Timošenko izbeidz badastreiku

© Scanpix/Reuters

Notiesātā Ukrainas bijusī premjerministre Jūlija Timošenko trešdien slimnīcā pārtraukusi 20 dienas ilgušo badastreiku, vēsta ārzemju mediji.

Par to paziņojusi Timošenko meita Jevgēņija pēc mātes apciemošanas cietumā. Aatsakoties no pārtikas, ieslodzītā politiķe svarā nokritusies par desmit kilogramiem.

Bijusī Ukrainas premjerministre un opozīcijas līdere Jūlija Timošenko badošanos uzsāka pirms 19 dienām, protestējot pret uzturēšanās apstākļiem cietumā. Timošenko apgalvoja, ka apsargi ir viņu ar spēku nogādājuši uz slimnīcu, kā arī nodarījuši viņai miesas bojājumus. Kā paziņojusi Timošenko meita, vācu neirologa Luca Harmsa uzraudzībā Timošenko ir piekritusi šodien doties uz Harkovas slimnīcu un pārtraukusi badastreiku. Pirms uzsākt viņas sāpošās muguras ārstēšanu gan vēl būšot nepieciešamas vairākas nedēļas.

Badastreiks tiek pārtraukts tikai dienu pēc tam, kad Ukrainas ārlietu ministrija bija spiesta atcelt Centrāleiropas samitu Jaltā. Tā mērķis bija popularizēt Ukrainu mēnesi pirms Ukrainā un Polijā gaidāmā Eiropas čempionāta futbolā. Tieši Timošenko ieslodzīšana un attieksme pret viņu cietumā ir iemesls, kāpēc vairāku Eiropas valstu līderi atteicās uz samitu ierasties.

Pagaidām gan nav zināms, vai šāda lēmuma dēļ varētu mainīties arī Eiropas politisko līderu lēmums boikotēt Ukrainā notiekošos pasākumus.

Pagājušā gada oktobrī Timošenko tika piespriests septiņu gadu cietumsods par Ukrainai neizdevīga gāzes piegāžu līguma noslēgšanu ar Krieviju, bet viņai varētu tikt piespriesti vēl 12 gadi cietumā, ja tiesa atzīs viņu par vainīgu jaunos apsūdzības punktos.

Pirmo tiesas spriedumu Timošenko ir apstrīdējusi, tomēr notiesāšana par jaunām apsūdzībām ievērojami apgrūtinātu bijušās premjeres un viņas atbalstītāju cīņu par viņas atbrīvošanu no Harkovas sieviešu cietuma.

Jaunās apsūdzības saistītas ar fondu līdzekļu piesavināšanos 405,5 miljonu dolāru (aptuveni 217 miljonu latu) apmērā laikā, kad Timošenko vadīja uzņēmumu «Ukrainas vienotās enerģētikas sistēmas».

Aizdomās par līdzīgiem pārkāpumiem Timošenko tika aizturēta jau 2001.gadā, taču drīz vien viņa tika atbrīvota un viņai izvirzītās apsūdzības atceltas.

Timošenko jautājuma dēļ Ukraina nonāk aizvien dziļākā starptautiskā izolācijā, jo virkne Eiropas valstu un institūciju līderu nolēmuši neapmeklēt Ukrainu.

Jau ziņots, ka Paužot satraukumu par cilvēktiesību situāciju Ukrainā un attieksmi pret Timošenko, virkne Austrumeiropas un Centrāleiropas valstu prezidentu atteicās doties uz 11. un 12.maijā Jaltā paredzēto samitu. Tādēļ Kijevai nācās šo sanāksmi atcelt uz nenoteiktu laiku.

Savukārt Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žozē Manuels Barrozu un bloka tieslietu komisāre Viviana Redinga nolēmuši neapmeklēt šovasar Ukrainā notiekošās Eiropas futbola čempionāta finālturnīra spēles.

Eiropas Savienība ceturtdien apstiprināja, ka visi bloka komisāri boikotēs Ukrainā nākamajā mēnesī gaidāmās Eiropas futbola čempionāta spēles, šādi protestējot pret situāciju, kādā nonākusi Timošenko.

Svarīgākais