\\Māja

DĀRZKOPJIEM: brīdina par laputu izplatību uz skujeņiem; kā tikt no tām vaļā?

 
©Dāvis Ūlands/F64 Photo Agency

Šajā pavasarī aktuāla problēma ir laputu izplatība uz skujeņiem - priedēm un tūjām - piemājas dekoratīvajos stādījumos, informēja Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD).

Dienestā norāda, ka līdz šim Latvijā skujeņu laputis nebija plaši izplatītas. Tāpēc ir pamatotas aizdomas, ka tās Latvijā iepriekšējā gadā ievestas ar stādāmo materiālu no citām Eiropas Savienības valstīm, kas veicinājis to plašo izplatību šogad.

Patlaban no pārziemojušām kukaiņu olām jau ir izšķīlušās pieaugušās laputis, kas veido kolonijas uz skujeņu zariem, sūcot to sulu. Tādēļ VAAD aicina iedzīvotājus, iegādājoties stādus, pievērst uzmanību ne tikai to vizuālajam izskatam, bet arī to veselības stāvoklim. Iestādot ar kaitēkļiem invadētu vai slimību inficētu stādu savā piemājas dārzā, apdraudēti būs ne tikai pašu stādījumi, bet arī savvaļas radniecīgo sugu koki un krūmi, kas aug tuvākā apkārtnē.

Tāpat dienests aicina stādu tirgotājus pārdot stādus, kas atbilst fitosanitārajiem nosacījumiem - stādiem jābūt kvalitatīviem un tiem nedrīkst būt defektu, kas samazina stādu kvalitāti.

Ja tomēr dārzā laputis skujeņiem ir konstatētas, tad neliela auguma krūmiem tās ir iespējams likvidēt mehāniski saspiežot, bet lielāka augu krūmiem un lielākās platībās ar masveida laputu izplatību var lietot Latvijā reģistrētos insekticīdus laputīm. Tāpt VAAD atgādina, ka pirms augu aizsardzības līdzekļa lietošanas vienmēr jāizlasa marķējumu un jāievēro visas drošības prasības.

VAAD ir Zemkopības ministrijas padotībā. Dienests veic valsts kontroli un uzraudzību augu aizsardzības jomā, kā arī sadarbojas ar starptautiskām organizācijām, nodrošinot informācijas apmaiņu ar citām valstīm par augu aizsardzības, augu karantīnas, sēklu aprites un selekcionāra tiesību aizsardzības jautājumiem.