Japānas kompānijas "Tokio Electric Power" inženieriem 22. martā izdevies pieslēgt elektropadevi visiem sešiem avarējušās Fukušimas 1.atomelektrostacijas reaktoriem,ziņo BBC.
Inženieriem izdevies ievilkt jaunus elektrības kabeļus un pieslēgt energoblokus elektropadevei. Ja izdotos atjaunot stabilu un drošu elektrības padevi energoblokiem, būtu iespējams nodrošināt pārkarsušo reaktoru un izlietotās kodoldegvielas glabāšanas baseinu dzesēšanu.
Jau vēstīts, ka pirmdien Japānas glābēji apturēja darbus avarējušajā Fukušimas 1.atomelektrostacijā līdz brīdim, kamēr nebūs noskaidrots cēlonis dūmiem, kuri pirmdien pacēlās virs otrā un trešā reaktora.
Kopumā situācija "pateicoties visu iesaistīto pūlēm, pamazām uzlabojas", pirmdien paziņoja Japānas premjers Naoto Kans. Ar līdzīgu paziņojumu pirmdien Vīnē nāca klajā Starptautiskās atomenerģētikas aģentūras ģenerālsekretārs Jukijo Amano, kurš atgriezies no vizītes Japānā. "Situācija vēl arvien ir sarežģīta, taču ir redzamas pozitīvas izmaiņas," sacīja amatpersona.
Otrdien agri no rīta tika atjaunoti darbi Fukušimas 1.atomelektrostacijā un dienas otrajā pusē jau izdevās ievilkt jaunus elektrības kabeļus visos sešos reaktoros.
Daļēji atjaunota elektrības padeve trešā reaktora vadības centrā.
Elektrības padeve atvieglos darbu speciālistiem, kuri cenšas atjaunot reaktoru dzesēšanas sistēmu darbību, kā arī sistēmu stāvokļa novērošanu.
Ugunsdzēsēji mēģinājuši pazemināt kodolu temperatūru trešajā un ceturtajā reaktorā.
Kā intervijā BBC norādījis kāds no AES ugunsdzēsējiem,kaut arī viņiem esot bijis skaidrs, ka šī ir paaugstinātas radiācijas zona, gan viņam, gan viņa kolēģiem esot bijusi šausminoša sajūta. Taču viņi zinājuši, ka var viens uz otru paļauties un darbus veikuši sekmīgi.
Postaža un gružu kaudzes, kas atrodas visapkārt apgrūtina darbus, jo šeit nav iespējams piebraukt.
Ceturtdien ceturtā energobloka apkārtnē tika reģistrēts paaugstināts radiācijas fons – no 3,7 līdz četriem mikrozīvertiem stundā. Kaitīgi radioaktīvie elementi atklāti arī vairāk kā 200 kilometru attālumā esošās Tokijas gaisā, Fukušimas dzeramajā ūdenī un šajā reģionā ražotahos pārtikas produktos, taču to devas pagaidām nav bīstamas cilvēku veselībai. Radiācija pirmdien konstatēta arī jūrā atomelektrostacijas apkārtnē, apmēram 16 kilometrus no Fukušimas 1.AES
Jau vēstīts, ka pēc aptuveni 9 balles stiprās zemestrīces 11.martā Japānas atomelektrostacijās " Fukušima 1" un "Fukušima 2" ieviesa ārkārtas stāvokli, jo no ierindas izgāja dzesēšanas sistēmas. "Fukušimā 1" notika sprādzieni pirmajā, trešajā un otrajā energoblokā, bet ceturtais energobloks uzsprāga un vairākkārt aizdegās.
Pēc apkopotajiem datiem zemestrīcē un cunami bojāgājuši 9079 cilvēki,12645 pazuduši bez vēsts, vairāk kā 350 000 cilvēku Japānas ziemeļu un austrumu rajonos joprojām mitinās pagaidu patvērumos. Daudziem no viņiem trūkst ūdens un ēdiena.
Otrdien atvērtas vairākas automaģistrāles, kas ved cietušajiem valsts reģioniem.
Atjaunota ātrvilcienu satiksme, kas palīdzēs uz cietušajiem reģioniem nogādāta pārtiku, kurināmo un citus nepieciešamos materiālus.
Japānas valdība norādījusi, ka enerģētikas kompānijai Terso būs jāmaksā kompensācijas zemniekiem, kuru saimniecības cietušas no radioaktīvajiem izmešiem.
Ķīna, Taivāna un Dienvidkoreja jau paziņojušas par pastiprinātām pārbaudēm visai Japānas produkcijai.
No AES apkārtnes evakuēti vairāk kā 200 000 cilvēku un noteikta slēgtā zona 30 kilometru rādiusā. Tāpat aizliegti lidojumi virs avarējušās AES.