Iebrukums Ukrainā mudinājis Krievijas tautu dzert vēl vairāk

© Depositphotos

Krievijas iebrukums Ukrainā strauji kāpinājis alkohola patēriņu. Maksimālais alkohola pārdošanas apjoms Krievijā bijis decembrī, patēriņa maksimums – Jaungada brīvdienās. Gadu mijas un pirmajās jaunā gada dienās Krievijā tauta mirst vidēji par 14% vairāk nekā parastajās darba dienās. Skaitļi liecina, ka trīs Ukrainas kara gadu laikā Krievija ir sasniegusi neapstrīdamus "panākumus" savu iedzīvotāju alkoholizācijā, kas nozīmē, ka 2025. gadā alkohols, visticamāk, nogalinās vairāk cilvēku nekā parasti, atsaucoties uz Krievijas mediju "Sibir.Realii", vēsta “Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība” portālā "currenttime.tv".

Stipro dzērienu lietošana bīstamāka par pieaugošu patēriņu

Pagājušā gada novembra beigās Federālais alkohola un tabakas tirgu kontroles dienests (Rosalkogoltabakkontrol) apkopojis alkohola tirdzniecības rezultātus par 2024. gada 10 mēnešiem. Izrādījās, ka alkohola mazumtirdzniecība Krievijā ir atjauninājusi vēsturisko maksimumu. Kopš oficiālās statistikas pirmās publicēšanas 2017. gadā pārdošanas apjomi ir pieauguši par 60% un ir kļuvuši par pēdējo astoņu gadu rekordu.

"Kopumā 2024. gada 11 mēnešos tika pārdoti 108,5 miljoni dekalitru alkoholisko dzērienu, kas ir par 4,6% vairāk nekā tajā pašā periodā 2023. gadā," sacīja Nacionālās alkohola politikas attīstības centra vadītājs Pāvels Šapkins.

Krievijā raksturīgs alkohola patēriņa "ziemeļu tips" - tauta dzer reti, stiprus dzērienus un šoka devās. Turklāt tiek pārdots arvien vairāk stiprā alkohola, un attiecīgi tauta sākusi dzert daudz mazāk dzērienu ar zemu alkohola saturu. No 2024. gada janvāra līdz oktobrim tika pārdoti tikai 11,5 miljoni dekalitru vājā alkohola, kas ir par 19,8% mazāk nekā tajā pašā periodā pērn. Eksperti brīdina - tas, ka krievi "paaugstina temperatūru", atgriežoties pie stipriem dzērieniem, ir vēl bīstamāka tendence nekā patēriņa pieaugums.

"Dienvidu tipu" alkohola lietotāji dzer regulāri, bet mazāk stipru alkoholu un mazākās devās. Protams, tas ir arī slikti, bet "dienvidu tipa" sekas ir vieglākas. Vīriešu paredzamais dzīves ilgums “dienvidu tipa” dzērāju valstīs ir vidēji par pieciem gadiem mazāks nekā sievietēm, bet "ziemeļu tipam" šī atšķirība ir vismaz 10 gadi. Tas ir galvenais iemesls, kāpēc Krievijā ir tik zems paredzamais dzīves ilgums, īpaši vīriešu vidū, skaidroja P. Šapkins.

