Paredz Krievijai noteikto ES sankciju pagarināšanu vēl uz pusgadu

© Scanpix

Eiropas Savienības (ES) līderi šonedēļ samitā debatēs par sankcijām, kas Krievijai noteiktas saistībā ar tās iebrukumu Ukrainā, un ir sagaidāms, ka tās tiks pagarinātas vēl uz sešiem mēnešiem, pirmdien sacīja ES augstā ārlietu pārstāve Federika Mogerīni.

Itālija aicināja rīkot diskusijas šonedēļ divu dienu samitā, pēc tam kad tā pagājušajā nedēļā 28 ES vēstnieku sanāksmē bija bloķējusi lēmuma pieņemšanu sankciju jautājumā.

Runājot pēc ES ārlietu ministru tikšanās, Mogerīni atzina - pastāv vienprātība, ka situācija ap februārī Minskā noslēgto vienošanos "joprojām ir tālu no tā, lai to varētu uzskatīt par pilnībā iemiesotu". Minskas vienošanās īstenošana ir svarīgs nosacījums sankciju atcelšanai.

"Politiski, ļaujiet man teikt, vispārējais vērtējums šodien skaidri virzījās sankciju pagarināšanas virzienā," sacīja augstā ārlietu pārstāve.

"Ceturtdien būs Eiropadome (ES samits), tātad mans faktiskais vērtējums ir, ka tas, visticamāk, būs darba kārtībā."

Itālijas ārlietu ministrs Paolo Džentiloni sacīja, ka viņš "neparedz garas diskusijas" samitā par sankcijām.

Itālija - viena no Krievijas galvenajām tirdzniecības partnerēm Eiropā - pagājušajā nedēļā sacīja, ka vēlas saglabāt ar Maskavu atklātus komunikāciju kanālus, neraugoties uz Ukrainas krīzi.

Vācu laikraksts "Handelsblatt" novembrī, atsaucoties uz avotiem Briselē un Berlīnē, jau ziņoja, ka decembrī gaidāmajā samitā ES grasās vēl uz pusgadu pagarināt Krievijai noteiktās ekonomiskās sankcijas.

"Atcelt sankcijas nav nekāda pamata," sacījis "Handelsblatt" sarunbiedrs.

Sankcijas var tikt atceltas vienīgi tad, kad Minskas vienošanās būs tiešām pilnā apmērā īstenotas, bet Ukrainas-Krievijas robeža atradīsies starptautiskajā kontrolē, laikrakstam uzsvēris Vācijas valdības pārstāvis.

"Šobrīd Krievija dara visu, lai saglabātu Minskas līgumu izpildes šķietamību un vainu par neveiksmēm uzkrautu Ukrainai," sacījis avots.

Krievija pērn februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš pagājušā gada aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.

Sodot Krieviju par Krimas aneksiju un Austrumukrainas destabilizāciju, ES, ASV un citas rietumvalstis noteikušas sankcijas daudzām Krievijas augstākajām amatpersonām, Kremļa tuvākā loka cilvēkiem, kā arī Krievijas ekonomikas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm.

Svarīgākais