Praktiski

31.mai 2020
Iestājoties siltākam laikam, arvien biežāk tiek organizēti pikniki un atpūta brīvā dabā. Līdz ar to arvien izplatītāka kļūst saindēšanās ar pārtiku. Biežākie iemesli nepatīkamajam starpgadījumam ir siltais āra gaiss un nepareiza produktu uzglabāšana. Lai atpūta nebeigtos ar saindēšanos, svarīgi ievērot dažus pamatprincipus – vairāk par pārtikas saindēšanās ierosinātājiem, simptomiem un to novēršanu, stāsta aptieku tīkla Apotheka farmaceite Līga Cīrule.
31.mai 2020
Veselības krīzē pašizolācijā nonāca gan cilvēki, gan viņu auto, jo, protams, vairāk bija jāpaliek mājās un izbraukt sanāca retāk. Atsākot aktīvāku kustību, ir būtiski rūpēties ne vien par savu, bet arī par sava spēkrata veselību, lai nelielas vainas nekļūtu par lielām problēmām, atgādina Norde auto servisa eksperti.
29.mai 2020
Lai vasara būtu piedzīvojumiem bagāta un tiktu aizvadīta bez liekām rūpēm un raizēm, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina vecākus pārrunāt ar bērniem piecus jautājumus par drošību.
26.mai 2020
No bezpalīdzīga un visu laiku pieskatāma kunkulīša bērns pamazām pārtop patstāvīgā būtnē. Vēl daži gadi, un vecākiem ir jāļauj savam bērnam vienam doties plašākā pasaulē. Sākumā tas ir pašu mājoklis, tad pagalms, vēlāk jau iešana uz veikalu un vakara iziešana ar vienaudžiem. Rimi Bērniem eksperte, psiholoģe Iveta Aunīte dalās četros svarīgos padomos, kā rīkoties un kam pievērst uzmanību, lai gan bērns, gan vecāki justos droši.
26.mai 2020
Iestājoties saulainam laikam, aktuāla kļūst saules aizsarglīdzekļu lietošana. No maija līdz augustam tiek saņemts visaugstākais ultravioleto (UV) staru daudzums, tāpēc šajā laikā jābūt īpaši uzmanīgiem. UV staru ietekmē paātrinās ādas novecošanās process, pastiprināti rodas ādas pigmentu plankumi, kā arī āda tiek pakļauta lielākam slimību riskam. Kas jāņem vērā, lietojot saules aizsarglīdzekļus, stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa.
25.mai 2020
Lai arī gaisma tuneļa galā jau redzama, joprojām brīžiem gribas pasūdzēties, cik smagi iet. Daudzi cilvēki ir zaudējuši darbu, daudzi dzīvo ar krietni mazāku algu nekā līdz šim, bet, ejot uz veikalu, jāplāno maltītes apzinīgi un mērķtiecīgi. Kad pēc rēķinu nomaksas makā paliek caurums, bieži  vien cilvēki “aiziet studentiņā” un sāk ēst roltonus, taču ilgtermiņā šāds risinājums kaitē veselībai.
24.mai 2020
Dažādas skaistuma esences, serumi, ampulas ādas kopšanai… Ādas kopšanas līdzekļu klāsts ir tik plašs un daudzveidīgs, ka ir viegli apjukt lielās izvēles priekšā. Kādas ir atšķirības šo līdzekļu starpā un kādiem gadījumiem katrs no tiem paredzēts? Skaidro BENU Aptiekas skaistuma konsultante Natālija Gavriļčenko.
24.mai 2020
Līdzīgi rūpīgai roku mazgāšanai un citiem higiēnas paradumiem, kas kļuvuši par mūsu ikdienas neatņemamu daļu, arī viedtālruņu tīrīšanai būtu jākļūst par svarīgu ieradumu, ņemot vērā, cik bieži un daudz ikdienā tas tiek lietots. Kā to izdarīt efektīvi un droši – iesaka Samsung Medicīnas centra speciālists.
24.mai 2020
Domas par ilgstošu atrašanos pašizolācijā, satraucošas ziņas par vīrusa izplatīšanos un bažas par nākotni paaugstinājušas mūsu stresa līmeni, bieži vien ietekmējot arī veselīgu miega režīmu. Kā stāsta kognitīvi biheiviorālā (KBT) psihoterapeite Marina Brice, svarīgs solis, lai sāktu uzlabot savas dzīves kvalitāti, ir pilnvērtīga izgulēšanās. Par miega kvalitātes uzraudzīšanu rūpējas arī tehnoloģiju ražotāji, aprīkojot jaunākos viedpalīgus ar dažādām veselības monitorēšanas funkcijām, lai palīdzētu ikvienam šajā emocionāli grūtajā periodā.
24.mai 2020
Pirmajā mirklī šķiet, ka stūre ir tas mehāniskais orgāns, kura forma un funkcijas kopš automobiļa dzimšanas brīža ir mainījušās vismazāk. Tomēr tā nekad nav pārstājusi nedz mainīties, nedz arī spējusi atbrīvoties no ierasti apaļās formas. Kaut cauri gadu desmitiem tā bijusi ļoti vienkārša un paredzēta tikai mašīnas vadīšanai, stūre pakāpeniski kļuvusi daudz, daudz sarežģītāka.
24.mai 2020
Līdzīgi kā no siltajām zemēm jau atgriezušies gājputni, arī šopavasar aptiekās un pie ārstiem pamazām atgriežas zemes darbus mīlošie – ar sāpēm plecos, mugurā, rokās, tāpat ar sāpēm, kas izstaro uz kājām. Kāpēc tā notiek un ko darīt, skaidro VCA poliklīnikas „Pļavnieki” neiroloģe Dace Bērziņa un „Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.
