Mali noticis valsts apvērsums

Grupa Mali armijas karavīru, kuri sarīkojuši valsts apvērsumu, vakar televīzijā paziņoja par valdības gāšanu, konstitūcijas darbības apturēšanu un komandanta stundas noteikšanu. Militārpersonas ir neapmierinātas ar to, kā valdība organizē cīņu pret tuaregu nemierniekiem valsts ziemeļos, – puča iemeslu skaidro nemiernieki.

BBC vēsta, ka par varas pārņemšanu paziņojusi organizācija, kas sevi dēvē par Demokrātijas atjaunošanas un valsts atdzimšanas nacionālo komiteju (CNRDR). Tās līderis esot armijas kapteinis Amadū Sanogo, komitejā pārstāvēti vēl vairāki jaunākie virsnieki. Kaut gan nemiernieki runājuši visu bruņoto spēku vārdā, nav skaidrs, cik lielu atbalstu viņi bauda armijā – klīst runas, ka gan elitārā īpašo uzdevumu vienība Sarkanās beretes, gan armijas augsta ranga komandieri joprojām atbalsta gāzto prezidentu Amadū Turē. Naktī uz ceturtdienu nemiernieku spēki ieņēma viņa pili, taču prezidentam no tās izdevies aizbēgt un viņš atrodoties «drošā vietā», sarunā ar BBC sacījuši viņa padomnieki. Nemiernieki pavēstījuši, ka arestējuši vairākus valdības locekļus, to skaitā iekšlietu un ārlietu ministrus.

AP norāda, ka Mali armijas rindās jau sen briedusi neapmierinātība ar to, kā valdība organizē cīņu pret tuaregiem, kuri šā gada sākumā uzsākuši plašu ofensīvu Mali ziemeļos. «Mums nepieciešami ieroči, munīcija un pārtika,» bruņoto spēku viedokli pauduši nemiernieki, atgādinot arī par to, ka vajadzīgas sociālās garantijas cīņā pret tuaregiem kritušo karavīru ģimenēm. AP ziņo, ka apvērsumu faktiski izprovocējusi aizsardzības ministra Sadio Gassamas vizīte kādā militārajā bāzē – ministrs nav spējis atbildēt uz jautājumiem, kādēļ armija netiek pietiekami labi apgādāta.

Starptautiskās ziņu aģentūras vēsta, ka nemiernieki nav precizējuši komandanta stundas nosacījumus un vakar galvaspilsētas Bamako ielās bijuši daudz cilvēku. Galvaspilsētas lidosta gan drošības apsvērumu dēļ bijusi slēgta. Jāpiebilst, ka apvērsums noticis tikai mēnesi pirms plānotajām prezidenta vēlēšanām, kurās A. Turē negatavojās piedalīties.

CNRDR paziņojusi, ka nodos varu demokrātiski ievēlētai valdībai, taču nav precizējusi, kad tas notiks.

AFP atgādina, ka tuaregu ofensīva saistīta ar pilsoņu kara iznākumu Lībijā – nemierniekiem pievienojušies tūkstošiem labi bruņotu un apmācītu kaujinieku, kuri savulaik bija Muammara Kadāfi dienestā. Tuaregu organizācija Azavadas atbrīvošanas nacionālā kustība vēlas izveidot valsti Sahāras tuksneša Azavadas reģionā – teritorijā, kas pašlaik pieder Mali, Burkinafaso, Nigērai, Alžīrijai un Lībijai.

Svarīgākais