Skola izvirza dīvainas drošības prasības – nedrīkst dalīties ar pildspalvām

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Sociālajos tīklos klejo ekrānšāviņš, kurā redzama klases audzinātājas izsūtīta vēstule bērnu vecākiem, par to, kādas prasības Covid-19 apstākļos būs jāievēro mācoties klātienē.

Audzinātāja savā vēstulē norādījusi virkni noteikumu, kādi būs jāievērot, atgriežoties skolā.

Lūk, vēstule:

Jau ziņots, ka beidzot, ievērojot virkni prasību, skolēni un skolotāji tiksies mācību iestādēs klātienē. Bet vai uz ilgu laiku? Izglītības un zinātnes ministrija norāda, ka tas atkarīgs no epidemioloģiskās situācijas valstī, piemēram, ja atkal valstī tiek izsludināta ārkārtējā situācija, skolas var tik aizvērtas.

Bet vismaz šobrīd Covid-19 statistika nav tik dramatiska un mācības tiks uzsāktas klātienē. Vienlaikus izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece piebilst, ka tas būs iespējams, ja bērni un pedagogi būs veseli. Tieši tādēļ ir izstrādāti kritēriji, lai izglītības iestādēs būtu epidemioloģiski droša vide.

„Ir seši nosacījumi, kas būs jāievēro. Pirmkārt, jāievēro distance vienam no otra. Klašu izmēri ir dažādi, tāpēc mēs neesam noteikuši konkrēti, cik metru ir jāievēro vai cik kvadrātmetru katram skolēnam jānodrošina. Mēs ticam, ka skolēni, pedagogi un skolas vadība apzinās šo distances ievērošanas svarīgumu,” uzsver izglītības ministre.

Otrs nosacījums - regulāra testēšana. Tas attiecināms uz tiem, kuriem nebūs vakcinācijas vai izslimošanas sertifikāts. Saslimstības uzliesmojuma gadījumā testēšana tiks veikta biežāk. Testēšana būs valsts apmaksāta. Pārbaudēm tiks izmantoti siekalu testi.

„Ja skola būs noteikusi, ka testēšana notiks, piemēram, pirmdienās, bet skolēns kādu iemeslu dēļ konkrētajā dienā skolu neapmeklē, tad sadarbībā ar skolai nozīmēto laboratoriju testu viņš varēs veikt, negaidot nākošo pirmdienu. Testi būs derīgi, arī apmeklējot ārpus stundu nodarbības. Bet tie nebūs derīgi, vēloties apmeklēt publisku izklaides pasākumu,” precizē A. Muižniece.

Ja vecāki neļaus savam bērnam veikt siekalu testu, bērns skolu nedrīkstēs apmeklēt.

Kā trešais nosacījums, precīzāk, lūgums ir vakcinēties, jo, kā akcentē ministre, vakcīna šobrīd ir visefektīvākais veids, kā atgriezties dzīvē, kāda bija pirms Covid-19.

Drošas skolas ceturtais nosacījums būs masku valkāšana. To drīkstēs nevilkt tikai pirmsskolas vecuma bērni, 1.-3. klašu skolēni, kā arī visi, kuriem ir sertifikāts, mācību telpās. Maska nevienam nebūs jāvalkā, atrodoties ārpus skolas telpām.

Taču skolas vadībai ir tiesības lemt savādāk - ja tā uzskata, ka maskas jāvalkā visiem, tad ministrijas nosacījums masku jautājumā konkrētajā skolā nav spēkā.

„Lai pēc iespējas ilgāk spētu nodrošināt mācības klātienē, vēl būtisks aspekts ir roku mazgāšana un telpu vedināšana. Kamēr ir silts laiks, ieteicamas būtu biežas āra nodarbības, regulāra telpu vēdināšana. Plānots, ka ap rudens brīvlaiku mums tiks piegādāti CO2 gaisa kvalitātes mērītāji,” informē izglītības ministre.

Skolu vadībai ir piešķirta rīcības brīvība lemt par mācību procesa organizēšanu, piemēram, skolēnu plūsmu plānošanu, ja vajadzīgs, lemt par daļēju attālinātu mācību režīmu.

Citi

Lai tuvotos Eiropas Savienības (ES) noteiktajiem vides un klimata mērķiem, no šī gada bioloģisko atkritumu šķirošanu visā Latvijā ir obligāta, tomēr līdzšinējā Rīgas pieredze, kur šķirošana bijusi obligāta jau kopš 2021. gada, liecina, ka var šķirot, bet var arī nešķirot, vēsta "Aizliegtais paņēmiens".

Svarīgākais