23.mai 2020
Šajā saspīlētajā un neziņas pilnajā situācijā ikvienam jāaizdomājas – vai pēc ierobežojumu atcelšanas būsim kļuvuši par labāku sevis versiju, vai tieši pretēji.  Ikdienas ritms ir izmainījies, un arvien vairāk jūtamies ierobežoti, norūpējušies un satraukti par nākotni. Tāpēc tieši patlaban ir īpaši būtiski parūpēties par savu ķermeni un izvairīties no nevēlamām sekām ilgtermiņā. “Artistry” skaistuma eksperts Andžejs Savickis apkopojis 6 ieteikumus, kas nodrošinās veselāku ķermeni un, iespējams, pārvērtīs šo par sevis pilnveidošanas laiku.
22.mai 2020
2020.gada svešvalodas eksāmeni sastāv no četrām daļām: lasīšanas, klausīšanās, rakstīšanas un runāšanas prasmes. Katru prasmi vērtēs, izmantojot dažādus uzdevumu veidus.
21.mai 2020
Tuvojoties vasarai aktualizējas inficēšanās ar dažādiem vēdera vīrusiem. Lai no tiem izvairītos, gremošanas slimību centra GASTRO gastroenteroloģe Ilze Kikuste iesaka savlaicīgi parūpēties, lai zarnās mītošā baktēriju saime (mikrobiota) būtu līdzsvarā – tas spēcinās arī organisma vispārējo imunitāti. Savukārt aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Mārīte Šukele stāsta, kā izvēlēties piemērotākās probiotikas.
19.mai 2020
Pakāpeniski mazinot noteiktos ierobežojumus un iestādēm, kā arī dažādu pakalpojumu sniedzējiem atsākot darbu pēc dīkstāves, ūdens patērētājiem ir jāievēro vairāki noteikumi, lai nodrošinātu, ka dzeramais jeb aukstais ūdens ir drošs lietošanai:
18.mai 2020
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina, izvēloties aizdevumu, pievērst uzmanību ne tikai vajadzīgajai summai, saņemšanas ērtumam, iepriekšējai sadarbībai, bet arī kredīta veidam, informēja PTAC Patērētāju atbalsta, sabiedrības informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja Sanita Gertmane.
18.mai 2020
Martā, sākoties Covid-19 vīrusa uzliesmojumam Latvijā, daļa iedzīvotāju, neziņas vadīti, iegādājās lielākus medikamentu krājumus nekā ierasts. Taču, lai brīdī, kad rodas nepieciešamība pēc konkrētiem medikamentiem, nebūtu jāsatraucas, vai tie ir derīgi, svarīgi jau sākotnēji parūpēties par to pareizu glabāšanu. Vairāk par to, kam jāpievērš uzmanība, lai medikamenti tiktu droši uzglabāti un nezaudētu savu efektivitāti, kā arī par to, kādas ir biežāk pieļautās kļūdas zāļu uzglabāšanā, stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Mārīte Šukele.
16.mai 2020
Ko darīt, ja bērns neklausa un negrib vairs mācīties? Tādus jautājumus sev uzdod daudzi vecāki. Īpaši tagad, kad Covid-19 krīzes laikā ģimenes ikdienā pavada kopā daudz vairāk laika nekā līdz šim un kad vecākiem kā akrobātiem jāžonglē ar dažādajām lomām – pavārs, skolotājs, psihologs, darba devējs vai darba ņēmējs un citas. Šajā ārkārtas situācijā nodibinājuma “Centrs Dardedze” valdes locekle Laila Balode aicina vecākus nekautrēties meklēt un saņemt atbalstu.
15.mai 2020
Ņemot vērā pasaulē valdošo pandēmiju, cilvēkiem ir nācies būtiski mainīt savus paradumus, aizstājot ierastās ikdienas gaitas un dažādu pasākumu apmeklējumus ar mājas dzīvi. Veicinot jēgpilnu un videi draudzīgu laika pavadīšanu, Latvijas Zaļais punkts aicina iesaistīties iniciatīvā un konkursā "EiRevīzija". Tās laikā iedzīvotāji aicināti ieviest kārtību savās mājvietās, atbrīvojoties no nevajadzīgajām mantām, tās pareizi sašķirojot. Iniciatīvas dalībnieki, kuri līdz 24.maijam iesūtīs savas fotogrāfijas, varēs pretendēt arī uz ikdienā noderīgām balvām.
15.mai 2020
Šajā pavasarī aktuāla problēma ir laputu izplatība uz skujeņiem - priedēm un tūjām - piemājas dekoratīvajos stādījumos, informēja Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD).
15.mai 2020
Ārkārtas situācijas laikā, piedaloties vides sakopšanas darbos, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti aicina ievērot fizisko distancēšanos, kas paredz ievērot divu metru savstarpējo distanci. Lai gan ir mazināti ierobežojumi, ir svarīgi saprast, ka risks inficēties joprojām pastāv. Tāpat SPKC aicina talkotājus rīkoties atbildīgi, nepulcēties grupās, bet šoreiz labāk izvēlēties strādāt individuāli vai vietās, kur cilvēku skaits neliels.
15.mai 2020
Starptautiskajā ģimenes dienā, ko atzīmē 15. maijā visā pasaulē, “Nestlé” dalās ar padomiem un ieteikumiem vecākiem, kuri vēlas iedrošināt savus bērnus izvēlēties veselīgāku dzīvesveidu. Kā vecāki, mēs visi saviem bērniem vēlam tikai vislabāko - tas nozīmē ieaudzināt veselīga dzīvesveida paradumus. Sabalansēts uzturs, protams, ir šāda dzīvesveida stūrakmens, tāpēc ir svarīgi jau no mazotnes bērniem mācīt, cik svarīgi ir ievērot veselīgu uzturu.