Tiek lēsts, ka alkohola "ieguldījums" Krievijas iedzīvotāju priekšlaicīgā mirstībā ir gandrīz 12%, bet to vidū, kas alkoholu lieto ļaunprātīgi, šāda iespējamība ir 25,5 reizes biežāka. Ar "ziemeļu tipa" patēriņu arī nāves varbūtība no nejaušas saindēšanās ir daudz lielāka. Eiropas Savienībā "nejauša saindēšanās ar alkoholu" nogalina mazāk nekā vienu cilvēku no 100 tūkstošiem, bet Krievijā - deviņus. "Tāpēc daudzās ziemeļu valstīs cenšas novirzīt patēriņu uz vīnu un alu," skaidro Ekonomikas augstskolas sociologs Aleksejs Gribovs. "Ar kompetentu un konsekventu valsts politiku to var panākt: Kanādā stipro dzērienu īpatsvars ir 28,7%, Zviedrijā - 23,8%, Norvēģijā - 20,5%. Pēdējās divās desmitgadēs arī Krievijai tas ir izdevies, īpaši ar jaunāko paaudzi. Tiesa, pusmūža un vecāka gadagājuma cilvēku vidū alus papildināja, nevis aizstāja stipro alkoholu... Tomēr progress bija acīmredzams. 2000. gadā stipro alkoholisko dzērienu īpatsvars krievu patēriņā bija 71%, bet līdz 2020. gadam tas jau bija 43%. Mēs esam gandrīz pārgājuši uz "Centrāleiropas modeli", kurā alus kļūst par nopietnu degvīna konkurentu. Bet tagad, šķiet, visi centieni ir gājuši zudumā. Pirmajā kara gadā stiprā alkohola īpatsvars palielinājās līdz 58%, otrajā tas pārsniedza 60%, un līdz trešā gada beigām tas, iespējams, palielināsies vēl vairāk. Precīza skaitļa vēl nav, bet esmu pārliecināts, ka tas nevienam nepatiks," uzskata sociologs

Trešais kara gads pārspēja visus alkohola rekordus

Kopš 2000. gada stiprā alkohola pārdošanas apjomi nepārtraukti samazinās, un arvien vairāk cilvēku ir pilnībā atteikušies no alkohola. 2020. gadā krievi atkal sāka pirkt vairāk alkohola uz koronavīrusa pandēmijas fona - stiprā alkohola pārdošanas apjomi pēc tam pieauga par 3,3%. Rezultāts nebija ilgi jāgaida: alkohola mirstība nekavējoties palielinājās par 6%, salīdzinot ar 2019. gadu.

Tāda pati tendence tika novērota daudzās pasaules valstīs: gandrīz visur sāka dzert vairāk stipro alkoholisko dzērienu. Tiesa, tiklīdz pandēmija beidzās, līknes gāja uz leju, bet ne Krievijā. Kad pārējā pasaule atgriezās normālā stāvoklī, Krievija devās uzbrukt Ukrainai.

2022. gadā krievi sāka pirkt vēl vairāk alkohola nekā pandēmijas laikā - tā patēriņš, pēc auditorkompānijas "FinExpertiza" aplēsēm, palielinājās par 7,5%, no 6,4 līdz 6,8 litriem uz vienu cilvēku gadā. 2023. gadā tendence turpinājās: stiprā alkohola patēriņš sasniedza 7,2 litrus uz vienu cilvēku, un pārdošanas pieaugums gada beigās bija 3,6%.

Trešais kara gads pārspēja visu. Pieaugušo īpatsvars, kuri pēdējā gada laikā dzēra degvīnu, ir pieaudzis līdz 42,4%. 18. decembrī pat Krievijas veselības ministrs Mihails Muraško bija spiests paziņot, ka alkohola patēriņa samazināšanas process "apstājās". Ministrs atzina, ka 2023. gadā patēriņa līmenis uz vienu iedzīvotāju bija 8,49 tīra etanola gadā. Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas datiem, astoņu litru skaitlis jau tiek uzskatīts par kritisku un rada reālus draudus tautas veselībai.

"Šī ir mūsu "saikne" - dzert un atpūsties"

Iemesli, kāpēc krievi ir atgriezušies pie stipro dzērienu patēriņa, ir diezgan acīmredzami, saka psihologi. "Krievi vienmēr uz jebkurām grūtībām reaģē, palielinot alkohola patēriņu. Tā ir mūsu "saite". Ja cilvēkam ir problēmas, ko viņam ieteiks draugi vai radinieki? Tieši tā: "Dzeriet un atpūtieties." Bet šeit ir nepatikšanas: jūs nevarēsiet atpūsties," skaidro praktizējoša psiholoģe, psiholoģijas doktore Olga Demjaņenko (vārds mainīts).

