Neatkarīgā iesaka: Bezmaksas TOP 8 kultūras pasākumi līdz 24. septembrim  

© Publicitātes foto

7.lapa

«Orbītas» ētera viļņu instalācija

Siguldā, zālienā pie kultūras centra «Siguldas Devons» līdz oktobra beigām būs apskatāma mākslinieku apvienības «Orbīta» veidotā skaņas un gaismas instalācija «No ētera».

«No ētera» ir antenu birzs, kas, kā jau uz to norāda mākslas darba nosaukums, uztver ēterā noķeramos signālus un pārvērš tos cilvēka maņām piemērotākos formātos. Atkarībā no tā, cik piesātināts ir ēters instalācijas apkaimē, mainās darba skaņas (dienā) un gaismas (tumsā) intensitāte.

Instalācija reflektē par šobrīd aktuālajiem pārstrādāšanas jautājumiem - arī pats darbs veidots no pārstrādāta «materiāla» - cilvēku emitētiem signāliem. Viļņi, ko cilvēks laiž ēterā - radiopārraidēs, mobilajos sakaros, rāciju sarunās un pat, izmantojot barošanas blokus sadzīves tehnikas darbināšanai, - ir enerģija tās tiešajā nozīmē. Tādējādi šī instalācija atspoguļo «ētera spriegumu» Siguldā un izmaiņas tajā. Jāpiebilst gan, ka šādi salasāmas enerģijas nav daudz, bet pietiek, lai pie katras antenas uz mirkli iemirgotos diode vai ieskanētos pīkstulis.

«Līdzīgi kā zāle kondensē rasu, nodrošinot ūdens apriti dabā, šī mākslīgā antenu birzs padara dzirdamu un redzamu cilvēku emitēto viļņu intensitāti,» saka idejas autors, «Orbītas» dalībnieks Artūrs Punte, norādot, ka, dodoties skatīties nu jau tuvojošos zelta rudeni, Siguldas apmeklētāji savā maršrutā varēs iekļaut arī šo meditatīvo skvēru pie «Siguldas Devona».

«Ar šo instalāciju mēs sekojam dabai vairākos līmeņos - ar bambusam līdzīgajām teleskopiskajām makšķerēm esam izveidojuši neregulāru meža formu, pie katra stumbra piestiprināts piepei līdzīgs aprīkojums, un viļņi, kas nemitīgi bango ēterā, ir sava veida vējš, kas šo mākslīgo mežu iekustina un atdzīvina. Rezultātā ar cilvēku samērojamā mērogā tiek reproducēts dabas haoss, padarīts humānāks un panesamāks,» stāsta Artūrs Punte.

Mākslas zinātniece un viena no Siguldas kultūras foruma runātājām Astrīda Rogule «Orbītas» darbu laikmetīgās mākslas jomā salīdzina ar «filozofu akmens» meklējumiem mūsdienās: ««Orbīta» man atgādina viduslaiku alķīmiķus, kuri sistemātiski, ik pa brītiņam veicot jaunus eksperimentus un savienojot mākslas veidus un medijus kā ķīmiskas sastāvdaļas, rada fiziskas lietas un vielas, pieredze un stāstus.»

Apvienībā «Orbīta» ir četri mākslinieki, kuri kopš 1999. gada aktīvi darbojas gan literatūras nozarē, gan vizuālajā un multimediālajā mākslā: Artūrs Punte, Vladimirs Svetlovs, Sergejs Timofejevs un Aleksandrs Zapoļs.

Instalācijas «No ētera» tehniskais risinājums veidots, piesaistot tehniskos ekspertus radio entuziastu Vladislavu Bogdanovu un metālmākslinieku Jēkabu Voļatovski.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Svarīgākais