Centrālāfrikas Republikas nemiernieki sasnieguši galvaspilsētu

Centrālāfrikas Republikas nemiernieki sestdien iegājuši valsts galvaspilsētā Bangi, kur sākušās apšaudes un dzirdams sprādzienu troksnis.

Jau vēstīts, ka, izgāžoties pirms diviem mēnešiem noslēgtajam miera līgumam, nemiernieku koalīcija "Seleka" ("Alianse"), kurā apvienojušies trīs dumpinieku grupējumi, atsākusi karadarbību.

Sestdien kļuva zināms, ka nemiernieku spēki izlauzušies caur Damaru, kas atrodas aptuveni 75 kilometrus uz ziemeļiem no Bangi.

Aģentūras "Reuters" žurnālists vēsta, ka jau sestdien nemiernieki sagrābuši savā kontrolē Bangi rajonu ap prezidenta Fransuā Bozizes privāto rezidenci un civilās drēbēs tērpušies nemiernieki ir iefiltrējušies arī citos galvaspilsētas rajonos. Tomēr valdības spēkiem izdevies saglabāt kontroli pār pilsētas centru, kur atrodas prezidenta pils.

Iestājoties naktij, nemiernieki atslēguši pilsētai elektrību un cīņas turpinājušās.

Nemiernieku pārstāvis paziņoja, ka viņu kaujiniekiem izdevies notriekt armijas helikopteru un viņi turpinās virzīties uz prezidenta pili.

Tikmēr valdības preses pārstāvis "Reuters" uzsvēra, ka prezidents joprojām atrodas pie varas, un galvaspilsēta vēl nav kritusi.

Francija nosūtījusi uz Centrālāfrikas Republiku vēl 150 karavīrus papildus tur jau esošajiem 250, lai sargātu Bangi Starptautisko lidostu, un aicinājusi savus pilsoņus būt piesardzīgiem un palikt savās mājās, uzsverot, ka pašreiz satraukumam neesot pamata.

Centrālāfrikas Republikā, galvenokārt Bangi, dzīvo aptuveni 1200 Francijas pilsoņi.

Centrālāfrikas Republikas radio piektdien ziņoja, ka Dienvidāfrikas armija, kas dien starptautiskās stabilizācijas misijas sastāvā, palielinās savu karavīru skaitu, bet Dienvidāfrikas Aizsardzības ministrija šo informāciju atteikusies komentēt.

Centrālāfrikas Republikas nemiernieki, kuri draudējuši gāzt prezidentu Bozizi, apgalvoja, ka valdība nav pildījusi 2001. un 2007.gadā slēgto miera līgumu nosacījumus, kas paredzēja bijušo dumpinieku reintegrāciju sabiedrībā.

Pirmo uzbrukumu galvaspilsētai dumpinieki sāka 10.decembrī un, pateicoties slikti apmācītās un apgādātās armijas vājajai pretestībai, strauji virzījās uz priekšu.

Saskaņā ar janvāra miera līgumu par nacionālās vienotības valdības vadītāju kļuva opozīcijas pārstāvis Tjangaje. Valdībai tika uzticēta reformu īstenošana pirms nākamgad paredzētajām vēlēšanām.

Taču nemiernieki turpināja draudēt miera līgumu lauzt, ja viņu prasības netiks pildītas. Viņi pieprasīja atbrīvot politieslodzītos un izvest no valsts ārvalstu karaspēka vienības.

Svarīgākais