Pātaga pār topošo koalīciju – Saeimas atlaišana

© F64

Lai uzklausītu premjerministra amata kandidāta Māra Kučinska piedāvājumu par amatu sadalījumu topošajā valdībā, ar viņu šodien tiksies Vienotības sarunu vedēji, kuriem nav tiesību atteikties no pieprasīto sešu ministriju portfeļiem. Visticamāk, bez premjerministra amata palikusī Vienotība no saņemtā piedāvājuma atteiksies, un šajā kontekstā koalīcijas partneri atgādina, ka, valdības veidošanai nonākot bezizejā, vienīgā izeja būtu Saeimas atlaišana.

Jau vēstīts, ka Vienotība kā centriski labējo spēku lielākā Saeimas frakcija vēlas sešus ministru amatus – ārlietu, iekšlietu, izglītības un zinātnes, ekonomikas, satiksmes un tieslietu. Pēdējo divu ministriju sadalīšana starp topošās koalīcijas partneriem pielīdzināma Gordija mezglam, kuru atšķetināt var tikai ar izlēmīgu, varbūt ne visiem pieņemamu risinājumu, jo ne Nacionālā apvienība grib atdot Tieslietu ministrija, ne Zaļo un zemnieku savienība gatava atkāpties no prasības par Satiksmes ministriju.

Aizmirst nedrīkst

Ņemot vērā to, ka tieši šo ministriju sadalīšana valdības veidošanu šajā posmā novedusi strupceļā, Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars atgādina, ka, koalīcijai nespējot vienoties par valdību, nekas cits neatliks kā atlaist Saeimu.

«Uz šādu risinājumu es neskatos pozitīvi, [Valda Zatlera rīkojums, kas rosināja atlaist Saeimu] rīkojums numur divi pierādīja, ka tas nav nekāds brīnumlīdzeklis, taču situācijās, kad citi līdzekļi izsmelti, tā ir pēdējā izeja no strupceļa,» saka politiķis un, norādot uz Vienotības atbildību risinājuma meklējumos, piebilst: «Ja kādam ir interese šādu bezizejas situāciju uzturēt, jāatceras, ka šis Damokla zobens karājas pār galvām.»

Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis gan ir pārliecināts, ka M. Kučinskim izdosies gūt Saeimas vairākuma atbalstu, taču gadījumā, ja tas neizdosies, stafete esot jāpārņem Nacionālajai apvienībai. R. Dzintars tik tālu nākotnē nelūkojas un paust gatavību uzņemties valdības veidošanu nav gatavs – par to būtu jālemj partijai.

«Man ir jābūt pārliecinātam, ka mūsu valdību apstiprinās, bet, ja tas neizdosies, aplis vēl nav noiets. Vienotība savu iespēju ir izsmēlusi, tāpēc atbildība būtu jāuzņemas Nacionālajai apvienībai,» saka ZZS frakcijas vadītājs. Ja valdību izveidot neizdotos arī Nacionālajai apvienībai, tad gan nekas cits neatliktu kā rosināt Saeimas atlaišanu. «Ja politiķi nevarēs vienoties, tie jāsoda, kaut arī politiskajai sistēmai tas īsti labi nebūtu, taču šādu iespēju izslēgt nevar,» saka A. Brigmanis.

Spiesta piekrist

A. Brigmanis gan uzskata, ka pat pesimistiskākajā scenārijā Vienotība sevi neredz opozīcijā, tāpēc valdība būs, taču, ja līdzšinējā varas partija tomēr nolemj iespītēties un koalīcijā nestāties, palīdzīgu roku došot mazās opozīcijas partijas.

«Viņiem galdā būs tās ministrijas, no kurām būs atteikusies Vienotība. Uz tādu piedāvājumu citā gadījumā viņiem būtu grūti pat cerēt,» pieņemot, ka mazo opozicionāru kārdinājums būs pārāk liels, lai no tā atteiktos, saka politiķis.

Savukārt Vienotības līdere Solvita Āboltiņa, norādot, ka vēl vienas Saeimas atlaišana valstij nodarītu tikai ļaunu, aicina politiķus nepieļaut šādu situāciju. S. Āboltiņa arī atklāja, ka šāds scenārijs pārrunāts arī ar Valsts prezidentu un viņš šādu iespēju vērtējis ļoti negatīvi. Turklāt labāks Saeimas sastāvs, pēc viņas domām, nekļūtu un koalīcijas izveidošana būtu vēl sarežģītāka.

Metode ir

Tomēr vismaz šodien Vienotība joprojām būs spiesta turēt valdības veidošanas procesu uz bremzēm. Neoficiāla informācija liecina, ka Vienotībai tīkamus kompromisus M. Kučinskis nepiedāvās un status quo nemainīsies – premjerministra amata kandidāts Vienotībai nepiedāvās tās iecerētās ministrijas un pat ne iecerēto ministriju skaitu.

Savs problēmas risinājums kandidātam gan esot. Proti, oficiālo sarunu turpinājumā, kas notiks pirmdien, viņš partijas iepazīstinās ar savu redzējumu par ministrijām veicamajiem darbiem.

M. Kučinskis cerot, ka, uzklausot viņa redzējumu, kāda no partijām pārdomās un atteiksies no savām prasībām par labu sāncensei.

Par to, ka līdz Saeimas atlaišanai nenonāks, liecina arī politisko partiju reitingi, kuros kādreiz ietekmīgā Vienotība kritiski tuvojas liktenīgajai piecu procentu robežai. Jau paliekot opozīcijā, ir grūti audzēt politisko kapitālu, bet Saeimas ārkārtas vēlēšanas, visticamāk, nozīmētu to, ka Vienotību noslauka no lielās politikas skatuves.



Svarīgākais