Šomēnes 86% ukraiņu ir atzinuši, ka Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis efektīvi pilda bruņoto spēku virspavēlnieka pienākumus, bet pirms kara viņu atbalsts bija ievērojami mazāks, liecina Kijivas starptautiskā socioloģijas institūta veikta aptauja.
2021.gada novembrī un 2022.gada janvārī institūts veica aptauju par to, vai prezidents Zelenskis ir spējīgs efektīvi darboties kā virspavēlnieks un organizēt valsts aizsardzību. Toreiz prezidenta darbības šajā jomā atbalstīja attiecīgi 36% un 31% respondentu. Tagad, pēc vairāk nekā gadu ilgas karadarbības, sabiedrības viedoklis ir mainījies un Zelenski atbalsta 86% ukraiņu.
Institūta direktora vietnieks Antons Hrušeckis atzīmēja, ka pilsoņu viedokļa maiņa par Zelenska darbu demonstrē dažas svarīgas tendences sabiedrības noskaņojumā.
Pirmkārt, apstiprinās koncepcija par iedzīvotāju saliedēšanos ap līderi ļoti smagās situācijās, sevišķi kara laikā. Līdz 2022.gada februārim uzticība Zelenskim un atbalsts viņa darbībai bija samazinājušies, bet pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma šie rādītāji krasi pieauga. "Zelenski tagad ukraiņi uztver kā [cilvēku] "savā vietā", un viņš ir viens no pretošanās okupantiem simboliem," sacīja Hrušeckis.
Otrkārt, visaugstāko iedzīvotāju uzticēšanās un atbalsta līmeni tagad bauda Zelenskis un bruņoto spēku pavēlnieks Valērijs Zalužnijs. Pārliecinošs ukraiņu vairākums tic, ka politiskā un militārā vadība darbojas saskanīgi.
Treškārt, lai gan sabiedrības viedoklis ir svarīgs, iedzīvotāji daudzos jautājumos var kļūdīties. "Ukraiņi sākotnēji pamatos neticēja Zelenskim kā virspavēlniekam, bet pēc pilna mēroga iebrukuma kardināli mainīja savus uzskatus un tagad, pēc gandrīz pusotru gadu ilga kara, saglabā ticību viņam," atzīmēja Hrušeckis.
Kijivas starptautiskais socioloģijas institūts veica aptauju no 26.maija līdz 5.jūnijam, izvaicājot 1029 respondentus. Aptauja netika veikta okupētajās teritorijās, un tajā arī netika iekļauti pilsoņi, kas pēc 2022.gada 24.februāra izbraukuši no valsts.