Īrijas tiesa noraida paralizētas sievietes tiesības uz asistētu pašnāvību

Dublinas Augstākā tiesa, izskatot Īrijā pirmo šāda rakstura lietu, ceturtdien noraidījusi ar izkliedēto sklerozi nedziedināmi slimas sievietes prasību atzīt viņas tiesības uz asistētu pašnāvību.

59 gadus vecā bijusī universitātes lektore Mērija Fleminga, kura tagad jau ir pilnībā paralizēta, lūdza atzīt viņas partnera tiesības sniegt viņai palīdzību izbeigt mokpilno dzīvi, jo šobrīd prasītājas partnerim par šādu rīcību Īrijā draud cietumsods.

Debates par "tiesībām mirt" pēdējā laikā aktīvi risinājušās arī kaimiņos esošajā Lielbritānijā, kur vairākās tiesas prāvās arī tikušas noraidītas prasības pēc likumīgām tiesībām veikt asistētu pašnāvību, kas šobrīd atļauta vien četrās Eiropas valstīs - Beļģijā, Luksemburgā, Nīderlandē un Šveicē.

Tiesnesis Nikolass Kērnss atzina, ka Fleminga esot bijusi visiespaidīgākā lieciniece, kādu jebkad sastapis jebkurš no tiesas kolēģijas locekļiem, kā arī to, ka viņas dzīve slimības dēļ "kļuvusi nožēlojama".

Tomēr vienlaikus Kērnss norādīja, ka nav iespējams veidot normas, kas regulētu asistēto pašnāvību, pamatojoties uz individuālu precedentu, un ka, šādi rīkojoties, tiktu apdraudēta vismazāk aizsargāto sabiedrības locekļu interešu aizsardzība.

"Nav vārdu, lai aprakstītu grūtības, kādas pārvarējām, lai nonāktu pie šī lēmuma," atzīts 121.lapaspusi garā sprieduma kopsavilkumā, kuru nolasīja Kērnss.

"Tomēr joprojām tas ir fakts, ka gadījumā, ja tiesa risinās šo juridisko mezglu kaut ar niecīgāko konstitucionālo spriedumu viņas labā, tas atvērs vai vismaz varēs atvērt Pandoras lādi, kuru nebūs iespējams aizvērt," uzsvēra tiesnesis.

Pašnāvība Īrijā tika dekriminalizēta tikai 1993.gadā, taču aizliegums sniegt palīdzību kādam pašnāvības izdarīšanā joprojām ir spēkā, un par tā pārkāpumu draud 14 gadu cietumsods.

Vienlaikus Kērnss pauda pārliecību, ka valsts, kas piekrita segt visus prāvas izdevumus, lemjot par to, vai sākt tiesisko vajāšanu, ja Fleminga tomēr saņems palīdzību pašas dzīves izbeigšanai, pielietos savas pilnvaras humānā un iejūtīgā veidā.

Pagājušajā mēnesī uzrunājot tiesu, Fleminga ļoti emocionāli aprakstīja to, kā viņas dzīve pārvērtusies nepanesamā nastā, kas laupa viņai jebkādas cilvēcīgas cieņas paliekas.

Viņa piebilda, ka esot izplānojusi savu aiziešanu vissīkākajās detaļās, ieskaitot bēru rīkošanu.

Pēc sprieduma nolasīšanas Flemingas advokāte pie tiesas ēkas nolasīja savas klientes vārdā paziņojumu, kurā izteica pateicību sabiedrībai par sniegto atbalstu.

"Protams, Mērija ir ļoti vīlusies un apbēdināta ar šodienas iznākumu un uzskata, ka šobrīd būtu nevietā pārspriest jebkādus prāvas konkrētos juridiskos aspektus, rēķinoties ar pārsūdzības iespējamību," piebilda advokāte.

Nesen veiktās aptaujas liecina, ka liels vairākums rietumeiropiešu atbalsta asistētas pašnāvības legalizēšanu.

Bez minētajām četrām Eiropas valstīm tas jau noticis arī ASV Oregonas un Vašingtonas pavalstīs.

Jautājums par attiecīgiem grozījumiem Īrijas konstitūcijā nesen tika aktualizēts, pateicoties arī kādas sievietes nāvei, kuru izraisīja ārstu atteikšanās izdarīt viņai abortu, lai gan auglis nebija medicīniski glābjams.

Pasaulē

Katru piektdienu Krievijas Tieslietu ministrija papildina savu tā saucamo ārvalstu aģentu sarakstu. Sarakstā iekļautie cilvēki automātiski tiek ieskaitīti valsts ienaidnieku kārtā – viņiem draud naudas sodi un pēc tam arī kriminālatbildība par to, ka viņi sociālajos tīklos nav norādījuši savu statusu vai arī nav iesnieguši, piemēram, valsts pieprasītos nepieciešamos ziņojumus par saiknēm ar ārzemēm. Par to, kā izpaužas šīs represijas un karš pret saviem pilsoņiem, informāciju apkopojuši ziņu platformas “www.currenttime.tv” žurnālisti.

Svarīgākais