"Precīzāk, tas darbosies, bet tikai uz īsu brīdi. Ja cilvēks dzer ļoti reti un maz, alkohols, jo tas ir spēcīgs anksiolītisks līdzeklis, patiešām var uz īsu laiku samazināt trauksmes līmeni. Bet tālāk jums būs jāpievēršas citiem līdzekļiem, no kuriem vissvarīgākais ir cilvēku komunikācija. Un krievi daudz retāk nekā rietumvalstu iedzīvotāji meklē profesionālu psiholoģisko palīdzību," sacīja psiholoģe.

2024. gada pavasarī analītiskais centrs "Nafi" veica pētījumu, kas parādīja, ka divas trešdaļas krievu (68%) nekad nav konsultējušies ar psihologu. Tajā pašā laikā 22% saskārās ar psiholoģiskām problēmām un domāja par speciālista palīdzības izmantošanu, taču atteicās no šīs idejas. Tas nozīmē, ka 25 miljoni cilvēku piedzīvoja situāciju, kad viņiem bija nepieciešama psiholoģiskā palīdzība, bet cilvēki neuzdrošinājās to meklēt.

"Krievi tradicionāli izvēlas dalīties savās problēmās ar draugiem un radiem. Bet, sākoties karam, cilvēki ļoti noslēdzās sevī. Kādas var būt sarunas no sirds uz sirdi, kad par jums var uzrakstīt denunciāciju par jebkuru neuzmanīgu vārdu? Tāpēc cilvēki daudz biežāk dzer vienatnē, kad sarunu biedra vietā ir degvīna pudele. Alkohols dod īslaicīgu antidepresantu efektu, ļauj uz brīdi atslēgties no problēmām, bet nepalīdz tās atrisināt. Tāpēc cilvēks atkal vēršas pie "pierādīta" līdzekļa, un, lai sasniegtu antidepresantu efektu, viņam ir nepieciešama lielāka un lielāka deva. Šeit arī rodas dzeršanas rekordi. Nav iespējams izkļūt no šī apburtā loka, kamēr lielākā daļa mūsu tautiešu atrodas hroniska stresa stāvoklī. Un jūs nevarat atbrīvoties no stresa, kamēr karš nebeidzas un situācija valstī nenormalizējas," ir pārliecināta psiholoģe Olga Demjaņenko.

Narkologs, Neatkarīgās narkoloģiskās ģildes prezidents Ruslans Isajevs rekordlielo alkohola patēriņu skaidro ar to, ka pēdējo trīs vai četru gadu laikā ir uzkrājušies nelabvēlīgi, stresa faktori: "Visi redz informācijas fonu. Ir daudz individuālu izpausmju faktoru, bet sakne ir pasaules pārveidošana. Viena no šīs globālās "perestroikas" epizodēm ir konflikts pie Krievijas Federācijas robežām. Stresa līmenis vidēji ir pieaudzis, un daži krievi atrod nepareizus veidus, kā ar to tikt galā, tostarp ar alkohola palīdzību."

Permas universitātes Socioloģijas katedras asociētā profesore Svetlana Gordejeva, vairāku darbu autore par mūsdienu Krievijas iedzīvotāju alkohola patēriņa struktūru un specifiku, sniedz līdzīgu novērtējumu: "Var apgalvot, ka pašreizējais vides stresa līmenis ir būtiski augstāks nekā iepriekšējos gados. Un tas, ka alkohola patēriņa samazināšanās tendence ir aizstāta ar stiprā alkohola patēriņa pieaugumu, atspoguļo kopējo situāciju."

Pasaulē

Krievijas iebrukums Ukrainā strauji kāpinājis alkohola patēriņu. Maksimālais alkohola pārdošanas apjoms Krievijā bijis decembrī, patēriņa maksimums – Jaungada brīvdienās. Gadu mijas un pirmajās jaunā gada dienās Krievijā tauta mirst vidēji par 14% vairāk nekā parastajās darba dienās. Skaitļi liecina, ka trīs Ukrainas kara gadu laikā Krievija ir sasniegusi neapstrīdamus "panākumus" savu iedzīvotāju alkoholizācijā, kas nozīmē, ka 2025. gadā alkohols, visticamāk, nogalinās vairāk cilvēku nekā parasti, atsaucoties uz Krievijas mediju "Sibir.Realii", vēsta “Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība” portālā "currenttime.tv".

Svarīgākais