Starptautiskā Radiācijas aizsardzības komisija izplata padomus, kā pasargāt sevi kodolsprādziena gadījumā

© Depositphotos

Starptautiskā Radiācijas aizsardzības komisija (ICRP) norāda, ka "pareiza sagatavošanās un atbilstoša reakcija uz kodolbriesmām vai sprādzienu var aizsargāt jūsu un jūsu ģimenes veselību un dzīvību", vēsta Lietuvas televīzija TV3 savā interneta portālā "tv3.lt".

Ko darīt sprādziena laikā un pēc tā?

Kritiskajās pirmajās 10 minūtēs pēc sprādziena "labākais veids, kā pasargāt sevi un savu ģimeni, ir nokļūt ēkas vai pagraba centrā", uzsver ICRP.

Pēc sprādziena eksperti iesaka uzturēties paslēptuvē vismaz 10 minūtes. "Ja varat ātri sasniegt daudzstāvu ēku vai pagrabu - dariet to nekavējoties. Drošākās patvertnes ir ķieģeļu vai betona konstrukcijas, piemērotas ir arī pazemes autostāvvietas vai metro stacijas," atgādina eksperti.

Turklāt ICRP iesaka 24 stundu laikā pēc sprādziena ieslēgt pieejamos datu nesējus, AM/FM radiostacijas, izmantojot ar akumulatoru darbināmas ierīces, un gaidīt oficiālus norādījumus un signālus. "Palieciet iekšā, kamēr nav norādīts citādi," iesaka Radiācijas aizsardzības komisijas vietne.

"Palieciet drošākajā vietā pirmās 12 līdz 24 stundas - vai nu pagrabā, vai lielas ēkas centrā, ja vien nav tūlītējas briesmas (piemēram, ugunsgrēks, gāzes noplūde, ēkas sabrukums vai nopietni ievainojumi) vai varas iestādes jums saka, ka ir droši aizbraukt. Paševakuācija būtu jāapsver tikai tad, ja ir skaidri marķētas bīstamās radioaktīvās zonas un ir izveidoti droši evakuācijas ceļi," norāda eksperti.

Tikmēr kritiskajiem darbiniekiem var tikt atļauts uz laiku atstāt slēptuves, lai veiktu svarīgus glābšanas uzdevumus.

Kas notiek, ja cilvēks ir pakļauts radiācijai?

Ja ir aizdomas, ka esat bijis pakļauts radioaktīvo daļiņu iedarbībai, pēc iespējas ātrāk jānovelk piesārņotas virsdrēbes un apavi, kā arī rūpīgi jānoskalo visa skartā āda un mati.

Dzīvnieki, kas varētu būt skarti, jāķemmē izolētā vietā, prom no citiem, un, ja iespējams, jāpeldina, iesaka eksperti.

Kā zināt, kad sākas kodoluzbrukums?

Iepriekš apsverot kodolsprādziena briesmas, reālu briesmu gadījumā ir iespējams ātri un racionāli reaģēt, uzskata ICRP.

Spilgts uzliesmojums, kas redzams pat no 10 km attāluma, nozīmē, ka ir noticis kodolsprādziens. Pēc spilgtā uzliesmojuma veidojas uguns bumba, kas dažas sekundes izstaro intensīvu siltumu, kas var izraisīt apdegumus, ievainojumus un aizdedzināt objektus vairāku kilometru rādiusā.

Ugunsbumba un tai sekojošais triecienvilnis var iznīcināt pilsētas kvartālus, sabojāt ēkas vairāku kilometru attālumā, un gruveši rada papildu briesmas. Primārais starojums var nopietni ievainot vai pat nogalināt cilvēkus ārpus telpām vairāku kilometru rādiusā, brīdina eksperti.