Ja Pekina sāktu uzbrukumu Taivānai, NATO varētu nonākt karā divās frontēs ar Ķīnu un Krieviju – šādu brīdinājumu pauda alianses ģenerālsekretārs Marks Rite. Šāds scenārijs būtībā nozīmētu globālu karu starp kodollielvarām, un arvien vairāk ekspertu atzīst, ka tas nav tik tālu no realitātes, pauž Lietuvas televīzijas kanāls “tv3.lt”.
“Ja Sji Dzjiņpins uzbruktu Taivānai, viņš vispirms piezvanītu savam partnerim Vladimiram Putinam un teiktu: “Hei, es to darīšu, un man vajag, lai tu viņus uzveic Eiropā, uzbrūkot NATO teritorijai,”” 2025. gada 5. jūlija intervijā laikrakstam “New York Times” sacīja NATO ģenerālsekretārs Marks Rite.
Šis scenārijs nozīmētu globālu kodolkonfrontāciju, taču vairums analītiķu neslēpj faktu, ka šīs ir arvien ticamākas briesmas. Pekina un Maskava stiprina savu aliansi, cenšoties graut ASV dominanci pasaulē. Šī sadarbība ir īpaši redzama Ķīnas atbalstā Krievijas karam Ukrainā. Tajā pašā laikā NATO cīnās ne tikai ar karu Ukrainā, bet arī ar iekšējo spriedzi, kas ir saasinājusies Donalda Trampa prezidentūras laikā.
Ķīnas interesēs ir uzkurināt šīs šķelšanās, lai novērstu alianses uzmanību, kamēr Pekina īsteno savas teritoriālās ambīcijas. "Ja Ķīna nolems, ka vienīgais veids, kā anektēt Taivānu, ir militārs spēks, tā darīs visu iespējamo, lai radītu pēc iespējas vairāk problēmu Eiropai un Amerikas Savienotajām Valstīm," laikrakstam "Kyiv Independent" sacīja atvaļināts Austrālijas armijas virsnieks ģenerālmajors Miks Raiens.
Ķīna un Krievija gatavojas karam divās frontēs pret Rietumiem. Saskaņā ar “South China Morning Post” sniegto informāciju, Ķīnas ārlietu ministrs Vans Ji nesen ES ārpolitikas vadītājai Kajai Kallasai paziņoja, ka Ķīna nevar pieļaut, ka Krievija zaudē karā Ukrainā, jo tas pavērtu ceļu ASV uzmanības pārcelšanai uz Pekinu. Paziņojums atklāj Ķīnas stratēģisko interesi par Rietumu resursu izsūknēšanu Eiropā, saka Austrumāzijas eksperte Natālija Butirska no Kijivas.
“Rietumi nenovērtē arī Ziemeļkorejas radītos draudus,” sacīja Butirska, piebilstot, ka Phenjanas darbības tiek veiktas “ar Ķīnas klusu piekrišanu”.
“Pekina ir ieinteresēta palielināt spriedzi Korejas pussalā, lai novērstu ASV iejaukšanos iespējamā Taivānas iebrukumā un iesaistītu Ziemeļkoreju tiešā konfliktā ar Vašingtonu.”
Šis kopīgais drauds, kas Krievijas un Irānas partnerības dēļ skar arī Tuvos Austrumus, rada lielākos drošības izaicinājumus kopš Aukstā kara, domā eksperte. Tāpēc Rites kunga brīdinājumus nevajadzētu uztvert vieglprātīgi.