vecākā inspektore, virsleitnante.

“Pēdas nemaz fiziski nav redzamas, bet suns ar savām maņām spēj atklāt un parādīt kinologam, ka šeit ir pārkāpuma pazīmes. Pēc tam jau kinologs, izmantojot savu pieredzi, zināšanas, spēj kopā atklāt pēdas, atklāt pārkāpēju, aizturēt, ja ir nepieciešams,” pauž Uldis Barkāns, VRK Kinoloģijas dienesta priekšnieks, pulkvedis.

Viss mācību process ir veidots tā, lai suņi gūtu prieku un paši gribētu līdzdarboties saviem saimniekiem - kinologiem. Vidēji gada laikā Kinoloģijas centrā piedzimst 30 kucēni, no kuriem apmācībām un dienestam derīgi aptuveni 20. Pagaidām ar šādu skaitu pietiek. Kinologu darbs ir ļoti atbildīgs, par savu profesiju robežsargi to tik bieži neizvēlas, dažas štata vietas aizvien ir brīvas. “Tiek piesaistīts suns, kurš parasti dzīvo kinologa mājās, kļūst par kinologa ģimenes locekli, kinologa darbs praktiski netiek pārtraukts ne brīvdienās, ne svētku dienās, ne atvaļinājuma laikā, vienmēr suns ir līdzās, vienmēr ar suni ir jāpastrādā, jāuztur viņa darba īpašības, lai pēc tam dienestā iegūtu pēc iespējas labākus rezultātus,” stāsta Uldis Barkāns.

Vēl pilnvērtīgai kinologu amata vietu nodrošināšanai traucē epidemioloģiskā situācija. Piemēram, nupat kinologu kursi klātienē atsākti grupai, kam tos bija jānoslēdz jau pērn, turklāt šāda veida mācības nevar apgūt attālināti. Kinoloģijas centra pārstāvji uzsver, ka visnozīmīgāk ir veikts vaislas un apmācību darbu tieši pašiem uz vietas. “Mēs skatāmies uz suņu darba īpašībām, uz suņu iedzimtajām īpašībām, uz viņu ciltsrakstiem, kādi vecāki, vecvecāki ir bijuši, vai šie suņi tiek izmantoti valsts iestāžu uzdevumu pildīšanai. Tas jau ir rādītājs, ka arī pēcnācēji iegūs mums nepieciešamās īpašības,” stāsta Uldis Barkāns.

Mazo kucēnu vārdus jau nākamnedēļ ierakstīs pasēs. Veiksmīgi nokārtojot pirmās pārbaudes, viņi varēs sākt konkrētu specializāciju apgūšanu - cilvēku, narkotisko vielu vai sprāgstvielu meklēšanā.

Svarīgākais