Spītīgie Ukrainā paliek dzīvot pašā kara peklē – un pagaidām izdzīvo

© depositphotos.com

"Mūs jau vairs nav jēgas uzskatīt par dzīvajiem,” saka Krievijas armijas nemitīgajās apšaudēs izdzīvojušie Ukrainas pilsētas Severskas iedzīvotāji. Par to, kā notiek dzīve, ja to var nosaukt par dzīvi, frontes zonā, reportāžu sagatavojuši “Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība” ziņu platformas “Current Time” žurnālisti.

Īsi pirms Ziemassvētkiem Krievijas armija ievērojami pastiprināja uzbrukuma operācijas pie Kramatorskas un Toreckas. Par to, kas notiek šajā frontes iecirknī, plašsaziņas līdzekļiem detalizēti ziņoja arī Ukrainas bruņoto spēku virspavēlnieks Aleksandrs Sirskis. Ukrainas bruņotie spēki kopš pilna mēroga kara sākuma atvairīja vienu no lielākajiem uzbrukumiem Doneckas apgabala Severskas pilsētai. Tā atrodas netālu no Bahmutas, kuru jau kara sākumā iznīcināja Krievijas armija.

Korespondents Aleksejs Prodaivoda apmeklēja pilsētu. Pēc žurnālista stāstītā, ikviena pilsētas vieta un ēka ir sprādzienu saārdīta. Pilsētu Krievijas armija apšaudot katru dienu.

Pēc žurnālista teiktā, nelielajā Doneckas apgabala frontes pilsētiņā Severskā vairs nav atrodama neviena nesagrauta ēka. Arī vietējo iedzīvotāju Aļonas un Viktora māja jau ilgu laiku ir neapdzīvojama. Pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā ģimene veikusi remontu, nomainījusi vannasistabas un virtuves aprīkojumu, uzcēluši lapeni. "Dzīvojām skaisti. Bērni bieži pie mums ciemojās, kurinājām patvāri un baudījām tēju," stāsta Aļona.

“Tagad no visas mūsu lepnās saimniecības pāri palicis vien ducis vistu, pāris trušu un divi suņi. Vēl pirms kara nopirku retas šķirnes kazu - viņa deva līdz pat sešiem litriem piena. Un tad pēkšņi vienā dienā dārza galā sprāgstošais lādiņš viņu saplosīja gabalos. Sākoties apšaudei, gribēju skriet un kazu atsiet vaļā... ja būtu to darījusi, kas tagad no manis būtu pāri palicis... es vairs nebūtu starp dzīvajiem. No šis ielas simt mājām te joprojām uzturas vēl aptuveni desmit iedzīvotāju,” stāsta Aļona.

Seversku apšauda katru dienu. "Nav saprotams, uz ko lādiņi tiek mērķēti - tie trāpa it visur. Nav saprotams, kur tas lido, un jūs arī nesapratīsiet, kur tas nokritīs - uz pagraba, pagraba tuvumā vai kaut kur citur. Iepriekš Krievijas armija pilsētu apšaudīja galvenokārt ar artilēriju, bet pēdējos mēnešos arvien vairāk izmanto aviācijas bumbas. Klusuma minūtes šeit ir ļoti retas,” stāsta ukrainiete. Kā norāda žurnālists, vietējie iedzīvotāji tomēr ir pamanījušies atšķirt, kas tieši lido viņiem virsū un aptuveni kur notiks sprādzieni.

No biežajām apšaudēm Severskā palikušie slēpjas pagrabos. Tur uz grīdas izklāti matrači, plauktos sakrauti pārtikas krājumi, pie sienas piekārta svētbilde.

Kaimiņi satiekas pagrabos. Šādos pagrabos daudziem cilvēkiem nemaz nav tik viegli saspiesties.

Aptaujātie iedzīvotāji atzīst, ka Severskā palicis ļoti maz cilvēku - pašā Severskā un apkārtējos ciemos tagad dzīvo aptuveni septiņsimt cilvēku. Apkārtnē nav neviena veikala, nav arī aptieku. Ik pa laikam šeit tiek atvesta humānā palīdzība. Apšaudēm kļūstot aizvien intensīvākām, policijas vienības no Severskas evakuējušas bērnus.

Krievijas armija pilsētai regulāri uzbrūk no trim pusēm. 14. decembrī Ukrainas militārpersonas atvairīja kārtējo masveida uzbrukumu šajā virzienā. Pēc neveiksmīgā uzbrukuma Krievijas armija bombardēja Seversku ar lidmašīnām, liekot tās iedzīvotājiem atkal slēpties patvertnēs.

"Mēs šeit vairs jau neesam dzīvi cilvēki, es jums godīgi pateikšu," saka Aļona. "Neapvainojieties par šiem vārdiem, bet, pat ja mēs izdzīvosim, mēs paliksim kropli - mums nebūs vairs kāda roka, kāja...”

Frontes pilsētā Severskā cilvēki jau vairāk nekā gadu dzīvo bez elektrības, ūdens un apkures. "Tu vakarā ej gulēt un domā: no rīta piecelsies vai nē?" saka vietējie. Vēl dzīvi palikušie Severskas iedzīvotāji šobrīd vienkārši izdzīvo katru dienu, katru stundu un minūti kā pēdējo.

Pasaulē

"Mūs jau vairs nav jēgas uzskatīt par dzīvajiem,” saka Krievijas armijas nemitīgajās apšaudēs izdzīvojušie Ukrainas pilsētas Severskas iedzīvotāji. Par to, kā notiek dzīve, ja to var nosaukt par dzīvi, frontes zonā, reportāžu sagatavojuši “Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība” ziņu platformas “Current Time” žurnālisti.