Bēglis no Irākas: Samaksāju 10 000 eiro un nokļuvu Latvijā

© Ekrānšāviņš no video

Lielākā daļa no 284 Irākas pilsoņiem, kas šobrīd uzturas patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā “Mucenieki”, ir kurdi. Tā ir etniska grupa, kas dzīvo vairākās Tuvo Austrumu valstīs, tostarp Irākā. Viens no viņiem, kas Latvijā nokļuva caur Baltkrieviju, nolēma Latvijas Televīzijai pastāstīt savu versiju, kā tas notika. Nokļūšana Latvijā viņam izmaksāja 10 000 eiro.

Automehāniķa Salara ceļš uz Latviju sākās Mahmuras pilsētā Irākas ziemeļos. Šajā vietā atrodas kurdu bēgļu nometne, kur 2015. gadā divus mēnešus dzīvoja arī Salars. Šovasar Turcija veica gaisa uzlidojumus Mahmurā, netālu no bēgļu nometnes. Turklāt reģionā vēl aizvien ir aktīvi ''Islāma valsts'' kaujinieki.

“Mums ir problēmas ar ''Islāma valsti''. Un tāpat mums ir problēmas ar Turciju tagad. Turcija veic gaisa uzlidojumus Mahmūrā. Cilvēki tiek nolaupīti, nogalināti bez jebkāda iemesla. Katru nedēļu daži cilvēki tiek nolaupīti, nogalināti. Dažreiz tiek prasīta izpirkuma maksa no tuviniekiem,” stāstīja Salars.

Viņš nonāca Latvijā, izmantojot kontrabandistu pakalpojumus. Vīrietim biļete līdz Eiropai esot izmaksājusi 10 000 eiro. Sākumā viņu pārveda no Irākas uz Turciju, bet pēc tam caur Baltkrieviju uz Latviju.

“Es nezināju, kurā valstī mēs esam, jo mēs visu laiku bijām kravas auto. Mums nebija mobilo telefonu, jo tos pie sevis paņēma šoferis. Viņš paņēma arī pases. Tātad piecas dienas mēs bijām ceļā šajā mašīnā,” pastāstīja Salars.

Ierodoties Latvijā, Salaru aizturēja Latvijas robežsargi un nogādāja aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centrā Daugavpilī. Pēc karantīnas viņu pārveda uz patvēruma meklētāju izmitināšanas centru Muceniekos.

Citi

Aprīļa vidū Rīgas lidosta vēstīja, ka papildus ierastajai apmaksai atbilstoši katra taksometru pārvadātāja noteiktajiem laika un attāluma tarifiem Rīgas lidostas Apmeklētāju centrā pasažieriem turpmāk būs iespējams iegādāties arī vaučerus braucienam ar taksometru no lidostas uz pilsētas centru un Pārdaugavu.

Svarīgākais