Ļitviņenko noslepkavots ar FSB iepirktu poloniju?

Jauna informācija, kas apliecina Krievijas īpašo dienestu saistību ar Aleksandra Ļitviņenko noindēšanu 2006. gadā, nokļuvusi britu mediju rīcībā.

The Sunday Times raksta, ka neilgi pirms A. Ļitviņenko bojāejas Krievijas Federālais drošības dienests (FSB) saņēmis ievērojamu daudzumu polonija-210 - vielas, ar kuru tika noindēts bijušais FSB darbinieks A. Ļitviņenko. Krievija gan apšauba šo dokumentu autentiskumu.

Trīs dokumenti, kas nokļuvuši A. Ļitviņenko atraitnes Marinas un viņa drauga Aleksandra Goldfarba rīcībā, liecina, ka dažas nedēļas pirms A. Ļitviņenko nāves konteiners, kurā atradušies 3,4 kilogrami polonija-210 no Balakovas atomelektrostacijas nosūtīts FSB zinātniski pētnieciskajam kriminālistikas centram. The Sunday Times minēts, ka no kādas Jaroslavļas apgabalā esošas armijas daļas uz Balakovu nosūtīta īpaši aprīkota automašīna - viens no dokumentiem ir šī auto ceļazīme. Otrs dokuments liecina, ka tās uzdevums bijis savākt "7. bīstamības klases konteineru numur 01128AR16, kurā atrodas produkcija ar artikulu AR16PO84-210". Britu avīze sniedz šīs produkcijas atšifrējumu - AR16 nozīmē Krievijas slēgto pilsētu Arzamasu-16 (bijušo Sarovu), kurā ražots polonijs, PO ir polonija apzīmējums Mendeļejeva tabulā, 84 - tā numurs šajā pašā tabulā, bet 210 - izotopa skaitlis. Vēl viens dokuments liecina, ka no FSB Galveno rezervju krātuves šis konteiners nodots Maskavā esošajam FSB pētnieciskajam centram. Pēc A. Goldfarba domām, īpašu operāciju gadījumos šādā veidā tiek pieprasīti ieroči un munīcija no FSB slepenajiem krājumiem, kas tiek dēvēti par Galvenajām rezervēm.

Kompānijas Rosatom pārstāvis Sergejs Novikovs sarunā ar RIA Novosti gan paudis aizdomas, ka dokumenti varētu būt viltoti. "Pirmkārt, Krievija jau gadiem ilgi neražo poloniju šādā daudzumā. 2006. gadā vidēji mēnesī tika saražots 0,8 grami polonija. Otrkārt, tā ražošanai nepieciešamas pavisam citas tehnoloģijas - ne tādas, kādas ir Balakovas AES. Turklāt pavadzīmēs radioaktīvo izotopu daudzums netiek norādīts gramos vai kilogramos, bet gan īpašās mērvienībās - kirī," viņš piebildis.

Svarīgākais