ES un tās dalībvalstīm nākotnē būs mazāk jāpaļaujas uz ASV

© Scanpix

Eiropas Savienībai (ES) un tās dalībvalstīm nākotnē būs mazāk jāpaļaujas uz ASV un jāuzņemas lielāka atbildība par savu drošību un teritorijas aizsardzību, norādīts aģentūras LETA rīcībā esošajā Eiropas Parlamenta (ĀM) Ārlietu komitejā sagatavotajā ziņojuma projektā.

Ziņojuma projektā, kura referente ir EP deputāte Sandra Kalniete (V), izteikts aicinājums ES un tās dalībvalstīm uzlabot savu stratēģisko autonomiju attiecībā uz aizsardzības spējām un potenciālu, lai tās pilnā saskaņotībā ar NATO būtu gatavas reaģēt uz plašo civilo un militāro apdraudējumu un risku loku.

Tāpat tajā izteikts mudinājums ES veicināt saskaņotu un strukturētu sadarbību aizsardzības jomas pētniecībā un attiecībā uz rūpniecisko bāzi un kiberaizsardzību, apvienojot un koplietojot resursus, lai efektīvāk izmantotu valstu aizsardzības budžetus. Ziņojumā arī vērsta uzmanība uz nepieciešamību nostiprināt Eiropas Aizsardzības aģentūras (EAA) lomu un palielināt tai piešķirtos resursi, lai tā varētu rīkoties iedarbīgāk.

"Dalībvalstīm būtu jāuzņemas lielāka atbildība par Eiropas spēju veidošanu un jāpalielina savi ar EAA starpniecību īstenotās militārās pētniecības izdevumi. Turklāt ir jāattīsta patiesas Eiropas līmeņa izlūkošanas un prognozēšanas spējas," uzsvērts EP rezolūcijas priekšlikumos.

"Galvenajam mērķim vajadzētu būt pārejai uz brīvprātīgi izveidotas kopējās aizsardzības spēkiem un kopējas aizsardzības politikas izstrādei, kam galu galā sekos kopējas aizsardzības izveide," norādīts ziņojuma projektā, kurā izteikts arī atbalsts baltās grāmatas par ES aizsardzību izstrādei, ar ko tiktu atjaunināts 1999.gadā pieņemtais Helsinku pamatmērķis.

Tāpat vērsta uzmanība uz nepieciešamību stiprināt ES un NATO sadarbību un atbalstīt tādu Eiropas spēku izveidi, kas teritoriālajā aizsardzībā papildinātu NATO un spētu autonomi veikt intervences operācijas ārpus ES robežām, kā arī atbalstīt vispārēji kopīgu telpu jūras, gaisa telpas, kosmosa un kibertelpas efektīvas pārvaldes turpmākai padziļināšanai.

Paredzēts, ka 16.februārī EP Ārlietu komitejas sēdē apspriedīs minēto projektu un līdz 22.februarim EP deputāti, kā arī pati ziņotāja iesniegs savus grozījumus un vai papildinājumus. Marta sākumā notiks sarunas par vairākumam pieņemamo tekstu, kuru marta vidū apstiprinās komitejā, savukārt aprīlī - plenārsēdē.

Jau vēstīts, ka Kalniete (V) apstiprināta par EP atbildīgo ziņotāju par jauno Eiropas Globālo stratēģiju ārpolitikā un drošības politikā.

Stratēģiju ES veidos augstā pārstāve Federika Mogerīni sadarbībā ar dalībvalstīm, Eiropas institūcijām un vadošajām domnīcām. Savukārt Kalniete vadīs EP nostājas izstrādi un šā dokumenta pieņemšanas procedūru.

Svarīgākais