Neatkarīgā iesaka: Kultūras pasākumi līdz 27. janvārim, apmeklējami bez maksas

© Katrīna Ģelze

6.lapa

Mākslinieki par pārmaiņu laika garu

F64

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja mājaslapā www.lnmm.lv un «YouTube» kanālā ikvienam interesentam ir pieejama astoņu interviju sērija, kas veidota kā papildinājums topošajai LNMM ekspozīcijai «Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985-1991».

No 3. februāra līdz 2025. gada 12. janvārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas 2. stāva kreisā spārna zālēs būs skatāma jauna ekspozīcija «Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985-1991», kas vēsta par Latvijas laikmetīgās mākslas procesiem sociālpolitisko pārmaiņu laikā.

Sadarbībā ar advokātu biroju «Ellex Kļaviņš» un komunikācijas aģentūru «Fox Consulting» radīta video interviju sērija ar astoņiem izstādē pārstāvētajiem māksliniekiem un kultūras darbiniekiem: Sandru Krastiņu, Frančesku Kirki (attēlā), Helēnu Heinrihsoni, Ivaru Poikānu, Andreju Kalnaču, Uldi Briedi, Ingrīdu Drāznieci un rakstnieku Aivaru Kļavi. Intervijās mākslinieki runā par pārmaiņu laika garu un mākslas darbiem, kas atlasīti jaunajai ekspozīcijai. Papildus tam rakstnieks Osvalds Zebris katram autoram veltījis eseju, bet mākslinieks Kristaps Kalns iemūžinājis interviju varoņus fotogrāfijās.

«Šis projekts, kas ietver video stāstus, Osvalda Zebra esejas un Kristapa Kalna fotogrāfijas, tapis pateicoties ilggadējam advokātu biroja «Ellex Kļaviņš» atbalstam. Daudzi mākslinieki intervijās minējuši to, ka viņu darba patiesā jēga atklājas vien mijiedarbībā ar skatītāju, un jaunizveidotie satura interpretācijas materiāli ļauj iepazīt ekspozīciju daudz dziļākā un personīgākā līmenī,» stāsta izstādes kuratore Līna Birzaka-Priekule.

«Mans darbs, kas būs skatāms arī ekspozīcijā, iegūst pilnīgi citu jēgu šobrīd, kad mēs no dažādiem medijiem zinām par visu to, kas tagad notiek Ukrainā. Par to mēs zinām daudz vairāk nekā tajā laikā zinājām par to, kas notiek Padomju Savienības robežās un ārpus tām,» uzsver māksliniece Frančeska Kirke.

Astoņas video intervijas, eseju un foto sērija «Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985-1991» turpina LNMM un advokātu biroja «Ellex Kļaviņš» partnerībā īstenotu projektu sēriju, kas 2017. gadā uzsākta kā iniciatīva «Vienas gleznas stāsts» (I - 2017, II - 2019), kam sekojuši projekti «Viena fotogrāfa stāsts» (2019), «Mākslas restaurācija muzejā» (2020) un platforma «Mākslas kolekcija 2020» (2021).

Video pieejami LNMM mājaslapā www.lnmm.lv, «YouTube» kanālā «Mākslas muzeji», sociālo tīklu platformās «Facebook», «Instagram», kā arī skatāmi izstādē. Esejas noklausāmas LNMM «Soundcloud» kanālā.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Pasākumi

Teju vai neticama ziņa – jau šoruden pie saviem daudzskaitlīgajiem cienītājiem atgriežas tradīcijām bagātais mūzikas un mākslas festivāls “Bildes”, kas bija iepauzējis uz četriem gadiem un kura sakarā nekas neliecināja, ka šogad tas varētu atdzimt! Tiesa, nebija ne mazāko šaubu, ka uzņēmīgā “Bilžu” “māte” Tija Auziņa festivālu atjaunos, taču neticējās, ka tas notiks tik spēji un tik drīz – festivāls sāksies jau pēc mēneša!

Svarīgākais